fbpx
Close

Eesti hinnatase oli Euroopa Liidu keskmisest tublisti madalamal, Kreeka ja Läti vahel

Avatar

Tarbekaupade ja teenuste hinnatasemed on Euroopa Liidu riikides väga erinevatel tasemetel. Eurostat teeb igal aastal hinnatasemete uuringut, kus riigid reastatakse suhtega Euroopa Liidu keskmisesse. 2017. andmetele tuginedes on Eesti hinnatase Euroopa Liidus madalamate hulgas, jäädes Kreeka ja Läti vahele.

2017. aastal olid kõige kõrgemad hinnatasemed Taanis ja Luksemburgis, kus mõlemas olid hinnad 41% Euroopa Liidu keskmisest kõrgemal. Kallimate riikide edetabelis järgnesid Rootsi (35% kõrgemad hinnad), Iirimaa (+28%), Soome (+23%) ja Suurbritannia (+17%).

Kõige madalam hinnatase oli tarbekaupadel ja teenustel Euroopa Liidus 2017. aastal Bulgaarias (56% madalam võrreldes EL-i keskmisega), Rumeenias (-52%), Ungaris (-42%) ja Leedus (-40%).

Eesti on selles tabelis kindlalt odavama otsa riikide hulgas, kui 2017. aastal olid meie hinnad 26% Euroopa Liidu keskmisest madalamad. Vahetult meie ees oli Kreeka (-18%) ning taga Läti (-32%).

Kui minna veidi detailsemaks ja tuua välja erinevate sektorite kõige kõrgemate hindadega EL-i riigid, siis Taanis olid kõige kõrgemad hinnad näiteks restoranides ja hotellides (51% kõrgem kui EL-i keskmine), toidukaupadel (+50%), üritused ja kultuur (+48%), transport (+28%) ja majapidamistarbed (+20%).

Iirimaa paistis silma kõige kallimate alkoholi ja tubakatoodetega (+74%), Luksemburg eluaseme, vee, elektri ja gaasi (+63%), Kreeka kommunikatsiooniteenuste (+54%) ja Rootsi riiete ja jalatsite (+34%) kategooriates.

Kui kaasame arvestusse ka Euroopa Liitu mittekuuluvad riigid, siis esikolmik kõige kallimate riikide arvestuses läheb hoopis Islandi, Šveitsi ja Norra kätte, kus Euroopa liidu keskmisega võrreldes on hinnad kallimad koguni vastavalt 71%, 65% ja 52%.

Eurostati tabeliga aastate lõikes saab tutvuda SIIN.

scroll to top