Taskuhäälingusaates “Edu Valem” käis külas kogenud ettevõtja ja investor Jaak Roosaare, kes laiemale üldsusele tuntud ka koolitaja ja “Rikkaks saamise õpikute” autorina. Kuna mehel on pidevalt mitu rauda tules ja näiliselt enamus asju liikumas edukalt, siis üritasime veidi enam kui tunni aja jooksul temalt välja pinnida edu valemit. Ja õnnestus!
“Mulle meeldib selline mõte, mida Eestis on Peep Vain õpetanud ja globaalselt Tony Robbins. Elu on ratas, mis koosneb erinevatest sektoritest. See on otsustamise koht, kas sa tahad olla mingis sektoris maailmaklass. Siis pead ohverdama teisi sektoreid. Mina enda jaoks pigem üritan sektoreid võrdsena hoida – olen hea pereisa, hea kirjanik, hea investor ja hea koolitaja, aga pole üheski vallas maailma parim,” pani Roosaare oma mõtted edust sõnadesse.
Kui pereisaks olemise kvaliteet jääb Roosaare lähedaste hinnata, siis teistes valdkondades on mees tõusnud Eestis üheks peamiseks arvamusliidriks. “Ma ise arvan, et mitte investeerimine pole nii oluline, kui just kapitali teenimine ja ettevõtlus,” võttis Roosaare ühe oma mõtte kenasti ühte lausesse kokku. Ta ise on siinkohal eeskujulik näide, kui juba lapsena pani koduhoovis püsti väikese poe ning hakkas pereliikmetele vaheltkasuga toidukraami müüma. Nüüdseks on mehel erinevaid ettevõtteid ja tegemisi paljudes valdkondades, alustades müügist, lõpetades kinnisvaraga. Ise identifitseerib Roosaare ennast kõige meelsamini läbi rahatarkuse edendamise, mida ta on teinud raamatuid kirjutades ja koolitusi tehes. Ehk nagu ta ise ütleb: “Investor-koolitaja või investor-kirjanik.”
Vaid vaevalt ühe põlvkonna vabas turumajanduses tegutsenud Eesti ühiskonnas on rahatarkuse teemade õpetamisel ja teadvustamisel tööpõld lai ning Roosaare künnab seda koos kolleegidega väga jõudsalt. “Eestil pole olnud pikalt võimalust kodumaist kapitali ehitada ja maailm on selline, et inimesel, kellel pole omandit ja on vaid palgatöö, pole kindlust. Kogu rahatarkuse teema vajab sellist trummi tagumist, kuigi endal asja sees olles tundub, et ainult sellest räägitaksegi. Kui vaadata ühiskonda tervikuna, siis ma ei usu, et seda liiga palju leierdatakse.”
Kuula “Edu Valemi” saadet Jaak Roosaarega:
Ettevõtlusest kiputakse rääkima kui imerohust kõikide rahaprobleemide vastu. Samal ajal unustatakse, et enamik inimesi ei sobi ettevõtjaks. Ühe uuringu kohaselt on sobivad isikuomadused vaid 7 % -l inimestest, võib-olla veel teist sama palju saavad kuidagi hakkama. Ülejäänud on ette teada läbikukkujad või piinavad end asjatult neile mittesobivas rollis. Sellest aga ei räägita.
Põhjus, miks nii paljud läbi kukuvad on tegelikult vähene püsivus ja pühenduvus. Kel selliseid isikuomadusi pole, on üsna raske ettevõtluses edukalt läbi lüüa.