fbpx
Close

Ähvardav meeldetuletus USA-st: ka suured börsifirmad võivad pankrotti minna

Avatar

Foto: Pixabay

California osariigi suurim kommunaalettevõte Pacific Gas and Electric ehk PG&E teatas esmaspäeval, et nad näevad pankrotis “ainsat võimalust”, kuna firmat ootavad kaks aastat möllanud surmavate metsatulekahjude tõttu miljarditesse dollaritesse ulatuvad kahjunõuded.

Uurimised tõid lagedale, et PG&E oli otseselt süüdi 21-st 2017. aastal Californiat laastanud metsapõlengus koguni 17-s. Kahtlustatakse, et ettevõtte iganenud taristu ja tegevusetus põuaperioodil oli põhjuseks ka mitmes 2018. aasta suurpõlengus, kaasa arvatud põlengus, kus sai surma kokku 86 inimest ning hävis Paradise’i linnake.

PG&E teatas, et neile on juba esitatud eelmise kahe aasta eest rohkem kui 30 miljardi dollari eest kahjunõudeid, mis on tunduvalt suurem summa, kui nende kindlustuslepingud ja varad suudaksid katta.

Kuna tegemist on börsil kaubeldava ettevõttega, siis kukutas pankrotiteade juba niigi suure languse teinud aktsia hinda hetkega veel rohkem kui 50%. Firma välja antud võlakirjad on samuti mitmete reitinguagentuuride poolt liigutatud rämpsvõlakirjade kategooriasse.

PG&E aktsia tipphetk oli 2017. aasta septembri alguses, kui hind käis korraks ära üle 70 dollari piiri. Enne pankrotiteadet liikus hind 17 ja 17,5 dollari kandis ning on nüüdseks pudenenud 8 dollari juurde.

Suurtes raskustes firmal oli ka varem California elanike hulgas üsna halb reputatsioon, mille üheks üheks põhjuseks oli 2010. aastal toimunud intsident, kui PG&E taristus toimus gaasiplahvatus ja San Francisco eeslinnas San Brunos sai surma 8 inimest. Toona määrati ettevõttele 1,6 miljardi suurune kahjunõue, millest lõpuks kokkuleppemenetluse alusel maksti välja 900 miljonit dollarit.

Ka pankroti väljakuulutamine pole PG&E jaoks nüüd esimene kord, kui aastatuhande alguses oldi sunnitud sama tee läbi käima. Toona järgnesid California suured elektrikatkestused ning elektrihinnad tõusid tavatarbijate jaoks oluliselt. Ka nüüd kardetakse, et lõpuks maksab PG&E-le määratud kahjunõuded lõpuks kinni tavaline osariigi tarbija, esiteks läbi maksude ning teiseks otseselt läbi elektri- ja gaasiteenuste hinna.

Aga konkreetne lugu on heaks meenutuseks kõikidele investoritele, et ka väga suured firmad võivad pankrotti minna, kui juhtuvad erakorralised sündmused või ühel hetkel on majanduskeskkond ettevõtte jaoks liiga ebasoodne.

scroll to top