Close

Varaste näppude vahele on ainuüksi sel aastal jäänud tohutu hulk krüptovaluutat

Tänavuse aasta alguses said häkkerid Jaapani krüptovaluuta platvormilt Coincheck saagiks 530 miljoni dollari väärtuses krüptovaluutat NEM. Tuleb välja, et selle juhtumiga oli tegemist kõigest jäämäe tipuga.

Nimelt teatas küberturvalisusega tegelev firma Carbon Black, et tänavusel aastal on varastatud juba rohkem kui 1,1 miljardi dollari väärtuses krüptovaluutasid, vahendab Investopedia.

Carbon Blacki hinnangul võib häkkimine tunduda väga keerulise tegevusena, kuid väga palju kasutatakse ka küllaltki lihtsaid mooduseid, et võõrast vara endale saada – luuakse erinevat pahavara, võltsitud veebipoode jne.

Kõige tavalisem häkkimine algab pahavara tellimisega, kui kontaktid luuakse ja tehingud tehakse tumedas veebis (dark web), kus on umbes 12 000 müüjat umbes 34 000 erineva krüptovaluuta häkkimisega seotud tootega.

Pahavara hinnad algavad juba paarist dollarist ning kallimad koodijupid maksavad tuhande dollari kanti. Keskmiseks hinnaks on raporti järgi 224 dollarit ning pahavara kasutatakse peamiselt programmide avastamise takistamiseks või selle protsessi aeglustamiseks.

Carbon Blacki esindaja sõnul võib võrdlusi tuua 1800-ndate aastate keskel USA-s vallandunud kullapalaviku, kus automaatselt tekkis ka suur hulk kurjategijaid, kes tahtsid teiste tööga teenitud vara hõlptuluna endale võtta.

Tavainimeste kujutluspiltides on häkkerid ülitargad arvutispetsialistid või lausa geeniuste tiimid, kes juhinduvad perverssest ideoloogiast. Krüptovaluutade varastamisega tegelevaid inimesi juhivad aga palju maisemad vajadused nagu näiteks üüri maksmine. Carbon Blacki esindaja sõnul on Ida-Euroopas riike, kus õpetatakse kõrgel tasemel koodi kirjutamist, aga töökohti inimestele pakkuda ei ole.

Kõige populaarsemad ründeobjektid on krüptovaluutade vahetusplatvormid, kui 27% kõigist rünnakutest on toimunud just nö turuplatside vastu. Erinevate äride vastu on toime pandud 21% kõikidest häkkerirünnakutest. Sellisel juhul on tavaliseks stsenaariumiks arvutisüsteemide ülevõtmine ning vabastamise eest lunaraha nõudmine.

Kõikidest lunarahanõuetest koguni 44% tehakse Monero krüptovaluutas, kuna selle suurem privaatsus annab kurjategijatele parema võimaluse oma jälgi segada. Ethereumis lunaraha maksmist nõudis 11% kurikaeladest ja bitcoin oli 10% järgmine.

scroll to top