fbpx
Close

Pööraste ideedega ettevõtja: oluline on vabadus oma aega ise planeerida

Avatar

M.J. DeMarco on oma kuulsas bestselleris “The Millionaire Fastlane” ehk eesti keeles “Miljonäri kiirtee” jaganud inimesed kolme erinevasse gruppi – suur grupp inimesi on jalakäijad kõnniteel, osa inimesi sõidab aeglasel teel ning väga väike hulk kihutab kiirteel.

Kiirtee inimesed on ettevõtjad, kes suudavad oma ideedest luua edukaid firmasid ning tänu sellele koguda kiirelt jõukust. Ühe sellise kiirteel liikuva inimese leidsime Rahajutud.ee Manta Majas asuvast kontoriruumist kohe enda kõrvaltoast.

Meie intervjuu peakangelane on tagasihoidliku natuuri tõttu anonüümseks jääda sooviv mees, kes on läbi ja lõhki ettevõtja. Tema eesmärgiks ei ole endale rikkust koguda vaid genereerida erinevaid mõtteid ning üritada neid siis ka ise ellu viia.

Intervjuust tuleb väga konkreetselt välja, et ettevõtlus on täiesti omaette “varaklass”, kuhu investeerimine võib anda väga korralikku tootlust. Kuid kindlasti pole tegemist passiivse investeeringuga.

Milline on Su taust ettevõtjana?

Põhitööna on mul 12 aastat olnud Soomes üks koristusfirma, keskeltläbi on aastate jooksul olnud 10 töötajat. Siis tegime naisega neli aastat mobiiliäppe – fitnessäppe ja viimased aastad ka erinevaid emojiäppe. Mingi aeg müüsime kõik fitnessäpid maha ja nüüd müüsime ka emojiäpid. Rekordpäevadel oli 25 000 allalaadimist, mis äratas huvi ühes Singapuri taustaga hiinlasel, kes haldab äppide portfelli ja ostis meie asjad ära.

Mida oled oma ettevõtjakarjääri jooksul peamise asjana õppinud?

Just eelnev kogemus mobiiliäppidega õpetas seda, et tänapäeval ei piirdu ettevõtlus ainult Eestiga. Meil oli paar arendajat kaugelt Vietnamist, tõlkijad olid samuti üle maailma. 20-aastat tagasi sellised võimalused puudusid. Arvan, et minu ideed ja eesmärgid on ka meie ajastuga hästi kokku läinud. Eesti on mõnus lotovõit, et me just siia sündisime, aga ettevõtjale on ta turuna väga väike ja kliente on vähe.

Kas võiksid soovi korral lõpetada oma tegemised ja nautida finantsvabadust?

Päris finantsvabadust mul saavutatud pole, sest ma olen selline hullude ideede mees. Naine on mul adekvaatsema mõtlemise esindaja ja umbes kümnest ideest kriipsutab kaheksa maha, kahte arutame ja ühte neist hakkame tegema. Vennaga ehitame Soomes ka väikest tänavatoiduäri. Kui mul raha tuleb sisse, siis mul ei ole kahju seda oma ettevõtmistesse uuesti ka kulutada. Selline liikumises olemine on minu jaoks edasiviiv jõud. Mulle ei meeldiks ka “üheksast viieni” tööl olla ning seda ma pole teinud umbes 12 aastat. Soomes asuvas koristusfirmas käin kohal umbes paar korda aastas, kuna võtsin sinna ühe asjaliku töödejuhataja. Ja kui lähen Soome, siis käin ka rohkem kalal, kui teen tööd.

Mis on need hobid, millele Sa finantsvabaduse saavutamisel rohkem aega panustaksid?

Ma teen sporti, käin kalal ja mulle meeldib reisimas käia. Aga alati, kui ma kusagil reisil olen, siis tuleb mõni hea idee, mida tahaks proovida ellu viia. Ma niipea küll ei näe ennast sellisena, et viskaks lihtsalt jalad seinale. Mulle meeldib, kui on vaba aega, kuid vajadusel teen tööd ka 24 tundi, 7 päeva nädalas. Minu jaoks on oluline vabadus oma aega ise planeerida.

On sul lisaks ettevõtlusele ka traditsiooniline investeerimisportfell?

Ma investeerin oma peas tekkivatesse erinevatesse ideedesse, aga aktsiaportfelli ega midagi sellist ei ole. Ma olen mõelnud küll aktsiainvesteeringutest, kuid see oleks minu jaoks vist veidi igav, kuna olen veidi riskialtim inimene. Ostad aktsiad ära ja siis istud nende otsas. Kuigi eks annaks valida ka väga riskantseid aktsiaid. Kui investeeriksin järjepidevalt, siis ehk võiksingi 50-aastaselt rantjee-elu nautida, kuid ma olen piisavalt noor veel, et tahaks veidi põnevamaid ettevõtmisi teha.

Millised on järgmised põnevad ideed, mis sul peas idanevad?

Ma tahan teha mõne väga vinge ja ägeda asja ning kogemus mobiiliäppide vallast ütleb, et kui seda suudan, siis saab selle hea hinna eest hiljem maha müüa. Olen mõelnud, et kui see kleepsuasi näiteks suureks läheb ja õnnestub maha müüa, siis on rahaliselt oletame 20-aastane puhver olemas, et igal aastal ühte uut ideed üritada käima lükata.

Kas kõik inimesed sobivad ettevõtjaks või peavad selleks olema teatavad eeldused?

Ettevõtjana tegutsedes pead olema keskmisest riskialtim. Tänapäeval on arvuti vahendusel ka üksinda võimalik tulu teenida. Kui aga tuleb palgata töötajad ja tekib palgakulu, siis on juba veidi hirmutav. Minu põhimõte on olnud see, et ettevõtluseks ei tohi laenata mingitelt kõrilõikajatelt raha suure intressiga, sest kui läheb pekki, siis oled elu aeg selle supi sees. Kogud ise raha kokku ja üritad midagi ette võtta. Väikese rahaga ehk suurt asja ei tee, aga tänapäeval annab internet kõik võimalused. On tohutu hulk tasuta tööriistu, tasuta õpetusi ja kõike muud. Peab olema selline start-upilik mõtlemine, kuigi mina ennast start-upiks ei pea. Mina pean ennast lihtsalt väikeettevõtjaks.

Miks oled rentinud endale töökoha büroohotellis?

Olen siin Manta Majas, kuna teen üht innovaatilist kleebiste tellimiskeskkonda turundusinimestele. Lähed veebilehele, laed faili üles, valid koguse ja suuruse, maksad ära ja nädala pärast tuleb sulle postiga kohale. Arendustega on veidi veninud, alguses arvasime, et saame kolme kuuga hakkama, läheb vist umbes viis kuud. Kuna mul on kaks last ja koer, siis vajasin rahulikku kohta, kus tööd teha. Ma olin viimased neli aastat kodukontoris tööd teinud, aga seal üks laps tõmbab ühest käest, teine teisest käest ja koer tahab ka vahepeal midagi. Siin jõuan nelja tunniga teha sama palju kui kodus kaheksaga. Tundub mõistlik ajakasutus.

Millised on sinu varasemad kogemused erinevate kontoritega?

Ma paar aastat tagasi proovisin ühes teises suuremas büroohotellis, kus ei olnud ammu remonti tehtud. Sahtlid olid katki ja kõik lagunes. Seal oli hinne “kaks”, siis on “viis pluss”. Kuna Nõmme kandis ei olnud ühtegi mind rahuldavat kontorit, siis oli teiseks variandiks rentida lihtsalt 200-300 euro eest mingi tuba kuskil. Mulle Manta Majas meeldib just see keskkond – uus ja innovaatiline ning mõte lendab justkui paremini. See on täpselt selline maja, et kui ma oleks pidanud ise endale kontori arendama, siis oleks üsnagi samasuguse maja teinud. All on jõusaal, käin seal kolm korda nädalas, rongiga ja bussiga saan igale poole liikuma. Ise elan siin lähedal ja minu eest tehti justkui ideaalne kontor ära.

Miks väikeettevõtjad peaks kaaluma üldse büroohotelli võimalusi?

No siin saab minusuguste hullude ideemeestega kokku. Usun, et inimesed, kes sellise renditava töökoha peale juba mõtlevad, on enamasti kodukontorit juba proovinud. Kui nad tulevad siia proovima, siis saavad aru, et büroohotellis reaalselt hoiab oma aega kokku. Ma tõesti teen poole kiiremini töö ära ning lõpuks hoian kokku ka erinevatelt väikestelt kuludelt. Ma joon Manta Maja kontoris päevas 2-3 teed ja kohvi ära, siin on kiire internet, mida Nõmmel väga pole saada, tasuta printimine jne. All restoranis saab süüa ning lillepoest saab naisele enne kojuminekut lilled kaasa osta.

Siin see sünergia asi on ka positiivne, kuigi ma olen tegelikult selline omaette hoidev tüüp ja üritan teha asju nii, et keegi väga ei teaks, mida ma teen. Ma väga ei reklaami oma tegemisi ja mulle ei meeldi firmasilte kuskile akna peale kleepida. Kuna ma teen ka trenni, siis maja keldrikorrusel oleva jõusaali siia juurde pannes saan paarisaja euroga kuus täispaketi, kus sees on väga meeldiv kontoripind ja enne tööle tulekut saab käia ka jõusaalis. Kui sa elad kuskil Viimsis, siis pole muidugi mõtet läbi kesklinna ummikute siia sõita, aga siin piirkonnas elavate inimeste jaoks on see ilmselt parim variant.

Mul naaberruumis on üks mees, kes tegeleb ehitusvaldkonnas ja tema ütles, et võib-olla hakkab kontoris käima heal juhul paar tundi. Nüüd on ta kogu tööpäeva siin, aga kodus enam tööasjadega ei tegele. See näitab, et siin suudab asjad kiiremini ära teha ning endale sellega vaba aega tekitada. Mul kodukontoris on laps arvuti täiega ära vallutanud ja ma pole seal taga juba paar kuud istunud. Manta Majas on hind minu jaoks väga vastuvõetav. Tõesti, kui sul on ettevõttes 10-15 inimest, siis saab selle raha eest juba väga korralikud rendiruumid. Ma usun, et kindlale inimtüübile pole paremat kohta töö tegemiseks ja ma ütlen seda nii, et mul pole siin majas mingit osalust ega muid huvisid. Tõesti vinge.


Uuri Manta Maja kohta täpsemalt nende veebilehelt SIIT.


Rahajutud.ee lugejatele on Manta Majal eripakkumine, kui ühiskontorisse saab endale töölaua üheks kuuks rentida täiesti TASUTA.

Eripakkumise kasutamiseks tuleks ühendust võtta e-maili aadressil kaidi@hammerhead.ee ning kasutada märksõna “Rahajutud”. Pakkumine kehtib 30. aprillini.

scroll to top