Bitcoini populaarsus on viimastel aastatel kasvanud eksponentsiaalselt ning üha enam jõuavad krüptovaluutad massidesse. Selline asjade käik ei ole aga meeltmööda kõikidele riikidele ning mitmed valitsused on bitcoini hakanud piirama või sootuks selle keelustanud.
Riikide vastuseisu põhjused on erinevad, kuid mitte kõige demokraatlikuma valitsemiskorraga riigid tunnevad hirmu selle ees, et nad ei suuda krüptovaluutasid kuidagi kontrollida. Paljud valitsused lihtsalt ei saa krüptovaluutade toimimisest midagi aru ning piiravad neid lihtsalt igaks juhuks.
Veebileht Howmuch.net värvis ära kogu maailmakaardi ning jagas kõik riigid viide kategooriasse: rohelise värviga on tähistatud kohad, kus bitcoin on vaba ja legaalne, oranž tähistab neutraalsust, heleroosa piiranguid ja tumeroosaga märgitud riikides on bitcoin keelatud. Hall ala on riigid, kus ei ole konkreetset seisukohta võetud või puudub selle kohta informatsioon.
Nagu pildilt selgub, siis idapoolsed riigid on bitcoini suhtes sisse võtnud rangema hoiaku ning suure punase laiguna troonib Venemaa, kus bitcoin on kuulutatud illegaalseks. Ka Hiina ning Lõuna-Korea on viimasel ajal oma suhtumist krüptovaluutadesse karmistanud ning see on olnud ka üheks krüptorahade odavnemise põhjuseks.
Põhja-Ameerika ja Lääne-Euroopa on bitcoini ja teiste krüptorahade suhtes seni olnud kõige avatumad. Lähis-Ida riigid on selles vallas väga erinevatel seisukohtadel. Huvitaval kombel näiteks Iraak, Iraan ja Türgi on bitcoini jaoks avatud, kuid Afganistan, Pakistan, Saudi Araabia ja Egiptus on pannud peale erinevas mahus piiranguid.
Howmuch.net portaali andmetel on 246-st riigist 99 (40%) lubanud bitcoiniga toimetada ilma piiranguteta, 17 riiki ehk 7% maailmast on krüptorahad kas keelustanud või neid muul viisil piiranud. Huvitav on see, et koguni 53% maailma riikidest on nö hall tsoon, kust võib tulla nii positiivne kui negatiivne otsus. See on bitcoini ja kogu krüptorahamaailma jaoks väga ohtlik, kuna mõni nendest riikidest võib lõpuks kaalukausi krüptorahade jaoks valele poole kallutada.
Kokkuvõttes, suur osa maailmast pole veel oma seisukohta krüptovaluutade kohta välja öelnud, kuna see suund pole paljudele finantsjärelvalvet teostavatele organisatsioonidele veel piisavalt arusaadav. Aja jooksul halle laike sellel pildil järjest väheneb ning riigid hakkavad üha enam võtma ametlikke seisukohti, kas siis lubada bitcoin vabaks või keelustada ja reguleerida.
Allikas: Howmuch.net