fbpx
Close

Norra naftafond tegi Investor Toomasele tootluses 8,5-kordselt silmad ette

Avatar

Norra riiklik pensionifond, mida hellitavalt nimetatakse ka naftafondiks, tuli veebruari lõpus välja oma 2017. aasta tulemustega ning üliedukal aastal edestati varasemat aastat kahekordselt.

Fondi esindajate sõnul suurendati fondi varasid eelmisel aastal 13,7% ning selle aluseks oli tugev tõus maailma aksiaturgudel. 2016. aastal kasvatas fond oma varasid 6,9%.

“Fondi kogutulu pärast asutamist on ületanud praeguseks 511 miljardi dollari ehk 4000 miljardi norra krooni piiri. 1/4 sellest teeniti 2017. aastal, mis oli fondi jaoks erakordselt tugev aasta,” selgitas fondi tegevjuht Yngve Slyngstad ametlikus teadaandes.

Fond investeerib Norra naftatööstusest saadavaid tulusid üle maailma aktsiatesse, võlakirjadesse ja teistesse varaklassidesse ning tegemist on maailma ühe suurima aktsionäriga, kui osalusi omatakse üle maailma umbes 9100 ettevõttes. Nende käes on umbes 1,4% kõikidest maailma börsidel noteeritud aktsiatest.

2017. aasta lõpu seisuga olid fondi suurimateks üksikinvesteeringuteks Apple (66 miljardit norra krooni), Nestle (51 miljardit norra krooni) ja Royal Dutch Shell (50 miljardit norra krooni). Apple oli ka peamine fondi edukate tulemuste vedur.

Norra pensionifondis on hetkel iga Norra inimese kohta umbes 200 000 dollarit. 2017. aastal võeti fondist valitsuse poolt välja 61 miljardit norra krooni, aasta varem oli see number 101 miljardit.

Fondi tegevjuht Yngve Slyngstad teenis mulluse aasta eest töötasu 6,7 miljonit norra krooni ning aktsiainvesteeringute peastrateeg Petter Johanes sai palka 7,4 miljonit norra krooni. Näiteks riigi peaministri Erna Solbergi aastapalk oli “kõigest” 1,6 miljonit krooni.

Kui Norra naftafondi portfelli aastatootlus oli 13,7%, siis näiteks Äripäeva väljamõeldud tegelane Investor Toomas suurendas 2017. aastal oma portfelli kõigest 1,61% ehk 8,5 korda vähem. See võrdlus näitab ilmekalt ära, mida “parimatel tõusupäevadel” suure osa oma kapitaliga turult eemalolek võib tähendada.

scroll to top