Dividend Investor, siis USA-s on väga populaarseks blogiks
Close

Milliseid õppetunde on pakkunud 10 aastat investeerimist?

Kui Eesti investeerimisblogide maailmas on Märten Kressi näol olemas Dividend Investor, siis USA-s on väga populaarseks blogiks Dividend Growth Investor, kes hiljuti tähistas oma 10. kirjutamisaastapäeva.

Rohkem kui 1700 artiklit kirjutanud investor otsustas ühes postituses kirja panna üheksa põhilist õppetundi, mida ta selle dekaadi jooksul kõrva taha on pannud.

Võtame originaalpostitusest need üheksa mõtet ning üritame tuua need Eesti väikeinvestori konteksti.

1. Hajutamine tõepoolest loeb.

Eestis on kohe investeerimise algusest saadik hajutamine erinevate varaklasside vahel küllaltki lihtne, kui meil on lisaks aktsiaturule ka väga laialt levinud seni head tootlust pakkunud ühisrahastus. Eesti puhul tuleb aga mängu geograafiline risk, “tänu” meie suurele idanaabrile. Seetõttu oleks mõistlik mingi osa oma varast hoida Balti regioonist väljas. See on aga algaja väikeinvestori jaoks üsna suur samm. Kui Dividend Growth Investor räägib hajutamise kontekstis 40-50 erineva ettevõtte aktsiast, siis Balti turul pole selline asi reaalne ning sellises mahus hajutamise puhul peab kahtlemata välisturgudele sisenema.

2. Kannatlikkus on oluline.

Väikeinvestorina dividendiaktsiatesse investeerimisel läheb vaja kannatlikku meelt, et lõpuks lõigata kasu liitintressi tõelisest väest. Mida vähem tehinguid teha, seda vähem kulutatakse erinevatele teenustasudele ning seda väiksem võimalus on teha valesid otsuseid. Kannatlikkuse kõige suuremateks proovikivideks on börsilangused, kus paljud ka enda arvates kindla meelega investorid lõpuks ikkagi murduvad ja oma positsioonid kahjumiga likvideerivad.

3. Hoia kinni oma strateegiast.

Oskus panna paika oma investeerimisstrateegia ning seda siis läbi kõigi raskuste järgida, on alahinnatud omadus. Kes on kaitseväes teeninud, teavad väga hästi raudset reeglit, et isegi nigel plaan on parem kui üldse ilma plaanita. Kui investeerimises hüpata üha uuesti ja uuesti värskete trendide, uute ühisrahastusportaalide või parasjagu kuumade aktsiate järgi, siis aastate pärast oma tootlust kokku arvutades tabab tõenäoliselt investorit halb üllatus.

4. Hoia investeerimisel kulud madalad.

Peamised kulud, mis investeerimisel tekivad, on maksud ning erinevad teenustasud. Eesti maksusüsteemis on oma eripärad, mistõttu näiteks ühisrahastusse on kuluefektiivsem investeerida ettevõtte kaudu, kuid Balti börsi aktsiatesse oli vähemalt seni parem investeerida eraisikuna. Värskelt jõustunud tulumaksuvaba miinimumiga seotud muudatused pöörasid seda olukorda küll veidi pea peale. Kindel on see, et investoril tasub teha piisav eeltöö ning mitte alahinnata maksude ning teenustasude mõju hilisemale tootlusele.

5. Lõpeta oma investeeringute pidev näppimine.

Investeerimine on väga pika horisondiga tegevus ning nõuab kannatlikku meelt. Kui mõnel börsifirmal satub sisse halb kvartal või isegi kehv aasta, siis ei tähenda see kohe, et peaks paaniliselt müüma hakkama. Samuti, iga poole aasta tagant oma strateegia muutmine ning vastavalt sellele investeerimisportfelli ümber ehitamine, lõpeb paratamatult nigela tootlusega. Paljud kogenud investorid kinnitavad, et 9 aktsiamüüki 10-st, mis nad on teinud, osutusid hiljem kas neutraalseteks või lausa kahjulikeks tehinguteks.

6. Väldi meediamüra.

Pikaajalise investorina teed sa endale pigem halba, kui jälgid igapäevaselt börsiindeksite väikeseid kõikumisi, inflatsiooni taset, töötuse määra või teisi maailmamajanduse “suuri” indikaatoreid. Kui sul on investeerimisstrateegia paigas, siis pole majanduskliimal erilist tähtsust. Kuigi enamus kogenud investoreid kinnitab, et turu ajastamine ei ole võimalik, siis tahavad suurem osa väikeinvestoreid seda just teha – osta põhjast ja müüa tipust. Selle peale mängib ka kogu meedia, et välja teenida lugejate klikid ja reklaamiostjate eurod.

7. Keskendu asjadele, mida saad kontrollida.

Sa saad otseselt kontrollida oma säästumäära, finantsinstrumentide valikut ja investeermisperioodi pikkust, kuid sa ei saa mõjutada turgude käitumist. Kui sa usud ajaloolisesse trendi, et pikas perspektiivis majandus kasvab ja aktsiaturud tõusevad, siis piisavalt pikalt kannatades ning oma investeerimisstrateegiast kinni pidades, saadab sind tõenäoliselt edu.

8. Väldi eksperte ning nende arvamusi.

Dividend Growth Investor kirjutab enda näitel, et tema arvates on paljud targalt kõlavad inimesed küllaltki halvad investorid. Kui USA-s on investeerimine üsnagi “laiatarbeteema” ning seetõttu peavad erinevad eksperdid tähelepanu saamiseks publiku eest võitlema, hakates tasakaalustatud info asemel müüma hoopis sensatsiooni ja äärmusi. Eestis on selles mõttes palju parem kliima, sest investeerimiskogukonna kõneisikud on ise edukad investorid ning nende sõnal on kaalu. Tõsi on aga see, et lõpuks oled ikkagi vaid sina see, kellele oma raha kõige tähtsam on.

9. Pidevalt peab edasi arenema.

See tähendab, et jätkuvalt peaks uurima investeerimisstrateegiate kohta, mis sinu omast erinevad ning õppima inimestelt, kes omavad sinust erinevaid arvamusi. Kõiki erinevaid külgi ja võimalusi kaaludes on võimalik teha kõige paremaid otsuseid. Siinkohal tasub eriti USA meedia tarbijatel lugeda uuesti eelmist ehk 8. punkti.

scroll to top