Üheks väga populaarseks aktsiatesse investeerimise strateegiaks on “dividend growth investing” (DGI), kus investorid paigutavad raha stabiilselt dividende maksvatesse ettevõtetesse, kes iga-aastaselt ka dividende suurendavad.
USA-s koostatakse nimekirju firmadest, kes on teatud arv aastaid järjest suutnud dividende järk-järgult suurendada. Näiteks, kui ettevõte on oma dividende kasvatanud järjest vähemalt 50 aastat, siis on ta Dividendikuningate (nimekiri loo lõpus) hulgas. Veidi lahjemad kategooriad on Dividendiaristokraadid, -tšempionid ja -kandidaadid.
DGI strateegia põhialus on see, et valida endale portfelli väga tugevaid ettevõtteid, kes pidevalt oma dividende tõstavad ning neid aktsiaid enam mitte kunagi müüa. Selliselt kasvab dividenditootlus suhtena ostuhinda aasta-aastalt kõrgemaks ning investeering hakkab tootma ajas järjest rohkem tulu.
Muidugi pole ükski firma kaitstud probleemide eest ning 2017. aasta teises pooleks oli heaks (halvaks) näiteks 125-aastase ajalooga Gerenar Electric, kes kärpis finantsraskuste tõttu oma dividende koguni 50% võrra ning aktsia hind sööstis selle uudise peale alla. Selliste probleemide vastu aitab oma portfelli hajutamine mitmete erinevate aktsiate vahel.
Miks üldse valida investeerimiseks just dividendiaktsiad. Toome siinkohal välja dividendide suurimad plussid.
1. Juba finantsvabadusse jõudnud investori jaoks on dividendid ideaalseks jooksvaks sissetulekuks, mille abil oma elamiskulud katta. Kui investeerida kasvuaktsiatesse ning tahta ühel hetkel hakata elama rantjee elu, siis tuleks hakata oma aktsiapositsioone otsast müüma. Dividendiaktsiate puhul seda muret ei ole, kuna omanikutulu saamine investori osalust ettevõttes kuidagi ei mõjuta.
2. Dividendiaktsiad pakuvad reeglina väiksemat stressi seoses aktsiahinna kõikumisega. Kuna ideaalis ei ole vajadust hästi töötava ja dividende maksva firma väärtpabereid kunagi müüa, siis pole vaja jälgida ka pidevaid hinnakõikumisi. Samuti hoiavad stabiilsed dividendiaktsiad üldiste börsilanguste ajal kasvuaktsiatest paremini oma hinda.
3. Dividendid aitavad ettevõtet paremini hinnata ning tugevad ettevõtted pingutavad, et hoida oma dividende stabiilsena või neid ajas kasvatada. Dividendi maksmine näitab reeglina seda, et ettevõte suudab genereerida vaba rahavoogu. Kasumist mõistlikku protsenti dividendidena välja makstavat ettevõtet võib tavaliselt pidada hea tervise juures olevaks.
4. Paljude väikeinvestorite jaoks on dividendi saamisel ka konkreetne psühholoogiline mõõde, kui see on justkui palk tehtud eduka investeerimistöö eest. Sellise kasvõi väikese, aga pideva, sissetulekutenivoo tekitamine annab hobiinvesteerijale palju motivatsiooni edasi pürgida.
Balti börsil loomulikult ühtegi Dividendikuningat olla ei saa, kuna riigid on vaevalt pool vajaminevast ajast olnud iseseisvad. Kohalikul börsil on üldse vähe ettevõtteid, kellel oleks konkreetne dividendipoliitika, mida pikki aastaid oleks kujundatud.
Kohaliku börsi plussina võib välja tuua selle, et vähemalt headel aegadel on dividenditootlused olnud küllaltki kõrged ning investor on ka teatava ebastabiilsuse eest saanud tasustatud. Viimases majanduskriisis oli aga näha, et firmad ei löönud risti ette, kui oli tarvis paar aastat omanikutulu välja maksmata jätta või seda drastiliselt vähendada.
Algaja investor saab kindlasti Balti börsilt kokku panna endale väga korraliku dividendiaktsiate portfelli, kuid klassikaliseks DGI strateegia viljelemiseks peab vaatama nendest piiridest kaugemale.
—
Hetkel on Dividendikuningate nimekirjas 23 ettevõtet: 3M (MMM), American States Water (AWR), California Water Services Company (CWT), Cincinnati Financial (CINF), Colgate-Palmolive (CL), Coca-Cola (KO), Dover Corporation (DOV), Emerson Electric (EMR), Farmers & Merchants Bancorp (FMCB), Federal Realty Investment Trust (FRT), Genuine Parts Company (GPC), Hormel Foods (HRL), Johnson & Johnson (JNJ), Lancaster Colony (LANC), Lowe’s (LOW), Nordson (NDSN), Northwest Natural Gas (NWN), Parker-Hannifin (PH), Procter & Gamble (PG), SJW Group (SJW), Stanley Black & Decker (SWK), Tootsie Roll (TR) ja Vectren (VVC).