fbpx
Close

Miks firmad ostavad aktsiaid tagasi ja miks see investorile hea on?

Avatar

Börsidel mõnda aega toimetanud investorite jaoks pole kindlasti uudis, et ettevõtted ostavad aeg-ajalt turult omaenda aktsiaid tagasi. Miks seda tehakse ning kuidas investor peaks sellesse suhtuma?

Kuna firmad koguvad endale kapitali sellega, et müüvad investoritele ettevõtte osalust, siis esmapilgul tundub ebaloogiline, miks nad järgmisel hetkel peaks tahtma raha lauale käia, et neid välja antud aktsiaid tagasi osta. Tegelikult võib aktsiate tagasiostuprogramm olla ettevõttele mitmel viisil kasulik.

Aktsiate tagasiostmine on dividendide kõrval üks moodus, kuidas investoritele investeeringu eest tasuda ja lisaväärtust pakkuda. Kui dividendi puhul makstakse teenitud kasum osanikele välja, siis aktsiate tagasiostmise puhul tõstetakse investori osaluse väärtust läbi selle, et aktsiate arv väheneb ja iga allesjääva aktsia väärtus tõuseb.

Ideaalses maailmas sooviks investor igalt oma aktsiapaigutuselt stabiilselt kasvavat tuluvoogu dividendide näol. Ettevõtte juht peaks aga töötama selle nimel, et toota firma omanikele, kelleks ka väikeaktsionärid tegelikult on, võimalikult suurt tulu. Seda arvesse võttes peavad ettevõtete juhid kindlustama ka selle, et firma jääks majandusraskuste ajal piisavalt paindlikuks.

Võtame näitena USA ühe suurima panga Bank of America, mis sai eelmise majanduskrahhi ajal väga kõvasti pihta, kuid on praeguseks hetkeks üsna hästi raskustest välja tulnud. 2017. aasta lõpu seisuga oli pank 12 kuuga ostnud tagasi 509 miljonit oma aktsiat ning plaanides oli sellel moel aktsionäridele tagasi anda 17 miljardit dollarit. Kuigi panga poolt makstav dividend on pidevalt kerkinud, siis juhtkond on järjekindlalt suunanud rohkem kapitali aktsiate tagasiostuks kui dividendideks.

Miks eelistatakse aktsiate tagasiostmist dividendidele? Kui tuleb uus majanduskrahh, siis tõenäoliselt peaks näiteks seesama Bank of America oma dividende kärpima, et uues reaalsuses pinnal püsida. See vallandaks tõenäoliselt turul ostupaanika. Kui pank aga tõmbab kulusid kokku sellega, et enam nii palju aktsiaid tagasi ei osta, siis aktsia hind ei satu tõenäoliselt nii suure löögi alla. Stabiilne kõrge dividendimäär aitab kindlasti ettevõtte aktsia hinda turul tõsta, kuid see on kahe teraga mõõk, mis ühel hetkel võib valusalt kätte maksta.

Veel üheks põhjuseks, miks ettevõtted oma aktsiaid turult tagasi ostavad, on väiksema väärtuse ära kasutamine. Firma aktsiad võivad turul kaubelda allpool nende “õiglast” väärtust mitmel erineval põhjusel, mis pole üldse seotud ettevõtte tuleviku väljavaadete või hetkeolukorraga. Firmad kasutavad seda “allahindlust” ära, ostavad oma aktsiaid kokku ning pakuvad neid hiljem, kui turg on taastunud, uuesti välja. See on võimalus kaasata kapitali ilma uusi aktsiaid emiteerimata.

Aktsiate tagasiostmine on ka otsene viis, kuidas investorite silmis ettevõtet atraktiivsemaks muuta. Firma aktsiate arvu vähendades saab tõsta ettevõtte tulu ühe aktsia kohta (EPS – earnings per share) näitajat. Aktsiate tagasiostuprogrammist teatamine tekitab reeglina turul ka aktsiahinna tõusu, kuna investorid näevad aktsiate tagasiostmist positiivse signaalina, et ettevõte usub oma tegevusse nii palju, et on valmis ise sinna investeerima.

Allikas: Investopedia

scroll to top