fbpx
Close

Loit Linnupõld: Crowdestate’i Vega maja oli “just minu tagaaias” projekt

Avatar

Ühisrahastusportaalis Crowdestate oli märts tihe kuu, kui kokku kaasati investoritelt nelja projektiga 1,25 miljonit eurot. Kirsiks tordil oli aga ennetähtaegne väljumine Lasnamäel valminud Vega residentsi projektist, kus maksti investoritele tagasi üle 1,755 miljoni euro.

Vega nimelise umbes 300 ühe- kuni neljatoalise korteriga hiigelmaja projekt avati Crowdestate’is 2017. aasta jaanuari lõpus ning investoritelt koguti toona 1,5 miljonit eurot. Projekti tähtajaks oli esialgu 31. august 2019, kuid arendusprojekt edenes äriplaanis kavandatust märkimisväärselt paremini ning vaid 14 kuud hiljem said investorid oma panustatud põhiosa koos intressidega tagasi, kokku 1 755 621 eurot.

“Varasema väljumise tingis mitu põhjust: esiteks, nõudlus sellise toote järele oli väga hea ning müük oli oodatust märkimisväärselt parem ja teiseks, minu teada refinantseeris Endover oma korterite jäägi odavama raha peale. Nende kahe asja kombinatsioon võimaldas investoritele raha varem tagasi maksta, mis iseenesest on väga äge,” kommenteeris Crowdestate’i tegevjuht Loit Linnupõld portaalile Rahajutud.ee.

“300 korteriga maja on selgelt väga suur arendus! Vega majast sai tõenäoliselt Eesti teiseks suurim kortermaja, vaid Õismäel “Hiina müüriks” kutsutav Nõukogude aegne hoone on suurema korterite arvuga (720 korterit – toim.),” sõnas Linnupõld.

Endover Kinnisvara poolt arendatud projekti sisemiseks tasuvusläveks (IRR) kujunes Crowdestate’i investoritel 15,22%.

Linnupõld tõi välja, et tema silmis oli see projekt rohkem kui vaid rahaliselt positiivseks näiteks: “See oli hea näide sellest, kus inimesed saavad ise mõjutada oma elukeskkonna kujunemist. Vana Mereakadeemia ühiselamu lagunes aastaid seal koleda tondilossina keset Lasnamäed. Täna on sellest saanud edev korterelamu, kus on uhke elada. Tuhanded inimesed panustasid 100 või 1000 euro kaupa ja aitasid selle ära teha.”

“Tegemist oli nagu “mitte minu tagaaias” mõtlemise vastand. Ma ei tea, kas sellele oma väljendit on, aga see kujunes “just minu tagaaias” projektiks,” lõi Linnupõld naljatades hea paralleeli ja lisas: “Inimesed said mõjutada oma rahaga seda, mida nende naabruses tehakse!”

Märtsis rahastatud neljast uuest projektist kahes kaasati 0,5 miljonit eurot.

Pärnu arendusprojektis Vesiroosi 1 sai 500 000 eurot rahastatud kokku 504 investori poolt, kes võivad kuni 24-kuulise investeeringu lõpuks oodata intressitulu praeguste arvutuste kohaselt 21,45%.

Samuti pool miljonit eurot koguti ettevõttele Baltic Forest OÜ välja antud tagatud laenuks. Paikusele rajatava kaasaegse saetööstuse käivitamist aitas finantseerida 485 Crowdestate’i investorit ning oodatav tulusus 12-kuulisel projektil peaks tulema 16,2%.

Suuruselt kolmandaks täidetud projektiks oli Laagris asuva Koru põik 3 arenduse neljas rahastusvoor, kus 135 investorit panid täis 150 000 eurot. 13-kuulise investeeringu oodatav tulusus Crowdestate’i arvutuste kohaselt on 12,5%.

100 000 eurot koguti 175 investori käest Tabasalu, Tammelehe 2 ridaelamute arendusprojekti tarbeks. Selle investeeringu pikkuseks on planeeritud 16 kuud ning tegemist on projekti teise rahastusvooruga. Hüpoteegiga tagatud laenu fikseeritud intressimääraks on 13% aasta baasil.

Üks projekt on Crowdestate’i platvormil hetkel ka avatud, kui investoritel on võimalik rahastada Riia südalinna läheduses, Katolu 9 asuvat 30 üürikorteriga elamuhoonet. Tegu on turvalise investeeringuga, sest finantsvõimendust ei kasutata, korterite arv on piiratud ja antud hetkel on kõik korterid ka välja üüritud.

36 kuu pikkuseks planeeritud investeeringu rahaline eesmärk on koguda 1,65 miljonit eurot ning oodatav tootlus (IRR) baasstsenaariumi kohaselt tuleb 7,19% aasta baasil.

Selleks, et saada osa Crowdestate’i tulevastest projektidest, registreeri ennast portaali kasutajaks SIIN.

scroll to top