fbpx
Close

Kõigi kinnisvaramullide ema võib olla tekkinud hoopis Norras

Avatar

Reitinguagentuur Moody’s andis hinnangu, et arenenud riikides on praegusel hetkel kõige suurem oht kinnisvaramulliks Norras.

Järjest suurenev lõhe kinnisvarahindade ning rendikulu vahel on üheks ohumärgiks, et turukorrektsioon on kohe-kohe tulemas. Suurim taoline erinevus hindades on hetkel Norras.

Usutakse, et kui kinnisvarahindade tõus ei pane inimesi liikuma tagasi üüriturule, tähendab see seda, et leibkondadel on tekkinud ebarealistlikud ootused, et hinnad jäävadki tõusma. See on aga tavapärane signaal, et sektoris on tekkinud hinnamull.

“Riigid, kus kinnisvarahinnad ja rendihinnad on tasakaalust väljas või see korrektsioon toimub liiga aeglaselt, on kõige suurema riskiga saamaks kahjustatud kõrgetest kinnisvarahindadest tulenevate majandusprobleemide tõttu,” selgitas Moody’se analüütik Emilla Gyoerk raportis.

Skandinaavia kõige rikkama majanduse kinnisvaraturg on viimastel aastatel läbi teinud suure hindade kasvu, kuna laenuintressid on madalad ja riik on tugevalt kohalikule majandusele hoogu juurde andnud. Moody’se analüüsi kohaselt on just Norra kinnisvaraturg hetkel kõige rohkem ülehinnatud, järgnevad Belgia, Saksamaa ja Prantsusmaa.

Norra olukorra teeb keerulisemaks ka fakt, et uuringus arvesse võetud riikidest on seal ka kõige kõrgem oma kodu omavate leibkondade protsent – koguni 85%. See tähendab, et hinnakorrektsioon võib “kaasa tuua tõsiseid tagajärgi kohaliku majanduse stabiilsusele”.

Hetkel on Norra kinnisvaraturg näitamas kiireid jahtumise märke, kuna novembris langesid hinnad esmakordselt pärast 2014. aasta jaanuarit. Halvimal juhul võib see korrektsioon kaasa tuua müügipaanika, mis tekitaks üha suurema probleemi ja lõpeks hinnamulli lõhkemisega.

Kokkuvõttes peab Moody’s just Norra kinnisvaraturu olukorda kõige haavatavamaks maailmas ning nende arvates on eluasemete hinnad ja kinnisvaralaenud kõige suuremaks ohuks maailmamajandusele. Sama meelt on ka OECD, kes oma raportis ärgitas riigijuhte valmistuma võimalikuks kinnisvaraturgude hinnakorrektsiooniks.

scroll to top