fbpx
Close

Kinnisvaraettevõtja: enne kriisi ei tasu pikaaegset riski võtta

Avatar

Foto: Pixabay

Podcasti “Edu Valem” 7. osas käis külaliseks kinnisvaraettevõtte Hammerhead juhatuse liige Allan Kool, kellega üritati saatesarjale omaselt jõuda välja edu valemini. Läbivaks jututeemaks oli ka järgmine krahh kinnisvarasektoris. Millal see võiks aset leida ja milline see võiks tulla?

2000-ndate aastate alguses nullist kinnisvaraettevõttega alustanud Kool sõitis nüüdseks rohkem kui kümme aastat tagasi lahvatanud majanduskrahhi sisse noore ja hulljulge mehena ning võttis sealt kaasa suure hulga väärtuslikke kogemusi.

“Eks sai seal maju mõnekümne jagu ehitatud enne kriisi tulekut ja kõik projektid lõppesid hästi. Ettevõttesse kogunes natukene rohkem raha ja tegime suuremaid oste, mida me tegelikult lõpus jäimegi kahetsema. Sest need said ostetud linnast välja põllu peale. Suured tükid elamuküla jagu maad. Pikad projektid muidugi ka, et täna tagasivaates võib öelda, et oleks pidanud võtma lühemaid projekte, kus väljumine on selgelt näha, näiteks 24 või 36 kuud. Need projektid, mida meie võtsime, olid sellised 5+ aastat. Aga viite aastat ei suuda ikka keegi ette prognoosida,” meenutas Kool eelmises kriisis tehtud põhivigu.

Kool tunnistab, et nad ettevõttes toona tajusid, et toonane kinnisvarabuum ei saa lõputult kesta, aga ei osatud arvestada, et see langus nii järsk ja sügav tuleb. “Kinnisvara muutus mingil perioodil täiesti väärtusetuks. Eriti selline kinnisvara, mida polnud võimalik kohe kasutusele võtta. Kui on valmis korter valmis keskkonnas, siis selle saab alati välja üürida. Aga pooliku detailplaneeringuga maatükki linnast väljas (sellisel hetkel) mitte kellelgi vaja pole. Kohati isegi oli hea, kui sai tasuta kellelegi ära anda, et endalt kohustused maha saada.”

Kogenud kinnisvaraettevõtja meenutas ka, millised emotsioonid 2000-ndate esimese kümnendi lõpus aset leidnud suures krahhis neid valdasid ja kuidas olukorrast välja tuldi.

Kuula “Edu Valemi” 7. saadet:

scroll to top