fbpx
Close

Crowdestate’i uuendused toovad lisavõimalusi ja suurema võrdsuse

Avatar

Eesti kinnisvara ja äriprojektide ühisrahastusplatvorm Crowdestate on selle aasta kevadel ning suve hakul teinud mitmeid väga põhimõttelisi uuendusi, mis on investoritele tublisti lisaväärtust andnud. Käima on lükatud aktiivselt toimiv järelturg, investeeringuid saab nüüd muretult liigutada ühelt kontolt teisele ning uuendatud on eelbroneerimissüsteemi.

Järelturg

Aprilli alguses tuli Crowdestate välja investorite poolt ammu oodatud järelturu funktsiooniga, mille abil on võimalik oma projektid soovi korral enne tähtaja lõppu maha müüa. Ostupoolel olevatele investoritele annab järelturg võimaluse siseneda nendesse projektidesse, kuhu esimese hooga mingil põhjusel osalust ei saadud.

Crowdestate’i järelturg on lihtne kasutada ning väga loogilise ülesehitusega. Artikli kirjutamise hetkel oli järelturul pakkumises üle 250 erineva investeeringu ning järelturu vaates on võimalik neid investeeringuid filtreerida nii iga üksiku projekti järgi või kasutades selliseid näitajaid nagu investeeringu lõpp, hind või oodatav tulusus.

Täpsemalt saab Crowdestate’i järelturu toimimisega tutvuda SIIN.

“Investorite vastuvõtt järelturule on olnud vägagi soe: kohe esimesel päeval tekkisid ka esimesed pakkumised ja tänusõnu sai lugeda nii kommentaaridest, privaatsõnumitest kui ka blogipostitustest. Senimaani on järelturul tehtud 1222 tehingut,” kommenteeris Rahajutud.ee portaalile Crowdestate’is turunduse ja investorsuhete eest vastutav Gerda Laura Liiv.

Tema sõnul on tähelepandav trend ka see, et nii mõnigi investor investeerib projektidesse eesmärgil need koheselt järelturul müüki panna ja sealt kiiret tulu teenida.

Eelbroneerimissüsteem

Juuni alguses tegi Crowdestate oma platvormil veel ühe olulise muudatuse, kui muudeti eelbroneerimissüsteemi põhimõtet. Uuendusega sooviti tagada investoritele võrdne ja toimiv lahendus, et edaspidi ei esineks probleemi, kus soovitakse investeerida, aga see mingisugusel põhjusel ei õnnestu.

Kui vana süsteemi kohaselt oli võimalik projektiga eelnevalt 24 tundi tutvuda enne, kui see eelbroneerimiseks lahti läks, siis nüüd avaneb investeerimisvõimalus eelbroneerimiseks koheselt ja see periood kestab 24 tundi.

Samuti kaotati eelbroneerimisel rahalised piirangud ning investeerida saab koheselt soovitud summa. Samas, on kõigile investoritele garanteeritud osalus projektis vähemalt 100 euro ulatuses. Kui investeeringuid on rohkem, kui projekt suudab mahutada, siis investeeringud jaotatakse soovijate vahel võimalikult ühtlaselt.

Crowdestate’i asutaja ja tegevjuht Loit Linnupõld tõi välja põhjuse, mis sundis senist süsteemi uuendama: “Meie eelmine eelbroneerimislahendus pärines aastast 2015 ning selle eesmärgiks oli võimaldada kõikidel huvitatud investoritel investeeringutes osaleda. Selleks piirasime eelbroneerimisperioodil esitatavate investeerimiskorralduste arvu ning investeeringu summat. Antud lahendus töötas üsna hästi ligi paar aastat, kuid kiirelt kasvanud investorite arvu ning investeeringute mahu kasvu tõttu jäi lõpuks ajale jalgu – paljud investeeringud märgiti täis eelbroneerimisperioodi esimestel minutitel.”

Tema sõnul tagab Crowdestate’i uus eelbroneerimissüsteem kõikidele investoritele võimaluse projektides osaleda: “Uue süsteemi kohaselt on investoritel projektiga tutvumiseks aega harjumuspärased 24 tundi ning selle aja jooksul saab esitada oma investeerimiskorralduse, ilma, et peaks osalema “kiirete näppude ringis”. Samuti saab kohe valida endale sobiva summa, kuid ülemärkimise korral on lõplik osaluse suurus mõnevõrra väiksem, kui oli esialgne soov.”

Gerda Laura Liiv lisas: “Rutakalt tehtud investeering koputab lõpuks ikka südametunnistusele. Alati tuleks projektiga eelnevalt tutvuda, sest investeeringut hiljem tühistada ei saa. Kuna eelbroneerimine kestab 24 tundi ja ka pisemate projektide puhul on maksimaalne sinna mahtuvate investorite arv üpris suur, siis ei peaks väga kartma projektist välja jäämist.”

Küll soovitab Liiv kindlasti hoida investeerimiskontol piisavaid vahendeid: “Kui uus investeerimisvõimalus avalikuks tuleb ja raha kontol pole, siis selle sinna kandmine võib aega võtta, kuna SEPA makseid tehakse sõltuvalt pangast 3-5 korda päevas. LHV panga klientide raha tuleb üle koheselt.”

Crowdestate’i uus eelbroneerimissüsteem puust ja punaseks:

Kui investeerimisvõimaluse summa on 1000€, siis sinna saab investeerida maksimaalselt 10 investorit, sest minimaalne investeerimissumma Crowdestates on 100€ (10 x 10 = 1000€). Kui investeerida soovib 13 inimest, siis nendest kolm jäävad projektist välja. Valituks osutuvad need, kes jõuavad ajaliselt varem korralduse sisestada (sh Autoinvestiga tehtud investeeringud). Seega, kui on väiksem projekt, siis võib ka kiirus mingit rolli mängida, kuid näiteks 300 000€ suurune investeerimisvõimalus suudab mahutada maksimaalselt 3000 investorit.

Investeeringute liigutamine

Kolmanda uuendusena soovib Crowdestate investoritele lisaväärtust pakkuda võimalusega investeeringuid ühelt kontolt teisele liigutada.

Kui eraisikuna alustanud investor soovib oma projektid ettevõtte kontole liigutada, siis enam ei pea selle tõttu eraldi portaalile kirjutama, vaid saab ise liigutused tehtud. Investeeringute liigutamine toimub sarnaselt oma investeeringute müügile, kuid müümise asemel tuleb valida osaluse liigutamine.

Alles hiljuti kirjutasime Rahajutud.ee portaalis põhjustel, miks tasub Crowdestate’is ettevõtte alt investeerida, aidates Crowdestate’i investoritele seda võimalust rohkem teadvustada.

“Oleme läbi erinevate kanalite ettevõtte alt investeerimise võimalusele tähelepanu pööranud ning tagasiside põhjal ja investeeringute liigutamisest võib järeldada, et seda teed aina rohkem ka minnakse. Kuigi paarsada investorit on investeeringute liigutamise võimalust kasutanud, siis ei ole võimalik veel päris trendisilti siin külge panna,” selgitas Liiv lõpetuseks.


Crowdestate’is investeerimiseks saab teha nii eraisikuna kui ettevõttele konto SIIN.

scroll to top