fbpx
Close

Crowdestate’i tegevjuht Loit Linnupõld: milline pank maksaks hoiustajatele 6-7% intressi aastas?

Avatar

Kui tavaliselt täidetakse ühisrahastusportaalis Crowdestate projektid minutitega või äärmisel juhul tundidega, siis hetkel on juba mitmendat päeva üleval üks üürikorteritega maja projekt Riias, mis kuidagi ei taha täituda.

Investeerimisvõimaluse all olevas küsimuste-vastuste rubriigis kirjutab Crowdestate’i asutaja ja tegevjuht Loit Linnupõld, et tema hinnangul on tegemist portaali 4-aastase ajaloo kõige madalamate riskidega projektiga ning tema jaoks on üllatav, et Crowdestate’i 18 000 investori hulgas puudub piisav huvi madala riskiga investeerimisvõimaluste vastu.

Rahajutud.ee otsustas asja uurida ning saime kommentaarid otse allikast, kui meie küsimustele vastasid nii eelnevalt mainitud Loit Linnupõld kui ka portaali äripartner Läti suunal, Edgars Ivanovs.

Riia südalinna läheduses, aadressil Katolu 9 asuv 30 üürikorteriga elamuhoone on Crowdestate’i hinnangul turvaline investeering, sest finantsvõimendust ei kasutata, korterite arv on piiratud ja antud hetkel on kõik korterid ka välja üüritud. Tõenäoliselt ehmatas investoreid aga Crowdestate’i portaali kohta seinägematult madal oodatav aastatootlus – 7,19%.

Linnupõld usub, et ka sellistel väga väikese riskiga projektidel on oma kindlad eelised: “Tüüpiliselt finantseeritakse kinnisvaraprojekte omakapitali ning pangalaenu abil ja tehingut rahastanud pank saab esimese käe õiguse tekkivale rahavoole. Katolu 9 üürimaja investeerimisprojekti eripäraks on pangalaenu puudumine, mille tulemusel ei ole Crowdestate’i investoritel vaja teenitavat tulu kellegiga jagada. Teisisõnu, projektis puuduvad tavapärased finantsriskid, mille tulemusel on projekti kogu riskitase märkimisväärselt madalam tavapärastest kinnisvaraprojektidest.”

16. aprillini avatud üüriprojektiga plaanitakse investoritelt kokku saada 1 650 000 eurot ning artikli kirjutamise hetkeks on veidi vähem kui 300 investorit oma raha projekti juba ka usaldanud.

“Pangalaenuga võimendamata igakuist rahavoogu tootvatesse üüripindadesse investeerimine on Lääne-Euroopas väga levinud. Selliseid investeeringuid peetakse kinnisvarasektoris üheks kõige madalama riskitasemega segmendiks. Baltimaades, eriti Lätis, on see tavapäraselt väga rikaste erainvestorite pärusmaa, kuid ühisrahastus on toonud selle võimaluse lähemale ka tavainimestele. Väikeinvestorile on see ideaalne võimalus oma investeerimisportfelli veel rohkem hajutada,” sõnas Rahajutud.ee portaalile Edgars Ivanovs.

Linnupõld möönab, et see projekt illustreerib üsna hästi investorite eelistusi kõrgema tulususega investeerimisvõimaluste järgi ning madal riskitase ei ole paljude jaoks piisavaks argumendiks: “Tavainvestorid tunduvadki vaatavat eelkõige tootlust, sõltumata sellest, kas tegu on finantsvõimenduseta kinnisvaraprojekti või tagatiseta tarbimislaenudega.”

Siiski, nii Linnupõld kui ka Ivanovs soovitavad investoritel alati vaadata eeldatavast tootlusnumbrist kaugemale ning hinnata ka iga projekti riskitaset. Crowdestate teeb selles osas investori eest väga suure töö ära, tuues välja projekti kohta väga detailse info ja analüüsi, kõik vajalikud dokumendid ning isegi SWOT-analüüsi.

“Usun, et ilma finantsvõimenduseta ja pealinna kesklinnas asuv üürikinnisvara on suhteliselt turvaline investeering igal ajahetkel ning seetõttu võiks ta sobida ka riskialtima investori portfelli, olles seal stabiliseerivaks ja portfelli volatiilsust vähendavaks elemendiks,” sõnas Linnupõld.

Ivanovs lisas: “Katolu 9 projekt on meie katse pakkuda Crowdestate’i investoritele madalama riskiga investeeringut, mis aitaks portfelli hajutada. Ma tõepoolest usun, et see on passiivset rahavoogu otsivale investorile tõsiseltvõetav võimalus.”

“Katolu 9 projekti on mõistlik võrrelda näiteks regulaarset intressi maksva pangahoiusega – milline pank maksaks hoiustajatele täna 6-7% intressi aastas?” küsis Linnupõld lõpetuseks.

Projektiga lähemalt tutvumiseks on vaja teha Crowdestate’i portaalis konto. Seda saab teha SIIN.

scroll to top