Kui inimene pole viimased aasta aega päris kivi all elanud, siis on ta kindlasti osa saanud krüptovaluutade ümber toimuvast möllust, kui uudiseid sellest valdkonnast tuleb igapäevaselt erinevatest kanalitest.
Kuna valdkond on uus, siis on ka paljud terminid inimestele tundmatud ning kuigi uut infot tuleb peale palju, siis võib eriti algajatel olla raskusi “krüptoterminites” orienteerumisega.
Rahajutud.ee portaal otsustas ette võtta 15 levinud inglise keelset terminit, mida võiks krüptovaluutade maailma paremaks mõistmiseks teada. Kui terminil on eesti keeles ka levinud tõlge, siis oleme selle ära toonud sulgudes.
* Kindlasti pole see nimekiri kaugeltki ammendav, mistõttu palume lugejatel lisada kommentaarides termineid ja väljendeid, mida siin listis võiks kajastada.
1. Altcoin
Altcoinid on kõikide alternatiivsete krüptovaluutade ühisnimetaja. Kõik, mis ei ole Bitcoin mahub altcoini nimetuse alla. Uusi krüptovaluutasid tuleb järjest turule ning hetkel on nende arvuks rohkem kui 1300.
2. Bagholder (kotihoidja)
Krüptovaluutade maailmas on bagholder inimene, kes jääb altcoine liiga kauaks enda kätte hoidma. Näiteks, kui konkreetse coini väärtus järjest langeb ning enam mingit taastumisvõimalust ei nähta või turul on toimunud “pump and dump” kokkukukkumine (selle väljendi selgitus tuleb hiljem).
3. Blockchain (plokiahel)
Plokiahel on peamiselt tuntud kui tehnoloogia Bitcoini taga. Kuigi sellisena see alguse saigi, siis tänaseks päevaks katsetavad erinevad firmad ja majandussektorid plokiahela tehnoloogiat väga erinevatel eesmärkidel.
4. Coinbase
Coinbase on vahetusplatvorm, mis asub San Franciscos. See on üks populaarsemaid veebilehti, kus digitaalsete valuutadega kaubeldakse.
5. Ethereum
Väga lihtsalt väljendades on Ethereum avatud tarkvaraplatvorm, mis põhineb Bitcoini tehnoloogial ja võimaldab arendajatel ehitada detsentraliseeritud programme. Krüptovaluuta, mida kasutatakse selles võrgustikus teenuste eest maksmiseks, kannab nime Ether.
6. FIAT
Fiat-raha on mõiste, millega nimetatakse riiklikult noteeritud valuutasid nagu näiteks USA dollar või Euro.
7. ICO (Initial Coin Offering)
ICO on krüptomaailmas sama, mis aktsiaturgudel on IPO. Tegemist on esmapakkumisega enne vastava krüptovaluuta avalikule kauplemisele minemist.
8. Mining/miner (kaevandamine/kaevandaja)
Kaevandamine on protsess, kus toimub kaks asja: 1) arvuti kinnitavad ja lisavad kauplemistehinguid avalikku logiraamatu (ledger) plokiahelasse ja 2) esimese tegevuse käigus luuakse digitaalseid münte juurde. Kaevandamine nõuab väga suurt arvutusvõimsust ning mida suurem võimsus, seda paremad on võimalused kaevandamise eest tasutud saada.
9. Public key & private key (avalik võti ja privaatne võti)
Kohe, kui inimene teeb oma esimese krüptovaluuta tehingu, siis genereeritakse unikaalne paar võtmeid – avalik ja privaatne. Mõlemad võtmed on krüptograafilised koodid, mis aitavad hoida selle digitaalse ökosüsteemi turvalisust.
Privaatset võtit, mis on teada üksnes konkreetsele kasutajal, saab võrrelda parooli või PIN-koodiga. Ilma väga sügavalt detailidesse laskumata, privaatne võti genereerib avaliku võtme, mis omakorda loob kasutaja avaliku aadressi, mis on nagu pangakonto number.
Lihtsustatud versioon ostu-müügi tehingust: Tehing allkirjastatakse digitaalselt, kasutades privaatset võtit.
10. Pump and Dump
Pole keeruline mõistatada, mida see väljend tähendab. Põhimõtteliselt pumbatakse krüptovaluuta hind suure reklaami ja tähelepanuga üles ning siis müüvad suuromanikud oma mündid maha, tänu millele kogu selle mündi turg vajub kokku.
11. Ripple
Ripple tõusis vahepeal kogu krüptomaailma suuruselt teiseks valuutaks. Nagu Bitcoingi kasutab Ripple plokiahela tehnoloogiat, kuid erinevalt Bitcoinist on valuuta kontrollitud peamiselt ühe suure kompanii poolt, milleks on San Franciscos asuv Ripple.
12. Satoshi
Satoshi Nakamoto on anonüümne persoon või grupp, kes Bitcoiniga kunagi välja tulid. Satoshiks nimetatakse Bitcoini (BTC) kõige väiksemat osa, mida kaubelda saab. Üks Satoshi on 0,00000001 Bitcoini. 1 Bitcoin on seega 100 000 000 Satoshit.
13. Tokens
Tokenid on sellised krüptorahad, millel ei ole oma enda plokiahelat. Tokenid opereerivad olemasolevate plokiahelate peal, mis aitavad kaasa detsentrailiseeritud aplikatsioonide loomisele.
14. Wallet (rahakott)
See on tõenäoliselt samuti väga arusaadav. Nagu inimesed hoiavad füüsilist raha oma rahakotis, peab ka krüptovaluutade hoidmiseks kasutama digitaalset rahakotti.
On kahte erinevat liiki “krüptorahakotte”: tarkvaraline rahakott ja riistvaraline rahakott. Esimesena mainitud juhul hoitakse krüptovaluutasid arvutis failidena (erinevates keskkondades saab luua tasuta endale digitaalse rahakoti). Teise variandi tarbeks on spetsiaalne seade, kus krüptorahasid hoitakse.
15. Whale (vaal)
Vaaladeks nimetatakse krüptomaailmas neid, kelle käes on suured kogused münte ehk selle valdkonna “rikkad”. Kui ühe isiku käes on arvestatav kogus konkreetset krüptovaluutat, siis on tal väga suur võim valuuta hinna kujundamisel.
HODL
Erinevaid coine on palju ja nende kõigiga kursis olemiseks peakski vist ainult krüptomaailmas elama. Võiks saada ka ülevaate, kust neid enim levinuid coine (turvaliselt?) osta ja hoida saab, sest nt coinbase võimaldab ainult nelja krüptovaluuta tehinguid.