Explore P2P tegi kirjutas oma viimatises blogipostituses teemal, kuidas tunda " />
Close

10 ohumärki, mis viitavad ühisrahastuses võimalikule petuskeemile

Ühisrahastuse teemadele keskenduv veebileht Explore P2P tegi kirjutas oma viimatises blogipostituses teemal, kuidas tunda ära P2P veebilehti, mis on ilmselged pettused.

Explore P2P üks lugejatest oli saatnud veebilehele kirja, paludes informatsiooni äsja avastatud investeerimisvõimaluse kohta. Internetileheni viis Facebookis olnud reklaam, mis lubas suurt tootlust. Konkreetset lehekülge mainida ei taheta, kuna ei soovita sellele reklaami teha, kuid blogi kirjutaja hinnangul on tegemist kindlalt pettusega.

Selliseid petulehekülgi on internetis inimestelt raha välja meelitamiseks teisigi ning seetõttu toodi välja 10 põhjust, mida tasub tähele panna, kui on soov kindlaks teha, kas investeerimisvõimalus võib olla pettus.

1. Pakutavad tootlused pole realistlikud.

Lehekülg, mis oli antud blogipostituse päästikuks, lubas aastatootlust kuni 30%, pakkudes seejuures ka platvormi poolset tagasiostugarantiid. Siin kehtib see ütlemine, et kui midagi tundub, et on liiga hea, siis tõenäoliselt see nii ka on. Ebareaalsed tootlused koos tagasiostugarantiiga suurendavad selgelt võimalust, et tegemist on pettusega.

2. Veebikeskkond konverdib sissemakstud eurod coini või krüptovaluutasse.

See on kõige suurem ja silmapaistvam ohumärk. Pole mingit tõsist põhjust, miks peaks investeerimisvõimalust pakkuv keskkond eurod ümber konvertima mingiks enda poole loodud krüptovaluutaks. Unusta kõik, mis sa oled kuulnud blokiahelast – kui veebileht mainib midagi coinidest või krüptorahast, siis hoia heaga eemale.

3. Aktsepteeritakse ebastandartseid makseviise.

Kõnealune veebileht lubas inimestel maksta raha sisse krediitkaardiga. Reeglina, ühisrahastusportaalid ei lase krediitkaardiga tehinguid teha, kuna nende protsessimine on kallim ja säilib makse tühistamise risk. Kui veebileht lubab tasuda krediitkaardiga, bitcoinides, Western Unioni või mõne muu sellise makseviisi kaudu, mis pole tavaline pangamakse või legitiimsed vahendajad nagu CurrencyFair ja TransferWise, siis võib see olla üks märk, et platvorm pole usaldusväärne.

4. Laenud, mis on ebastandardsed või ei tundu reaalsed.

Konkreetsel veebilehel pakutud laenud tundusid mitmed ebareaalsed ning lõhnasid pettuse järele. Tõsised P2P platvormid ei paku allutatud laene, mida kasutatakse bitcoini kaevandamise rahastamiseks. Reaalne ei ole ka kinnisvaraarenduseks võtta laenu kõigest kolmeks kuuks. Kõikide selliste imelike tagatiste või ebareaalsete tingimuste koha pealt tasuks olla väga tähelepanelik.

5. Veebiplatvormi taga oleva ettevõtte kohta puudub info.

Internetipõhise investeerimistegevuse üheks põhiliseks aspektiks on usaldus. Kui veebilehte haldava ettevõtte kohta avaldatud infos on mingidki lüngad või seda ei õnnestu ametlikest kanalitest kontrollida, siis ei tohiks oma raha ka selle firma kätte usaldada. Lisaks tavapärasele informatsioonile peaks võimalusel uurima ka ettevõtte majandustulemusi ja aktsionäride ringi.

6. Juhtkond on täiesti tundmatu ning isikute olemasolu ei saa kontrollida.

Usaldusväärtus tekitab see, kui ühisrahastusplatvormi juhid tegutsevad avalikult ehk käivad esinemas konverentsidel, annavad meedias intervjuusid ning on oma kontoga LinkedIn-i platvormil. Kõnealuse veebiplatvormi tegijad tundusid olevat küll reaalsed inimesed, kuid nende varasem kogemus oli pärit teistest valdkondadest.

7. Ettevõte on kirja pannud vale aadressi või sellist aadressi ei eksisteeri.

Antud juhul oli ühisrahastust pakkunud firma kirja pannud aadressi, mis asus nende asukohalinna kõige kallimas büroohoones. Kuigi see tundub esmapilgul muljetavaldav, siis on see ohumärk, kuna reeglina on eriti alustavad ühisrahastusplatvormid oma kontoriruumidega pigem tagasihoidlikud. Eemale tasub hoida kindlasti firmadest, mis üldse aadressi kirja ei pane või esitavad aadressi, mida pole olemas.

8. Väga suur sotsiaalmeedia reklaami osakaal.

Üldiselt ei ole soovitatav siduda ennast investeerimisvõimalustega, milleks ainsaks reklaamikanaliks on Facebook. Üksnes Facebookis reklaamimine aitab potentsiaalsetel petturitel jõuda küll ohvriteni, aga samas on võimalik hoida madalamat profiili.

9. Kui mujal veebilehtedel kajastus puudub.

Kui P2P ühisrahastusportaal ei ole kajastatud sellel teemadel kirjutavatel veebilehtedel või blogides nagu Explore P2P, siis on soovitatav sellest võimalusest eemale hoida. Vähemalt seni, kuni usaldusväärsed allikad kinnitavad, et tegemist pole petuskeemiga.

10. Ühisrahastusplatvorm ei vasta küsimustele.

Enamik ühisrahastusplatvorme on loonud endale kliendisuhtluses korraliku reputatsiooni ning küsimustele vastatakse üsnagi kiiresti. Kui päringutele üldse vastust ei tule, siis ei tase antud veebilehe kaudu ka investeerida.

Blogipostitus ilmus veebilehel Explore P2P 22. veebruaril.

Rahajutud.ee portaal lisab enda poolt veel ühe punkti, mida võiks jälgida kõikide investeerimisvõimaluste puhul:

11. Kasutage kainet mõistust.

Petuskeemid töötavad üksnes tänu ahnusele. Kui inimesed suudaksid endas ahnuse maha suruda ning mõelda kõik võimalused külma peaga läbi, siis enamasti saadaks kohe aru, et üritatakse teie raha välja petta. Mõelge alati kõik oma investeerimisotsused läbi ning võimalusel arutage mõne asjatundliku sõbraga. Kui investeerimisvõimaluse pakkuja meelitab teid sellega, et võimalus on kehtib ainult täna ja ainult sel hetkel, siis jookske, kuna tegemist on pettusega.

Külma pead ja õigeid valikuid!

scroll to top