fbpx
Close

Läti suuruselt kolmas pank lastakse põhja, aga mida sellest õppida?

Avatar

Enamus majandusest huvitatud inimesi on ilmselt praeguseks lugenud Lätis lahvatanud pangaskandaalist, kus Läti keskpanga president Ilmars Rimševics peeti kinni 100 000 eurose altkäemaksu võtmise kahtlustustega. Lisaks sellele on Läti suuruselt kolmas pank ABLV minemas pankrotti.

Rahapesuskandaali sattunud ABLV panka üritati veel Läti keskpanga rahasüstiga ning moratooriumiga elule päästa, kuid nädalavahetusel pikalt koos istunud Läti erinevad institutsioonid otsustasid alustada panga likvideerimismenetlust.

Kuna ABLV ei suutnud ette antud ajaks täita Euroopa Keskpanga poolt ette antud instruktsioone, siis võeti vastu ka selline otsus. Esimese käiguna tahetakse hakata maksma tagasi klientidele seaduse järgi 100 000 euro suuruses tagatud hoiuseid.

Väidetavalt saadakse selle kuni 100 000 euro väljamaksmiseks kulutatakse kõikide klientide peale kokku 470 miljonit eurot ning see raha tuleb panga enda olemasolevatest varadest.

Kohalikud ametnikud kinnitavad meedias muidugi, et Lätis panganduskriisi pole ning tegemist on üksnes ühe konkreetse panga probleemiga. Läti rahandusminister Dana Reizniecz-Ozola kinnitas, et riigi pangandussektor on vaatamata kõigele stabiilne.

Eesti investoritele võiks see Läti panganduskriis meelde tuletada seda, et ka selles sektoris tuleks hajutada, mitte hoida oma mune ühes korvis. Kui vara on pangakontol üle 100 000 euro, siis järgmist 100 000 oleks turvalisem korjama hakata mõnes teises pangas.

scroll to top