fbpx
Close

Viis moodust, kuidas autoomanikuna efektiivselt raha säästa

Avatar

Eesti inimesed on autousku ning paljudel leibkondadel on rohkem kui üks isiklik mootoriga liiklusvahend. Oleneb soetamise viisist, võib kõik autodega seonduv olla pere üheks suurimaks kuluallikaks. Kui neljarattaline sõber pole uhkeldamiseks vaid on igapäevane tarbeese, siis on võimalik targalt tegutsedes vähendada selles valdkonnas kuluvat raha.

1. Sõida targalt. Planeeri oma sõite nii, et saaksid ühe korraga võimalikult palju toimetusi ära teha. See vähendab asjatuid edasi-tagasi sõitmisi, mis omakorda säästab nii kütust kui sinu aega. Kui võimalik, vali marsruudid, kus on võimalikult sujuv liiklusvool. Vähe valgusfoore, ummikuid ning ebaühtlast sõidustiili vältides säästad kütust ja oma närve. Kindlasti mõtle liigeldes mitu sammu ette selleks, et teha aegsasti vajalik ümberreastumine või manööver, vältimaks ebavajalikke kiirendusi ning pidurdamisi.

2. Regulaarne hooldus säästab pikas perspektiivis sind suurtest väljaminekutest. Õigeaegne õlide ja filtrite vahetus pikendab mootori eluiga ning sujuv töö tähendab ka vähem tõrkeid ning väiksemat kütusekulu. Kirjutamata reegel on, et mootoriõli tuleb vahetada 10 000 – 15 000 km tagant. ISEGI kui autotootja on öelnud, et hooldusvälp võib olla 30 000 km, siis auto heaolu nimel on 10 000 – 15 000 km intervall väga paljude probleemide suurepärane ennetaja.

3. Ära hoia raha kokku õlide, kütuste ja filtrite pealt. Tangi nõuetekohast kütust – kui on kirjas, et sinu sõiduk vajab 98 oktaaniarvuga kütust, siis 95 tankimine võib halvasti mõjuda erinevatele anduritele ja mootorile, mis võib lõppeda kallima detaili varajase vahetusega. Mootoriõli ja filtrite kvaliteet tagab sujuva töö ning ennetab mitmeid probleeme, säästab liikuvaid osasid ning pikendab nende eluiga.

4. Kütuse säästmiseks kasuta püsikiirusehoidjat ning lülita välja konditsioneer, sulge aknad ja kasuta õiget rehvirõhku. Ühtlane kiirus hoiab ka pöördeid ühtlasena ehk mootor peab tegema vähem tööd, kui ebapüsiva kiirusega sõites. Konditsioneer on sooja ilmaga väga hea lisa, kuid selle kasutamine suurendab kütusekulu. Salongi jahutamiseks lase enne sõitmist aknad alla ning lase õhul salongis ringleda. Õige rehvirõhk tagab sujuvama veeremise ehk mootor auto liigutamiseks tegema vähem tööd. Proovige näiteks jalgrattaga sõita nii, et rehvides on liiga vähe rõhku. Siis laske rehvid täis ning te tunnete, kui palju sujuvamalt ratas liigub. Sama on ka autoga.

5. Tangi targalt. Aja jooksul tasub jälgida kütusehindade liikumist nädalapäevade lõikes. Eesti turg on piisavalt väike, et kui üks tanklakett miskipärast hinda langetab, siis järgnevad tõenäoliselt ka teised. Kütusehinnad on tihti odavamad ka teatud piirkonna tanklates, näiteks seal, kus mitme erineva keti tanklad koos või mõni “odavpakkuja” kaarte segamas. Suurte maanteede ääres on hinnad tihti kallimad. Kui võimalik, planeeri oma sõit nii, et saad pikematel sõitudel tankida just eeldatavalt odavamates kohtades.

5 Comments

 1. Kusjuures püsikiirusehoidja kasutamine võib võtta rohkem kütust kui jalga pedaalil hoida.
  Muidugi on kiirusehoidja väga mugav, aga kui tõesti rahast nii kahju, siis tasuks manuaalselt gaasipedaali sõtkuda.

  Näiteks mäest ülesses sõitmisel hoiab püsikiirusehoidja samat kiirust, aga pöörded tõusevad, mis kulutab rohkem kütust. Mäest alla sõites taas hoiab samat kiirust ja ei lase autol vabalt kiiremini veereda ehk hoiab tagasi ja pidurdab mootoriga. Selle asemel võiks suurem käik sees olla ning kasutada gravitatsioonijõudu ja inertsijõudu ära.

  Targalt tankimise kohta. Üldjuhul on pühapäeval kütusehinnad kõige madalamad ja esmaspäeval kõige kallimad. Soojalt soovitan tankida nädalavahetusel, siis hinnad kõige madalamad. Kui te mind ei usu, siis jälgige ise kütusehindasid 🙂

  1. Püsikiirusehoidja puhul oleneb väga palju sõidustiilist. Ma ise ka auto näidikute kohaselt suudan ise pedaali tallates hoida madalamat keskmist kütusekulu, aga näiteks naine mul oma tavapärase sõidustiiliga maanteel seda ei suuda miskipärast.
   Tankimisel olin ka pidevalt arvamusel, et nädalavahetusel on palju odavam, aga minumeelest see trend eriti sellel talvel kõikuma löönud. Olen korduvalt oodanud nädalavahetust, et tankida, kuid hinnad pole alla tulnud või on isegi tõusnud 🙂

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

5 Comments
scroll to top