fbpx
Close

Väikeinvestor: Ootan üllatust, et “ohhoo, järgmisel kuul enam tööle minema ei pea”

Avatar

Rahajutud.ee seekordne intervjuu pakub lugejatele järjekordse sisevaate ühe väikeinvestori tegemistesse, kuid mitte ainult. Nimelt on Pärnu noormees Kristo puhul lisaks investeerimisele veel üks põnev ja huvitav külg – ta teenib osa oma tuludest spordipanustamisega tegeledes.

Kristo kirjutab oma tegemistest ka blogi ning ta peab seda Rahajutud.ee keskkonnas. “Get Rich or Die Trying” nimelisest blogist leiab huvitavat lugemist tema väga põhjalike kuukokkuvõtete näol.

Kuidas on ühes persoonis kokku saanud hasartmängur ja pika tulevikuhorisondiga investor ning kas raha peale ennustamine saab olla kasumlik tegevus, sellest ning paljust muust lugege juba alljärgnevast intervjuust!

Tutvusta palun lühidalt, kes Sa oled?

Olen 25-aastane Pärnu noormees Kristo. Pärit olen Võrumaalt, kuid viimased 7 aastat elan ja töötan Pärnus. Esmaspäevast reedeni teen palgatööd, vabal ajal on hobideks jõusaal, tugitoolisport ja investeerimine. Vahest, kui rohkem aega, siis meeldib ka kokata ja photoshopis toimetada.

Millal ja millega teenisid oma esimese rahalise tulu?

Esimese asjana meenub, et oma esimese rahalise tulu teenisin sõpradega puude riita ladumise eest. Meenub kohe mitmeid kordi, kui seda tegemas käisime.

Millal esmakordselt kuulsid midagi investeerimisest ning millal tegid oma esimese investeeringu?

Juba põhikooli ajal kingiti mulle raamat Robert Kiyosaki, “Rikas isa, vaene isa”. Sisse oli kirjutatud pühendus “Lootuses, et Sa seda raamatut kunagi läbi ei loe”. Tol ajal mulle lugeda ei meeldinud ja nii sain kasutada vabandust, et näe pühendus ka ei luba lugeda. Esmakordselt kuulsin sellisest portaalist nagu Omaraha.ee umbes 4-5 aastat tagasi. Tegin isegi kasutaja sinna, kuid raha sissekandmiseni ei jõudnud. Tol hetkel ei teadnud ma investeerimisest midagi. Umbes 2 aastat tagasi sattusin kuidagi juhuslikult Taavi Pertmani Rahafoorumisse ja kohe ka Jaak Roosaare kodulehele. Teema hakkas väga huvitama ja hakkasin lähemalt uurima ja lugema. Raha olen osanud hoida väikesest saadik ja nii oli ka mul seda natuke kogunenud. Esimese investeeringu tegin 2016. aasta sügisel portaalis Mintos.

Mis oli ajendiks blogiga alustamisele? Mis on blogi eesmärgiks?

Mulle meeldib lugeda teiste investorite kuukokkuvõtteid ja nende tegemistest. Mõtlesin, et tahaksin ka ise kirjutada enda tegemistest – kasvõi endal kunagi hea lugeda. Mingit staarblogija plaani, et kuskil blogijate auhinnagalal Mallukaga poodiumil seista, pole olnud. Ma arvan, et minu blogi on juba siis asja ette läinud, kui vähemalt üks inimene leiab siit motivatsiooni hakata tegelema investeerimisega või leiab midagi muud motiveerivat, mis teda paremale elule võiks viia.

Blogis kajastad pidevalt, et teenid tulu panustamisega. Mille peale panustad ning kui kaua oled sellega tegelenud?

Esimese kasutaja ennustusportaali tegin 18-aastaselt. Aeg-ajalt sai siis natuke raha kantud ja proovitud, kuid enamjaolt mingit kasumit välja ei viinud. Mäletan, kui tegin 5 euroga kombopanuse, koefitsent oli umbes 8. Kõik mängud võitsid ja nii oligi 40 eurot kontol. Olin üliõnnelik. Meenub ka seik, kui pokkeri freerollis 2 krooni võitsin, selle spordiennustusse kandsin ja siis sellest seal 400 krooni tegin. Aktiivselt olen panustamisega tegelenud natuke üle aasta. Panused on jagunenud ~90% jalgpall, ~9% korvpall, ~1% jäähoki.

Tavaliselt peetakse spordipanustamist hasartmänguks, kuidas Sul õnnestub sellega raha teenida?

Panustamine ongi hasartmäng. Minul on panustamiseks mõeldud oma süsteem ja igapäevaselt analüüsin kümneid mänge. Ajaline kulu sellele on 15 minutit kuni tund, vastavalt, kui palju mänge ja kui põhjalikult analüüsida. On olnud päevi, kui polegi kuhugi panust panna, aga on olnud ka päevi, kus kõikide portaalide peale teen ~70 panust. Ütlen ära, et tegemist ei ole kindla sissetulekuga. Kui ma saaksin iga kuu kindel olla ennustamise peale, siis oleks minu jaoks finantsvabadus saavutatud ja tööl ma täna ei käiks. Paraku ei ole asi nii lihtne.

Millal Sinu jaoks panustamine muutus kasumlikuks?

Panustamine muutus kasumlikuks umbes aasta tagasi, kui ei teinud enam nö suvapanuseid vaid teadsin, mida teen.

Mida soovitad inimesele, kes kaalub spordipanustamisega hakata tegelema? Kas üldse alustada?

Enne, kui päris raha peale hakkad panustama, proovi enne kuu aega virtuaalselt ehk pane paberile või excelisse kirja summa ja meeskond, kuhu sa oleksid panustanud. Kuu ajaga peaks mingi keskmise kätte saama mõistmaks, kas liigud kasumi või kahjumi suunas. Tegelikult internetis müüakse ka ennustuste vihjeid, aga selle peab igaüks ise selgeks mõtlema, kas see tasub ära või mitte. Ise ma vihjeid ei osta, suure võiduprotsendiga vihjete müüjate hinnad on päris krõbedad.

Mis on eduka panustamise põhitõed või nipid, mida algajad peaksid silmas pidama?

Mõned põhilised punktid on:

* Ära kaota rohkem, kui saad endale lubada ehk kanna ennustusportaali vaid selline summa, millest sul kahju ei ole;
* Sa pead olema ennustust tehes erapooletu. Tuleb ära unustada oma lemmikklubidele panustamine. Kui näiteks Ragnar Klavan mängib Liverpoolis, siis alati ei ole hea mõte Liverpoolile panust panna;
* Panusta selge peaga – purjus peaga, vihahoos või teiste hetkeemotsioonide ajel võid teha rumalaid otsuseid;
* Keskendu pigem ühele spordialale;
* Ära panusta kogu oma ennustussaidil olevat raha korraga ühele mängule, pigem 1-5% kaupa.

Investeerid ka krüptorahadesse, kui palju seda maailma jälgid ja mis mõtted tekkinud on?

On tekkinud mõtted ka cloud mininguga tegeleda. Pilve kaevandamine ehk cloud mining on moodus, kuidas kaevandada bitcoine või teisi krüptorahasid ilma ise kaevandusarvuteid omamata. Lihtsalt öeldes sa ostad endale jagatud kaevandusvõimsust ja jagad kasumit mining pooliga. See tähendab, et sõlmid lepingu kellegagi, kes pakub pilve kaevandamise teenust. Krüptorahade hindasid vaatan ikka iga päev. Mõtteid jagub, nagu ka teistes varaklassides. Kõigest kohe ka blogis kirjutama ei torma, iga asi omal ajal.

Mis varaklassidesse veel investeerid ja millised on Sinu lemmikvaraklassid?

Investeerin ühisrahastuses, Balti aktsiaturul, krüptorahades. Tulevikus on plaanis investeerida ka kinnisvarasse ja aktsiaturul liikuda Baltikumist kaugemale. Pean veel mainima, et on peast läbi käinud ideid ka kulda või müntidesse investeerida. See oleks siis nagu minu vihmafond, kui midagi peaks juhtuma.

On Sul investeerimises mingid põhimõtted, millest Sa kindlasti kõrvale ei kaldu?

Esimese asjana tuleb kohe pähe hajutamine. Ei saa kõiki mune ühes kotis hoida. Teise asjana on oluline investeerimise üks põhitala ehk säästmine. Iga kuu pean palgast säästma vähemalt 150 eurot. Kolmanda asjana tooksin välja, et koguaeg vältab enese harimine investeerimisvaldkonnas.

On Sul investeerimises mingid konkreetsed eesmärgid paika pandud?

Eesmärkide hulka võib vist lugeda eelnevalt mainitud kinnisvarasse investeerimise ja ka aktsiaturul Baltikumist kaugemale liikumise. Huvi pakuvad ka start-upid ehk idufirmad, kuid nendesse investeerimist eesmärkide alla veel ei liigita. Uue aasta lubadusena sai endale eesmärgiks pandud 1000 eurot passiivset sissetulekut igas kuus. Üldine eesmärk on ikkagi saavutada finantsvabadus.

Millisena näed oma elu näiteks 10 aasta pärast? Või kui eesmärgiks on finantsvabadus, siis milline Su elu siis võiks olla?

10 aasta pärast võiks küll juba finantsvabadus saavutatud olla. Toon välja mõned punktid, mis muutused sellega kaasneda võiksid:

* Hommikud ilma äratuskellata, äratus oleks siis kui uni ära läheb;
* Veeta rohkem aega oma pere ja sõpradega;
* Tegeleda hobidega parasjagu siis, kui tuju ja tahtmist on;
* Tegeleda asjadega, mille jaoks siiani aega pole olnud;
* Palju reisida ja maailma avastada.

Kindlasti on veel palju asju, mis korraga pähe ei tulegi.

Kui saaksid minna ajas tagasi enda poolt valitud punkti ja muuta ära ühe enda otsuse, siis kuhu läheksid ja mida muudaksid?

Täna just sõbraga rääkisin, et kahju, et varem ei avastanud investeerimisteemat enda jaoks. Kui saaks ajas tagasi rännata, siis hakkaksin finantsvabadust saavutama 18-aastaselt mitte 24-aastaselt. Võib-olla oleks siis juba praeguseks see käes. Paljud investorid arvutavad mitu aastat neil veel finantsvabaduseni jäänud on, mina seda teinud pole. Võib-olla ongi huvitavam, kui ühel päeval üllatus tuleb, et “oohhoo, järgmine kuu ma enam tööle minema ei pea!”

scroll to top