fbpx
Close

USA-st on saamas energia superriik

Avatar

USA on heal positsioonil, et liituda lähiajal selliste riikidega nagu Saudi Araabia ja Venemaa, saades üheks maailma juhtivaks energeetiliseks jõuks, ütles S&P Global Platts president Martin Fraenkel CNBC-le antud intervjuus.

“Energiaturul on toimumas suur nihe ja minu arvates pole see saanud siiani väärikat tähelepanu. USA pole vaid sõjaline ja majanduslik superjõud, vaid on saamas ka energeetiliseks superjõuks,” sõnas Fraenkel.

Viimastel aastatel on USA nafta- ning gaasibuumi taga olnud eelkõge kilda nafta. Niinimetatud kiltkivirevolutsioon aitab USA-l leevendada sõltuvust importnaftast, mis tuleb ebastabiilsest Lähis-Idast ja tõstab USA enda energiakandjate eksporti.

Novembris teatas Rahvusvaheline Energiaagentuur (IEA), et kavandatud kildagaasi tootmise dramaatiline tõus võib teha 2020-ndate aastate keskel USA maailma suurimaks vedelgaasi eksportööriks.

Väga tõenäoline, et USA ületab 10 aasta pärast ka teise verstaposti, kui umbes kümne aasta pärast võiks USA nafta ekspordimaht esimest korda ületada impordimahtu. “See on väga, väga suur nihe energiaturul ja minu arvates toob see kaasa ka muutused geopoliitilisel maastikul,” ütles Fraenkel.

Naftahind on kiirelt kukkunud 2014. aasta juuni hinnatasemelt 120 dollarit barelli eest nii nõrga nõudluse kui ka tugeva dollari ning USA kiltenergia buumi tõttu. Hinnalanguse üheks põhjuseks oli OPEC-i soovimatus vähendada tootmist ja sellega hinna kukkumisele piir panna.

Nüüd on lõpuks nii OPEC-i liikmesriigid kui ka teised tootjad 2016. aasta lõpust tootmist vähendanud.

USA “sõda” OPEC-iga pole veel läbi

Eelmise aasta novembri lõpus otsustasid OPEC, Venemaa ja veel 9 naftatootjat pikendada tootmise vähendamist kuni 2018. aasta lõpuni. See samm on aidanud stabiliseerida nafta turuhinda, kuid aidanud samas ka USA-l kiirelt tõsta kildaenergia tootmismahtu.

“Mis puudutab nafta pakkumise ja nõudluse suhet, siis eelmist aastat iseloomustas võitlus OPEC-i ning USA kiltnafta tootjate vahel. Aastaga saavutatud naftahinna tõus eeldab, et OPEC on võitmas, kuid sõda pole veel kaugeltki läbi,” märkis neljapäeval oma kirjas PVM Oil Associates analüütik Tamas Varga.

Reedel lõpetas nafta Brenti toornafta hind kauplemise 67,62 dollari tasemel barreli kohta.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Kommenteeri
scroll to top