fbpx
Close

Puust ja punaseks | Kogu tõde erinevatest naftahindadest

Avatar

Tänapäeval ei lähe mööda ühtegi päeva, kui päevauudistes ei räägitaks naftast ning selle hindade kõikumisest ühele või teisele poole. Keskmisele inimesele on ilmselt tekkinud arusaam, et nafta ongi üks konkreetne energiaallikas, mille hind maailmaturul siis igapäevaselt liigub. Tegelikult on tõde hoopis keerukam.

Maailmas on mitmeid erinevaid toornafta tüüpe, millest osad on nõutumad kui teised. Näiteks, rafineerimistehastel on lihtsam töödelda naftat, mille väävlisisaldus on madalam. “Magusaks” (inglise keeles sweet) peetakse naftat, kui selle väävlisisaldus on alla 0,5 protsendi. Samuti on rohkem hinnas madalama tihedusega ehk “kergem” toornafta.

Ostjate jaoks on oluline hinnakomponent ka piirkond, kust nafta pärit on. Mida lihtsam on seda transportida, seda kõrgemat hinda ollakse valmis maksma. Seetõttu on merel asuvatel naftaplatvormidel teatav eelis, kuna meretransport on võrreldes maismaa naftatorudega odavam.

Kuigi on olemas kümneid erinevaid naftaetalone, sest igast regioonist pärineval toormel on oma turuhind. Lihtsuse mõttes on jagatud need kõik etalonid kolme suuremasse kategooriasse, millega käibki peamine kauplemine.

Brenti toornafta – Umbes 2/3 kogu maailma naftavarudest ostetakse ja müüakse Brenti nime all. Tänapäeval kuulub selle alla neljast erinevast Põhjamere regioonist (Brent, Forties, Oseberg and Ekofisk) pärit toornafta. Nende regioonide nafta on “kerge” ja väikese väävlisisaldusega, mis teeb ta ideaalseks tooraineks diisli, bensiini ja teiste üldtarbekaupade tootmisel. Brenti nafta liigub meritsi ning see on veel tema üheks suureks plussiks.

West Texas Intermediate (WTI) – WTI nime alla mahub toornafta, mis pumbatakse välja USA-s asuvatest puurkaevudest ning saadetakse torujuhtme kaudu Cushingusse, Oklahoma osariigis. Fakt, et transport toimub enamuses mööda maad, on selle tooraine üheks peamiseks miinuseks ning maailmaturule seda eriti ei jõua. WTI on etalon, mida kõige rohkem kasutatakse just USA-s ning see on ka kolmest väljatoodust kõige parema kvaliteediga.

Dubai/Oman – See Lähis-Ida tooraine on kahest ülalnimetatust veidi kehvema kvaliteediga, kuna ta on veidi suurema tihedusega ning kõrgema väävlisisaldusega. Dubai/Oman toornafta liigub peamiselt Pärsia Lahe äärsetest riikidest Aasia turule.

Loo kirjutamise hetkel maksab Brenti toornafta maailmaturul 67,9 dollarit barrel, WTI hind on 61,94 ning Dubai/Omanil 65,22 dollarit.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Kommenteeri
scroll to top