Teisipäeval on börsile tulemas Rootsi ettevõte Spotify Technology, mille aktsiate esmapakkumine (IPO) saab olema väga huvitav kogu finantsmaailma jaoks, kuna firma valis väga omapärase tee.
Spotify otsustas nimelt loobuda tavapärasest IPO toimingutest ning laseb oma aktsiad listida otse New Yorgi börsil. Reeglina juhivad esmapakkumisi investeerimispangad, kes omandavad eelnevalt firma aktsiad ning määravad börsile minnes konkreetse hinna.
Muusikastriimimisega tegelev Spotify loobus aga investeerimispankade pakutavast turvalisemast variandist ning ühtlasi säästetakse ka mitmeid miljoneid dollareid teenustasusid. Otsene listimine annab Spotify praegustele omanikele võimaluse oma aktsiaid hakata kohe börsil müüma, firma uusi väärtpabereid juurde ei emiteeri.
Tavalise USA IPO puhul reklaamivad korraldavad investeerimispangad konkreetset ettevõtet institutsionaalsetele investoritele juba nädalaid varem ning aktiivselt sõidetakse mööda riiki ringi, et aktsia vastu huvi tekitada. Saadud informatsiooni kasutatakse selleks, et määrata aktsiahind, millega IPO-l investoritele osakuid müügiks pakutakse.
Otse börsile aktsiate viimine toob väikeinvestorid samale tasemele erinevate riskifondide ja teiste “suurtega”, kuna kõigil on listimise algusest alates samaväärsed võimalused hinda määrata. Tavaliselt saavad IPO-de puhul institutsionaalsed investorid esimesed aktsiad tutvuste tõttu odavama hinnaga kätte.
Spotify plaan tähendab suuremat ebaselgust, kuidas esmapakkumine hakkab kulgema. Facebooki ning teiste tehnoloogiahiidude hiljutised hinnakukkumised on Rootsi ettevõtte jaoks tulnud väga ebasobival hetkel ning musta stsenaariumi puhul on huvi aktsiate vastu sektrois valitsevate hirmude tõttu madal ja IPO saab olema läbikukkumine.
Spotify on oma potentsiaalseid investoreid hoiatanud, kuna tegemist saab olema sisuliselt kontrollimatu ühisstardiga, siis esimestel tundidel saab aktsia hind olema äärmiselt volatiilne ning hind võib teha ka tippe, kuhu see kindlasti pidama ei jää.
“Esimestel hetkedel saab olema kindlasti inimesi, kes mõtlevad, et tahavad aktsiad kätte saada ükskõik, mis hinnaga. Usume, et tuleb üles-alla action,” kommenteeris Business Insiderile üks investeerimisstrateeg.
Üks Oklahoma osariigis, Tulsa linnas asuv investeerimisfond teatas läbi oma esindaja, et nad plaanivad Spotify aktsiaid osta, kuid kardavad suuri hinnakõikumisi ning on selle tarbeks välja töötanud strateegia: “Ostame alguses 25% sellest hulgast, mida tahame ning paneme järgmiseks nädalaks üles erinevate hindadega ostuorderid.”
Tavalise IPO puhul tegutseb konkreetne investeerimispank puhvrina, aidates aktsiate ostmisega rasketel hetkedel hinda stabiilsena hoida.
Veebruaris toimunud eratehingute käigus vahetasid Spotify aktsiad omanikku hinnavahemikus 90 kuni 127,5 dollarit, mis teeb ettevõtte turuväärtuseks 20 miljardit dollarit.
RBC analüütik Mark Mahoney alustas reedel ettevõtte “katmisega” ning käis välja julge avalduse, et Spotify aktsia hinnasihiks saab olema 220 dollarit.
Spotify on palganud turutegijaks ettevõtte Citadel Securities, kellel koos investeerimispangaga Morgan Stanley on piiratud roll IPO-s. Teisipäeval, enne kauplemise avanemist, analüüsivad nad investorite ostu- ja müügiordereid ning sätivad selle järgi aktsia avanemishinna.