fbpx
Close

Millist kolme Tallinna börsi aktsiat võiks portfellis hoida igavesti?

Avatar

Veebiportaal The Motley Fool kirjutas huvitava artikli, kus arutleti, milliste ettevõtete aktsiaid ostes võiks kõige julgemalt seada endale investeerimishorisondiks “igaviku”. Igavik on küll määramatu ajahorisont, kuid aktsiainvesteeringute puhul vaadata 10-20 aastat tulevikku, ei ole midagi erakorralist.

Konkreetses artiklis nimetati kolmeks ettevõtteks, kellesse investorid võiks pikas plaanis rahuliku südamega uskuda, Berkshire Hathaway’d, Apple’it ja The Walt Disney Company’d.

Selline vaatenurk tõi pähe idee, et võiks välja valida Tallinna börsilt kolm ettevõtet, millel oleks subjektiivselt hinnates kõige suurem võimalus olla edukas ka aastakümnete pärast. Mõeldud, tehtud.

Loomulikult on Tallinna börs võrreldes USA börsiga oma valiku mõttes kordades väiksem ning sellise mõttemängu tegemiseks tuleb veidi oma fantaasiaid “kastist” välja lubada.

Tallinna Vesi

Tundub siin nimekirjas kõige rohkem “kindla peale minek”. Eelmise aasta lõpus tulnud negatiivse kohtulahendiga hetkeks investorite põlu alla sattunud ettevõte on tegelikult Tallinna börsil üsnagi unikaalses staatuses, kui tegemist on sisuliselt monopoliga.

Tõenäoliselt tarbivad inimesed ka 50 aasta pärast vett ning vajavad selle valdkonnaga seotud teenuseid. Kuna trassid ja kogu infrastruktuur on Tallinnas just selle ettevõtte käes, siis peaks juhtuma midagi üsnagi erakorralist, et Tallinna Vesi oma positsiooni kaotaks.

Tallinna Kaubamaja Grupp

Tallinna Kaubamaja Grupi kasuks räägib nende lai haare – lisaks jaekaubandusele on väga suurt arengut näidatud automüügisektoris ning hallatakse ka enda omanduses olevaid kinnisvaraobjekte.

Kuigi on pikalt hirmutatud, et veebikaubandus on poodidelt kliente ära võtmas, siis Eestis kerkib järjest uusi kaubanduspindu ning pidu ei näi justkui lõppevat. Selverid on oma eSelveriga ka veebirindel Eestis üheks eesrindlikumaks tegijaks, mistõttu ka selle sõiduga ollakse kenasti kaasas.

Kui on vähegi usku, et ka 50 aasta pärast soetavad inimesed ükskõik mil viisil toidukraami ning vajavad ka teisi tarbeesemeid, siis võiks Kaubamaja siin nimekirjas olla küll.

LHV Group

Kuigi krüptorahade entusiastid hoiatavad, et kaugel pole see hetk, kui pankasid pole enam üldse tarvis, siis sellist reaalsust on raske ette näha. Kuna LHV pank on silma paistnud oma innovatiivsuse ja katsetamisjulguse poolest, siis ollakse tõenäoliselt valmis kõiki tehnoloogilisi uuendusi proovima ja vajadusel käiku laskma.

Pangandussektoris on kogu Eesti taasiseseisvumisaja käinud üks üleostmiste ja ühinemiste virr-varr ning selles vaates ei tohiks LHV siia nimekirja justkui sobida. Aga aasta-aastalt on arenetud, 2016. aastal noteeriti aktsiad börsil ning miks mitte näha 50-aasta perspektiivis panka, millest saabki üks “Eesti oma pank”?

Kuigi lubasime piirduda kolme ettevõttega, siis toome välja ka ühe “musta hobuse”.

PR Foods

Eelmisel aastal mitmeid tugevaid välisfirmasid üles ostnud Eesti kalatootja on esimeste tulemuste valguses vaevalt poole aastaga tõusnud igavast ja mittemidagiütlevast börsifirmast üheks Tallinna börsi kõige intrigeerivamaks ettevõtteks.

Kuna inimesi sünnib maailma järjest juurde ning kala on toiduna järjest kasvav sektor, siis potentsiaal on ettevõttel suur. Lähiaastad annavad PRFoodis tuleviku suhtes ilmselt palju parema pildi, kui töö suudetakse ükskord täies mahus käima saada.

Palume lugejatelt ka tagasisidet, kas nõustute või ei ning millised oleks teie need kolm ettevõtet Tallinna börsilt, mille aktsiaid võiks soetada eesmärgiga hoida neid “igavesti”.

* Rahajutud.ee portaal paneb oma lugejatele siinkohal südamele, et kõik investeerimisotsused tuleb endal ise hoolikalt läbi kaaluda. Siin portaalis ei anta finantsnõu, vaid arutletakse erinevatel teemadel, mis võiksid investorile anda mõne mõttekillu, mida siis iseseisvalt edasi analüüsida.
scroll to top