fbpx
Close

Millises sektoris on tulevikus raha?

Avatar

Foto: Pixabay

Elame pidevalt muutuvas maailmas, kus igal aastal toimub hüppelisi arenguid erinevates majandusvaldkondades, sealhulgas näiteks tervishoid ja tehnoloogia. Sellised muudatused mõjutavad oluliselt kogu maailma majandust ja selle kasvu.

Iga tootmisvaldkond on seotud mõne muu ärivaldkonnaga, mille edukus mõjutab oluliselt ka erinevate tehaste tööd. Keskendume selles artiklis võib-olla hetkel mitte kõige kasumlikemale, vaid pigem kõige aktiivsemat kasvu näitavatele sektoritele, kus on näha nõudluse kasvu ja suurenenud tööjõu vajadust.

Maailma suurimad majandussektorid on näiteks turism, autotööstus ja tekstiilitööstus ning mida rohkem investeeringuid erinevatesse valdkondadesse liigub, seda selgemalt on näha, et vastavates tööstusharudes on suurenenud nõudluse kasv.

5 kiiremini kasvavat tööstusharu

Nimetatud tööstusharud ja valdkonnad on näidanud viimase viie aasta jooksul olulist kasvu, seega on suurenenud nendes sektorites ka tööjõu vajadus. Nimetame siin viimase viie aasta jooksul kõige kiiremini kasvanud tööstusharu, mille suunas tasub silmad lahti hoida, kui olete mõtlemas uutele väljakutsetele või valimas eriala.

5. Autotööstus

Võib tunduda isegi üllatav, et selles nimekirjas on viiendal kohal autotööstus, kuid see valdkond näitab pidevat tõusu nii uute kui kasutatud autode müügis. Lisaks elanikkonna ostujõu kasvule arendatakse autotööstuses pidevalt välja uusi ja keskkonnasõbralikke lahendusi, mis annab tööd väga mitmele erinevale tööstusharule.

Selles valdkondades on viimastel aastatel toimunud mitmeid omandamisi, ülevõtmisi ja ühinemisi, seega tööstusharude tipud muutuvad pidevalt tugevamaks ja võimsamaks.

Valdkonnas vajatakse insenere, tehnikuid, elektroonikuid, kuid ka disainereid ja tehasetöölisi.

Foto: Pexels

4. Transport

Ligi 25% on viimastel aastatel suurenenud ka nii kaupade kui inimeste transport. See on tingitud asjaoludest, et aina enam riike saavutab rohkem ostujõudu, internetilevi ja nutiseadmete kasutus on massiliselt kasvanud ning jõuab aina kaugematesse piirkondadesse. E-kaubanduse pöördeline kasv on sellesse valdkonda juurde toonud mitmeid suuri väljakutseid, mis vajavad lahendamist nii kohalikul kui globaalsel tasandil.

Transport on üks valdkondi, kus tegeletakse aina aktiivsemalt innovatiivsete ja uudsete lahenduste leidmisega, et punktist A punkti B jõudmine oleks nii inimestele kui kaupadele odav, keskkonnasäästlik ja kiire. Töökohtade vaates vajatakse sellesse sektorisse aina rohkem logistikuid, laevakapteneid ja muid transporditöölisi, kuid ka IT-eksperte.

3. Kasiinod ja hasartmängud

Kodus töötamise võimalused on andnud märkimisväärse hoo sisse ka online kasiinode kasvule, mis on aastatel 2019-2020 kasvanud pea 18%. Sellele annab omakorda hoogu juurde e-spordi populaarsuse tõus, mis on kujunenud uueks meelelahutusvaldkonnas just noorema generatsiooni seas, kes on arvutimängude keskel üles kasvanud.

Ka Eesti kasiinod online on aina rohkem hakanud üle kandma e-spordis armastatud mängude turniire nagu näiteks üliarmastatud Dota 2 ja CS:GO, kus turniiride auhinnafondid ulatuvad sageli miljonite eurodeni. Loomulikult õitsevad endiselt ka turismipiirkondadena populaarsed Las Vegase ja Macau maapealsed kasiinod, mis pakuvad teada-tuntud meelelahutust neile, kes eelistavad mängimas käia kodust väljas.

Otseselt on selle trendiga seotud ka kiiresti arenevate valdkondade esikümnesse jõudnud kasiinomängude – ja arvutimängude tarkvara tootmine. Selles valdkonnas käib tihe rebimine, sest populaarsed mängud võivad plahvatusliku kiirusega saada maailmakuulsaks ja miljonite, kui mitte miljardite mängijate lemmikuks.

IT valdkond on loomulikult üks kõige tasuvamaid ja siin töövõimalustest puudust ei tule. Nutikamatel on võimalik valida väga erinevate spetsialiseerumiste vahel alustades programeerimisest kuni kasutajakogemuse ekspertideni.

2. Raskeveokite tööstus

Eelmise teemaga haakub otseselt ka see tööstusharu – kuna transporditeenuste kasv on viimastel aastatel olnud märkimisväärne, siis loomulikult vajatakse kaupade veoks aina rohkem sõidukeid. Linnastumine on muutnud ka seni väikesed ja kauged väikelinnad aina suuremateks metropolideks ning kaubavedu teatud piirkondades näitab pidevalt kasvavat trendi.

1. Meditsiin ja ravimitööstus

Meditsiinitööstuse eksponentsiaalne kasv on peamiselt tingitud arenenud riikide elanikkonna vananemisest. Aina rohkem avastatakse uusi ravimeid erinevate haiguste leevendamiseks ja raviks. Seetõttu pikeneb eluiga ning vajadus hooldushaiglate ja vanadekodude järele.

Siin tuleb muidugi arvesse võtta asjaolu, et väga paljudes riikides puudub tasuta arstiabi ja sotsiaalkindlustussüsteem sõltub inimeste panusest ja soovist vajalikke kindlustuslepinguid sõlmida. Näiteks Ameerika Ühendriikides on juba aastakümneid käinud elav arutelu, kas selline süsteem on jätkusuutlik ja mõistlik. Samuti reguleerivad paljud turud ravimite hinda riiklikul tasandil, et need oleks võimalikult laiale massile kättesaadavad, samal ajal kui Ameerikas seda ei tehta.

Töökohtade valguses vajatakse aina rohkem arste, õdesid, hooldushaiglate töötajaid, kuid ka teadlasi ja geneetikuid.

Foto: Pexels

Globaliseerumine mõjutab raha liikumist

Ülemaailmse sideleviku tagajärjel on kõik inimesed omavahel tihedalt seotud. Kaubavahetus aktiviseerub, tarbijad eelistavad kindlaid tooteid ja teenuseid. Globaliseerumise üheks suurimaks mõjuks võib pidada tarbijate eelistuste ühtlustumist ja kindlate kaubamärkide selget väljajoonistumist. See omakorda toob kaasa suurfirmade võimu tugevnemise, mis ei pruugi olla hea näitaja, sest väikesed tootjad ja tegijad surutakse turult välja, konkurents ja kaubavalik vähenevad.

Kahjuks ei ole globaliseerumise takistamiseks väga häid lahendusi ja turud reageerivad tarbijate nõudlusele. Kuna ükski tööstus ei ole teistest sõltumatu, siis sageli mõjutab ühe tööstusharu kasv kaudselt ka teisi valdkondi. Näiteks transporditeenuse kasvav vajadus toob kaasa raskeveokite turu kasvu ja arvutimängude populaarsus mõjutab omakorda e-spordi valdkonda.

Kuhu liigub raha?

Nagu artiklist näha, siis viimase viie aasta jooksul on suurt kasvu näidanud:

  • Ravimi – ja meditsiinitööstus
  • Raskeveokite tööstus
  • Transporditööstus
  • Online kasiinod ja hasartmängud
  • Autotööstus

Kahtlemata on nimetatud sektoritesse oodata investeeringute kasvu, töökohtade tekkimist ja nõudluse kasvu, mis omakorda suurendab nende valdkondade kasvu ja edukust veelgi.

scroll to top