Close

Millised on “osta ja hoia” strateegia plussid ja miinused?

Aktsiaturgudel on kaks põhimõtteliselt erinevat viisi, kuidas tulu teenida: kiire ja riskantne ning aeglane ning turvalisem. Kui esimesse gruppi kuuluvad lühiajalised kauplejad, siis enamus väikeinvestoreid peaks tundma tõmmet selle teise grupi poole.

Strateegiat, kus ostetakse väärtpabereid eesmärgiga neid enam mitte kunagi müüa, kutsutakse “osta ja hoia” või “osta ja unusta”. Sellisel juhul on kõige olulisem ettevõtte fundamentaalne väärtus ja juhtkonna tugevus ning turgudel möllavatele trendidele suuremat tähelepanu ei pöörata.

Toome siinkohal välja “osta ja hoia” strateegia plussid ja miinused.

Plussid:

1. See töötab.

See investeerimismoodus lihtsalt töötab ning senine ajalugu on näidanud, et aktsiaturgudelt võib pikas perspektiivis oodata stabiilset tootlust. Kuulsaimad osta ja hoia praktikud on kõigile tuntud investorid Warren Buffett, Jack Bogle, John Templeton, Peter Lynch ja Buffetti mentor ja väärtusinvesteerimise isa Benjamin Graham.

Loomulikult pole tavainimeste oskused üksikaktsiate valimisel nende meestega võrreldavad, kuid siinkohal tulevad appi passiivsed aktsiafondid ehk ETF-id. Eestis on üheks lihtsamaks võimaluseks laiapõhjalistesse ETF-idesse investeerida LHV Kasvukonto toode, kuid suurema kapitali puhul saab fondiosakuid osta justnagu üksikaktsiaid.

2. Vähem muret.

1975. aastal Nobeli preemia laureaadi William Sharpe’i poolt avaldatud uuringust selgus, et turgude ajastamisega tegelev investor peab kasumi teenimiseks tegema 74% otsustest õiged otsused, et passiivse indeksi tootlust edestada. Teisisõnu, kauplejad peavad pidevalt uute õigete otsustega endale kasumit teenima, pika vaatega passiivne investor ei tohiks hakata muretsema “ideaalsete” sisenemishindade pärast ning peaks lubama investeeringutel aja jooksul lihtsalt omasoodu kasvada. Selle strateegia puhul pole üldse vaja aktsiahindu igapäevaselt jälgida.

3. Toetub faktidele.

Osta ja hoia strateegia toetub peaaegu täielikult fundamentaalanalüüsil, mis erinevalt tehnilisest analüüsist, põhineb must-valgel kirjas olevatele numbritele ning ei jäta liiga palju ruumi kahetimõistmiseks. Muidugi, ettevõtte kasvu ennustamine käib spekulatsiooni pealt ning sinna on sisse kodeeritud suur hulk subjektiivsust, kuid näiteks firmade võrdlemine kõige lihtsamate näitajate, nagu näiteks P/E suhte, järgi on puhas numbrite võrdlemine.

Miinused:

1. Hoiab kapitali kinni.

Peamiseks osta ja hoia strateegia miinuseks peetakse seda, et edu saavutamiseks läheb vaja aega ning kogu selle aja on kapital selle investeeringu all kinni. Seega peab pikaaegse plaaniga investoril olema piisavalt enesedistsipliini, et mitte joosta üha uute ja uute investeerimisvõimaluste suunas, laskmata oma investeeringutel ennast ära tasuda. Seda võib olla raske teha, kui sinu valitud aktsia ei ole turu kõige kiirem tõusja ning pealiskaudsel vaatlusel tunduvad kõik teised ettevõtted pidevalt ahvatlevama investeerimisvõimalusena.

2. Aeg.

Esimese punktiga haakub ka ajafaktor. Kui me räägime üksikaktsiate valimisest, siis ainuüksi ühe ettevõtte väärtpaberite hoidmine 10 aastat ei taga investorile kindlat edu. Oma tehtud otsuste tulemused võivad selguda alles pärast pikki aastaid ning see kõik on aeg, mil sinu kapital ei teeninud tootlust.

3. Turgude krahhid.

Kuigi tõenäoliselt võib tänapäevast turumajandust kõigutada vaid ülemaailmne tuumasõda või muu mõni sellise mastaabiga katastroof, siis praegusesse majandusmudelisse on sisse ehitatud aeg-ajalt toimuvad krahhid. Korrektsioonide käigus võib pikkade aastate jooksul kogunenud kasv kõik väga kiire hooga kaduda ning investorid paanikasse ajada. Kuigi reeglina korralikud ettevõtted lähevad kriisidest kenasti läbi ning aktsia hind taastub, siis on ka mõningaid vastupidiseid näiteid, mis võivad kogu portfelli tootluse miinusesse tirida.

Kokkuvõtteks:

Osta ja hoia oli on ja jääb kõige populaarsemaks mooduseks aktsiaturgudele investeerimiseks. Selle strateegia praktiseerijad ei pea üleliia tegelema turu ajastamisega ning saavad teha oma otsuseid konkreetsete numbrite alusel. Osta ja hoia strateegia vajab aga palju aega, mil kogu kapital on kinni ning börsilanguste ajal peab investor suutma hoida kindlat meelt ning aeg-ajalt peab olema külma närvi, et vajadusel positsioone likvideerida.

Allikas: Investopedia.

scroll to top