fbpx
Close

Maailmameistrivõistluste ajalugu

Avatar

Foto: Pexels

Jalgpall on tänapäeval populaarseim spordiala kogu maailmas ja MM on selle tippturniir, mida mängitakse iga nelja aasta tagant. Aga kas sa tead, kuidas see kõik alguse sai ja kuidas MM tegelikult alustas? See on huvitav lugu, mis sai alguse peaaegu sajand tagasi, kui FIFA kuulutas 26. mail 1928 ametlikult välja maailmameistrivõistlused. 

Rahvusvahelise jalgpalli ajalugu ulatub sellest muidugi palju kaugemale. Esimene ametlik rahvusvaheline jalgpallimatš peeti juba 1872. aastal. See oli Šotimaa ja Inglismaa vaheline mäng, mis toimus Glasgows – toona polnud jalgpall veel suurt populaarsust kogunud ning väljaspool Suurbritanniat mängiti seda harva. See hakkas juhtuma veidi hiljem, 20. sajandi alguses, kui spordiala hakkas teistes riikides tõelist populaarsust koguma ja tekkisid esimesed rahvuslikud jalgpalliliidud. 1902. aastal Montevideos peetud matši Uruguay ja Argentiina vahel peetakse esimeseks ametlikuks rahvusvaheliseks matšiks, mis toimus väljaspool Suurbritanniat.

Sealt edasi kogus jalgpall kogu maailmas populaarsust ja mitte kaua pärast seda, 22. mail 1904 asutati lõpuks Rahvusvaheline Jalgpalliliit, mida tänapäeval tuntakse paremini lihtsalt akronümi FIFA järgi. Selleks ajaks oli jalgpall juba ka olümpiamängudel, esimest korda 1900. aasta suveolümpial, kuid see oli mõeldud ainult amatöörmängijatele.

Suured muutused hakkasid toimuma paar aastakümmet hiljem, kui otsustati, et 1932. aasta suveolümpia Los Angeleses ei hõlma enam jalgpalli, kuna see spordiala polnud Ameerika Ühendriikides populaarne. Rahvusvahelisel Olümpiakomiteel ja FIFA-l oli lahkarvamusi ka amatöörmängijate staatuse osas olümpiamängudel ja just siis otsustas FIFA toonane president Jules Rimet, et FIFA korraldab jalgpalli MM-i. Sellest teatati ametlikult 26. mail 1928 ja tegelik turniir pidi toimuma 1930. aastal. Kuna Uruguay oli võitnud kaks viimast suveolümpiaturniiri, mis peeti aastatel 1924 ja 1928, valiti see ka esimese ametliku MM-i korraldajariigiks

Ja nii sündiski MM, nagu me seda täna tunneme! Esimesel turniiril osales kokku 13 riiki, neist seitse Lõuna-Ameerikast, neli Euroopast ja kaks Põhja-Ameerikast. Turniir peeti Uruguay pealinnas Montevideos Centenario staadionil ning Uruguay võitis ka kogu turniiri, alistades finaalis Argentiina skooriga 4-2.

Sellest ajast alates on MM-i korraldatud iga nelja aasta tagant, välja arvatud aastad 1942 ja 1946, mil turniir jäi ära Teise maailmasõja tõttu. Osalevate riikide arv on aastate jooksul pidevalt kasvanud ja esimene aasta, mil nägime praegust formaati 32 meeskonnaga, oli 1998. aasta MM Prantusmaal. Ja turniir areneb ja kasvab tänaseni, sest 2026 MM-il osaleb lausa 48 riiki!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Kommenteeri
scroll to top