fbpx
Close

Kuidas krediitkaardiga investeerides 10 000 dollari suurusesse auku kukkuda?

Avatar

Portaal MarketWatch kirjutas kolmapäeval õpetlikust juhtumist, kus üks 24-aastane Redditi kasutaja jagas oma kogemust, kuidas ta esmaspäevast aktsiaturgude langust ära kasutades üritas kerget raha teenida, kuid sai hoopis valusalt vastu näppe.

Vancouverist pärit mees kaotas enda sõnul 10 000 USA dollarit, kui üritas turgude langusest kasu lõigata. Ta kirjutas, kuidas kasutas krediitkaarti, et kaubelda CFD-dega (Contract for Difference ehk hinnavaheleping), mis on tuletisinstrumendid, mis peegeldavad alusvara, mida kaupleja reaalselt ei oma.

Mees pani esialgu sisse 4000 dollarit, kuid maakleri nõudmisel oli ta sunnitud raha lisama ja investeeris lõpuks 10 000 dollarit.

“Kui ma mõistsin, mis toimub, oli juba liiga hilja ning maakler sulges mu positsioonid ning ma kaotasin kogu raha,” kirjutas mees Redditi vahendusel.

Osad platvormi kasutajad tundsid mehele kaasa, kuid oli ka parastajaid, kes kritiseerisid mehe soovi kiiret edu saavutada.

Peamiselt jäi kõlama mõte, et rohkem selliseid lugusid peaks avalikuks tulema, et inimesed mõistaksid, et finantsiliselt ainuke mõistlik viis aktsiaturul investeerimiseks on tegutseda pikaajalise eesmärgiga ning korralikult hajutades.

Kohalikes Eesti sotsiaalmeedia kogukondades võis samuti teisipäeval näha üles kerkimas arutelusid, kas nüüd on krahh käes või kas nüüd on hoopis hea ostukoht? Ka Rahajutud.ee keskkonna blogijad avaldasid oma meelsust ning oli ka neid, kes Balti aktsiatest müügiga oma kasumi välja võtsid.

Kuigi kolmapäeval Balti turud kõik jälle suurel määral taastusid, siis tasub igal investoril nende olukordade peale mõelda. Kui väikeinvestorina juba 4-5% langus võtab jalust nõrgaks, siis mis juhtub, kui langus tuleb 10% või 20% või isegi 30%.

Erinevatel välismaistel finantslehekülgedel ringi liikudes pannakse ikka ja jälle inimestele südamele, et “mõelge pikas plaanis” ja ärge jälgige pidevalt aktsiahindade liikumist või oma portfelli väärtust”.

Üks ekspert kommenteeris: “Väikeinvestori jaoks on kõige rumalam asi see, kui ta sellises volatiilses keskkonnas üritab päevakauplejaks kehastuda. Päevakauplemine on täiskohaga töö ning kui sa seda pidevalt ei tee, siis muutud lihtsalt statistiliseks numbriks raha kaotajate ridades.”

Ühe võrdlusena toodi välja ka see, et kogemusteta väikeinvestor on päevakauplejate maailmas nagu haide sekka visatud kala või mees, kes läheb noaga püstolite vastu.

Artikli alguses välja toodud loo teiseks õpetlikuks momendiks on see palju korratud hüüdlause, et ei tohiks investeerida raha, mida sa ei tohi kaotada. Kõige rumalam on kasutada kauplemiseks krediitkaarti, mis lükkab sind pärast raha kaotamist veel ka võlgadesse.

Redditi kasutajad soovitasid meie loo kangelasel võtta 5-6 aasta peale väikelaen, et saaks krediitkaardil oleva miinuse likvideerida ning siis madalama intressiga laenu pikaajaliselt tagasi maksta.

“Ma sisuliselt kasutasin oma krediitkaardi limiidini ära, lootuses, et teenin kiirelt suurt tulu,” sõnas mees MarketWatchile. “Kahjuks ei läinud asjad nii nagu ma lootsin ja pean leppima, et raha on kadunud ja mul on laen kaelas.

Enda sõnul plaanib ta võlad kiiresti ära maksta ning säästma hakata. “Minu probleem oli, et ma eelmiste tehingutega võitsin ja arvasin, et see õnn jätkub mul igavesti. Edaspidi olen ettevaatlikum ning vaatan rohkem pikka perspektiivi!”

Allikas: MarketWatch.

scroll to top