Close

“Kinnisvarajutud” #35 | Stuudios läheb kuumaks, sest grillime Algist ja Martinit… ehk kogu tõde maakleritest!

-Podcasti "Kinnisvarajutud" salvestus maakleri Martin Vendlaga | Foto: "Kinnisvarajutud"

Podcast “Kinnisvarajutud” võtab luubi alla Eesti kinnisvaraturu ning üritab erinevad teemad sügavuti lahti võtta. Eesmärk on rääkida kinnisvarast kui varaklassist (väike)investori vaatenurgast ning olla valdkonnast huvitatutele abimeheks ja meelelahutuseks.

Saatejuhid on mikroinvestor ja kinnisvarahuviline Siim Semiskar ja kinnisvaramaakler ning 1Estate Kinnisvara juhatuse liige Algis Liblik.

Kuulajad saavad kaasa rääkida, küsimusi küsida või saate kohta tagasisidet anda Facebooki grupis Kinnisvarajutud.

Toeta meie tegemisi Patreonis: https://www.patreon.com/kinnisvarajutud

NB! Toetajatele pakume kuulamiseks boonusepisoode ja muud lisamaterjali.

OSA #35

“Kinnisvarajutud” podcasti 35. osas liigume ülimalt põneva ja paljude jaoks kirgliku teema juurde, kui räägime maakleritest ja nende ametist. Selle jaoks digimuutub tavaliselt saatejuhi rollis olev Algis Liblik külaliseks ning selleks, et kindlam tunne oleks, on Algis endale keerulistele küsimustele vastamisel abiks kutsunud Uus Maa Kinnisvarabüroo Pluss kontori maakleri Martin Vendla.

Algis ja Martin vastavad meie kuulajate küsimustele ning avaldavad arvamust ka erinevatel maaklerite kohta käivate linnalegendide kohta. Proovime teada saada, miks maakleritel on üsna nigel reputatsioon, miks maaklerid ikkagi omanikele külmi kõnesid teevad, kuidas maakler müügil siiski ka kõige suuremat skeptikut aidata saab, miks ja kuidas võiks omanik enne lepingu tegemist maaklerile taustauuringu teha jne. Loomulikult vaatame ka maaklerite rahakotti!

Usume, et tegemist on ajatu saatega, mida tasub kuulata kõigil, kes kunagi kinnisvara ostnud/müünud või plaanivad osta/müüa. Loodame, et päris mitmed maaklereid puudutavad linnalegendid ja müüdid saavad purustatud ning loomulikult rihmutame ka oma tööd halvasti tegevaid maaklereid ning kiidame neid, kes asja hoole ja südamega teevad.

Küsimused ja teemad:

* Kas praegu on Eestis kinnisvarabuum? Kuidas maaklerina see olukord tundub?
* Kui pikki tööpäevi teie praegu teete? Kui pikki päevi üks edukaks saada tahtev maakler peaks tegema?
* Palju on Eestis kokku kinnisvaramaaklereid?
* Kuidas maakleriks saadakse?
* Mis vahe on kutselisel ja n-ö isehakanud maakleril?
* Kui suure protsendi maaklerid vahendustasuna küsivad?
* Kuidas objekti müügist saadav tulu jaguneb maakleri ja büroo vahel?
* Miks üldse tegutseda büroo all, kui peab nii suure osa oma teenistusest ära andma?
* Kui palju üks hea maakler kuus teenib?
* Palun selgitage ühe konkreetse objekti näitel, milline näeb välja maakleri tööprotsess alates kliendi saamisest kuni müügini?
* Kui palju objekte maakleril korraga portfellis on?
* Kas maaklerite vahel on sõbralikud suhted või lüüakse üksteisel ka objekte üle või takistatakse kuidagi teistmoodi konkurentide tööd?
* Miks maaklerite kohta on levimas nii palju väärinfot ja millist suhtumist teie klientide poolt tavaliselt kogete? Kas on rääkida ka mõni huvitav lugu, kus inimesel oli mõni eriti veider uskumus seoses maakleritööga?
* Miks paljud maaklerid meilidele nii kaootiliselt vastavad? Kas telefoni teel päringuid on nii palju, et meilitsi hakatakse huvilistega suhtlema vaid siis, kui müük liiga libedalt ei suju?

* (Sander) Suuremal osal maakleritest on mingi müstiline salajane investoritest koosnev kliendibaas ja seetõttu tasub nende sõnul kindlasti nendega koostööd teha. Kuidas kommenteerite?
* (Sander) Kas Tallinnas on võimalik heal maakleril teha efektiivselt oma tööd, kasutades ainult ühistransporti?
* (Sander) Kas enne objekti näitamist on kuidagi võimalik viisakalt välja filtreerida kliendid, kes tulevad objekti ainult vaatama, aga reaalselt osta pole plaanis?
* (Katrin) Kui suure osa tehingutest vahendavad maaklerid otse ostjale/üürijale ilma kuulutamata avalikes portaalides.
* (Raido) Selline kogemus, et kui just ei müü tüüpkorterit, siis ei tasuks ilmtingimata eelistada väiksemat vahendusprotsenti küsivat maaklerit, kuna nende kompetents ja suhtlusoskused ei pruugi ka seda odavamat hinda väärt olla (isegi kui neil on kunagine taust suurest büroost). Lisaks, kui olete end juba lepinguga selle odavama maakleriga sidunud ja maakler on ka juba tööd teinud, siis poolel teel “hobust vahetada” ei saa enam tasuta. Kuidas kommenteerite?
* (Raido) On ka üks tore kogemus maakleriga, kes tutvustas Mustamäe kahetoalist korterit, mille radikates voolavat tema sõnul kütteks bensiin ?. Ma pole muidugi kursis palju selline maakler vahendustasu küsis, aga ilma omaniku juuresolekuta poleks korterist midagi asjalikku teada saanud.
* (Kaisa) Lisades portaali korteri müügikuulutuse, kus on kirjas, et müügiprotsessis ei soovi maakleri teenust kasutada (caps lockis), tuleb siiski vähemalt esimesel nädalal ~10 kõnet päevas maakleritelt, et soovime aidata müüa. Kui põhjalikult maaklerid enne müüjaga ühendust võtmist kuulutust vaatavad? Kas maaklerid soovivad vaatama tulla, et müüja ära moosida või tutvuda kinnisvaraga oma klientidele pakkumise eesmärgil? Oli ka selline “vahva” juhus, kui telefonis väitis isik, et pole maakler aga kohale tulles tutvustas end siiski kui X büroo töötajana. See oli tõesti usaldust tekitav.
* (Kristin) Kas maaklerid teadlikult hindavad kortereid odavamaks, et korter kiiremini maha müüa? Müüsin korterit ja maakler pakkus oma teenust. Tuli kohale mingi voldikuga, et lasi oma büroost hindajal korteri väärtuse määrata. Ütles, et üle 45 000 korter väärt ei ole. Loobusin teenusest, kuna see hind mulle ei sobinud. Paar nädalat hiljem müüsin ise ilma maaklerita korteri maha 60 000 euroga ja sellele võeti veel hindamine panga jaoks, kes sai samuti väärtuseks 60 000.
* (Liina) Kas maaklerite koolitusel midagi arhitektuurist ka räägitakse? Ikka kohtab kuulutusi (ja hindamisakte), kus kirjas “paigaldatud uus uks” 100 aastat vana restaureeritud ukse kohta, “eestiaegne funktsionalism” juugendi kohta jms.
* (Siim) Minu üks viimaseid kogemusi maakleriga. Sain meili teel korteri vaatamise aja lukku ja läksin kohale. Helistasin maaklerile, kes palus alt fonolukust vajutada korteri numbri. Kuna maakleri näol oli tegemist õrna naisterahvaga, aga fonolukule vastas üks väga karuse häälega meesterahvas, siis ehmatasin ära, et sisestasin vale numbri. Aga tuli välja, et maakler ei pidavat ammu viitsima enam korterit näitamas käia ning oli omanikule öelnud, et “Sa ise oskad nagunii paremini korterist rääkida”. Korter on müügis olnud juba kindlasti üle poole aasta. Tegin pärast vaatamas käimist ka meili teel oma pakkumise, aga sellele maakleri poolt isegi ei vastatud.

scroll to top