fbpx
Close

Harju Elektri müük kasvas esimeses kvartalis nii Eesti, Rootsi kui ka Norra turul

Avatar

Foto: Siim Semiskar

ASi Harju Elekter avaldas neljapäeval esimese kvartali majandustulemused, milles seisis, et konsolideeritud müügitulu on 29,3 miljoni eurot, mis on võrreldava 2018.aasta I kvartali suhtes 12,7% kasvanud. Kasumlikkust mõjutas tootmise sisendhindade ja töötasude tõus ning Soome elektrivõrkude eeldatust madalam tellimusmaht. Tavapäraselt avaldab esimeses kvartalis teatud mõju ka sesoonsus.

Harju Elekter toodab ja müüb elektrijaotus-, juht- ja jõuautomaatikaseadmeid ning mitmesuguseid metalltooteid. Lisaks sellele teenitakse müügitulu ka kinnisvarainvesteeringute rendilt ning laevaehitussektori elektritöödelt. Elektriseadmete müük kasvas esimeses kvartalis 5,7 miljoni euro võrra 25,6 miljoni euroni, mis oli ka aruandekvartali müügitulu tõusu peamiseks põhjuseks.

Kui vaadelda esimest kvartalit, siis mullu oli Harju Elektri ärikasum (EBIT) jaanuarist märtsini 0,2 miljonit  ja konsolideeritud puhaskasum 0,1 miljonit eurot, siis tänavu on samad numbrid suurenenud, olles vastavalt 0,3 ja 0,2 miljonit eurot.

Harju Elektri suurim turg on Soomes, kuhu müüdi aruandekvartalis 55,1%  toodetest ja teenustest (2018 I kv: 69,1%). Kvartalite võrdluses kahanes müük Soome turule 1,8 miljoni euro võrra.

Müük Eesti turule kasvas esimeses kvartalis 24,7% 3,5 miljoni euroni ja moodustas  konsolideeritud müügitulust 12,0%. Konkurents koduturul on tihe ning hangete kättesaamine raske, selleks panustavad Eesti ettevõtted siinse turuosa kasvatamiseks riigihangetesse ja rendipindade pakkumisse. Enim suurenes müük Rootsi turule, mis kasvas esimeses kvartalis võrreldava perioodi suhtes 1,7 miljonit eurot. Rootsi turu osakaal konsolideeritud müügitulust tõusis aruandekvartalis 12,7%-ni (2018 I kv: 7,7%). Kasvu suurendasid näiteks 2018. aastal soetatud Rootsi tütarettevõtete müügitulud. Müük Norra turule kahekordistus aruandekvartalite võrdluses ja jõudis 4 miljoni euroni, mis moodustas aruandekvartali konsolideeritud müügitulust 13,7% (2018 I kv: 8,0%).

Tootmise segmendi müügitulu oli kvartali lõpuks 25,6 miljonit eurot, moodustades aruandekvartalis 87,3% (2018 I kv: 79,2%) konsolideeritud müügituludest. Tootmissegmendi müügitulust annab peamise osa (99%) elektriseadmete müük. Kinnisvara segmendi müügitulu kasvas aruandekvartalis 0,9 miljoni euroni, jäädes eelmise aasta viimase kvartaliga võrreldes samale tasemele. Renditulu teenitakse rendipindadelt Allika, Keila ja Haapsalu tööstusparkides.

Äritegevuse kulud olid esimeses kvartalis kokku 28,9 miljonit eurot. Kvartalite võrdluses kasvasid äritegevuse kulud 12,3%, millest põhiosa moodustas müüdud toodete ja teenuste kulude suurenemine. Kontserni turustuskulud olid aruandekvartalis 1,2 miljonit eurot ning turustuskulude määr müügitulust oli võrreldes mullu sama ajaga 0,4 protsendipunkti võrra väiksem. Üldhaldus­kulude osakaal moodustas müügitulust 7,5%.

Kohaliku tööjõu nõudlus ja sellega kasvav palgasurve, aga ka töötajate osakaalu suurenemine Soomes ja Rootsis on kasvatanud esimese kvartali tööjõukulusid. Need  suurenesid kvartalite võrdluses 12,9%, olles nüüd 6,4 miljonit eurot. Tööjõukulude määr moodustas aruandekvartali müügitulust 21,8% (2018 I kv: 21,7%).

Ettevõtte investeeris esimeses kvartalis põhivarasse 1,9 miljonit eurot. Kvartalis jõudsid lõpule mitmed olulised arendused, sh Leedu tütarettevõtte RIFAS UAB tootmishoone laiendus ja tootmise alustamine uutes hallides ning Eesti tütarettevõtte Energo Veritas OÜ uue esinduskaupluse ja kesklao avamine.

Vaata Harju Elektri I kvartali täismahus vahearuannet SIIT.

Ettevõtte aktsia hind aruandekvartali viimasel kauplemispäeval Nasdaq Tallinna börsil sulgus 4,90 euro tasemel. Reede lõunase seisuga oli aktsia hind börsil 4,69 euro suurune.

Graafik: nasdaqbaltic.com
scroll to top