fbpx
Close

Eesti Pank väljastas I kvartalis 217 miljoni euro väärtuses sularaha

Avatar

Foto: Pixabay

Eesti Pank laseb pangatähti ja käibemünte ringlusesse vastavalt nõudlusele. 2021. aasta I kvartalis väljastas Eesti Pank ringlusesse 217 miljoni euro väärtuses sularaha – enam kui 215 miljoni euro väärtuses pangatähti ja 2,1 miljoni euro väärtuses münte. Keskpanka tagastati 158 miljoni euro väärtuses pangatähti ja 1,8 miljoni euro väärtuses münte.

Kvartali kokkuvõttes kahanes netoemissioon (väljastatud ja tagastatud pangatähtede vahe) eelmise aasta sama kvartaliga võrreldes 42%, mille üks põhjus on jaekaubandusettevõtetele kehtestatud piirangud. Kõige suurem nõudlus on endiselt 50euroste kupüüride järele, mis moodustavad ligikaudu 80% kõigist Eesti Pangast väljastatud pangatähtedest. I kvartalis väljastatud müntidest 34% moodustasid 1- ja 2sendised, kirjutab pank pressiteates.

Eestis on 711 sularahaautomaati, millest 209 on sularaha sissemaksevõimalusega. Sularahatehinguid saab teha üle leti 29 pangakontoris. 2021. aasta I kvartalis võeti Eestis sularahaautomaatidest sularaha välja 5,4 miljonil korral ja enam kui 764 miljoni euro väärtuses, mis on võrreldes eelmise kvartaliga kahanenud vastavalt 18,7% ja 15,7%. Sularaha sissemaksetehinguid tehti I kvartalis 413 miljoni väärtuses.

Eesti krooni sularaha vahetamine

Eesti Pank vahetab endiselt Eesti krooni pangatähti ja münte eurodeks. I kvartalis tehti 85 kroonisularaha vahetustehingut ligi 41 500 euro väärtuses. Ringlusest on tagasi tulemata 28,5 miljonit pangatähte ja 320 miljonit münti koguväärtusega 44,4 miljonit eurot. Kuigi aja jooksul on ringluses olevast kroonisularahast osa jäädavalt kadunud või hävinenud, on vahetusvõimalus siiski olemas.

Eesti Pangas teostatud sularahaekspertiisid

Eesti Pank vahetab ümber rikutud ja kahjustada saanud europangatähti ja -münte. 2021. aasta I kvartalis viidi läbi 35 ekspertiisi, mille käigus analüüsiti 472 pangatähe ehtsust ning määrati sularahakahjustuste ulatus. Ümbervahetamisele kuuluvad pangatähed, millest on säilinud enam kui 50%. Kahjustatud pangatähed kõrvaldatakse ringlusest ning hävitatakse. Eesti kohtuekspertiisi instituudi andmetel registreeriti Eestis I kvartalis 67 võltsitud europangatähte, millest suurema osa moodustasid 10- ja 50eurosed kupüürid. Samal perioodil tuvastati 17 mündivõltsingut. Eestis avastatud võltsingute arv on nii absoluutarvult kui ka võrreldes ringlusesse lastud ehtsate pangatähtede ja müntidega marginaalne.

 

scroll to top