Eesti Krüptoveeb portaali vedaja Teilo T. London tutvustab krüptoma" />
Close

Eesti Krüptoveebi eestvedaja: 10 aasta pärast võib iga inimene korraldada ICO

Jätkame intervjuu teise osaga, kus krüptorahaentusiast ning Eesti Krüptoveeb portaali vedaja Teilo T. London tutvustab krüptomaailma enda vaatepunktist.

Kui intervjuu esimeses osas keskendusime pigem minevikule ja olevikule, siis teises osas vaatame rohkem tulevikku ning saame teada, kuidas Teilo ise krüptorahadega kaupleb.

Usutluse esimest poolt saab lugeda SIIT.

Kui investor soovib üles leida just need krüptorahad, mis tulevikus “ellu” jäävad, siis millest peaks alustama? Kuidas sina seda oled teinud?

Tuleb krüptorahadele põhjalik taustauuring teha. Kõigepealt uurisin, kes selle krüptoraha taga on. Tutvusin konkreetse leheküljega ning soovitatakse lugeda ka white paperit (krüptoraha tutvustav dokument – toim.), kuid ma pigem toetusin internetis leiduvatele hinnangutele. YouTube’is on palju videosid, kuid sealt tuleb osata õige info üles leida. Asju, mida jälgida, on palju. Enda kõhutunne on väga oluline, et mitte haibiga kaasa minna, mis mõne projektiga kaasneb.

Kui me räägime näiteks aktsiatesse investeermisest, siis aktsia umbkaudset väärtust saab arvutada konkreetsete numbrite järgi, olgu need siis käive, kasum, varad vms. Mille järgi saab aga hinnata, kas bitcoini hetkehind on “kallis” või “odav”?

Bitcoin on erandlik krüptoraha, kuna ta oli kõige esimene ning tema väärtust ongi raske hinnata. On palju krüptorahasid, millega on seotud ka ettevõte või organisatsioon. Ettevõtte puhul saab kasutada traditsioonilisi indikaatoreid. Krüptorahad põhinevad avatud lähtekoodiga tarkvaral ning sageli on neil olemas konto tarkvaraarendusplatvormil GitHub. Milliste indikaatorite järgi seal projekti väärtust hinnata on teema, mille lahtiseletamine on pikem jutt. Muidugi on krüptorahade puhul õiglase hinna leidmine subjektiivsem kui aktsiate puhul, kuid erinevaid indikaatoreid võib siiski leida.

Bitcoini puhul käib siis “õiglase” hinna otsimine kõhutunde järgi?

Jah, tegelikult on ju palju krüptorahasid, mis funktsioneerivad paremini kui bitcoin, aga kuna ta on kõige tuntum, siis on tal ka see väärtus.

Milliseid ohte, kui üldse, sa krüptorahade maailmas lähima paari aasta jooksul näed?

Üks oht on, et riikide arv, mis keelustavad krüptorahade ostmise ja kasutamise, võib suureneda. See toob kaasa madalseisu jätkamise ning investeerimisest loobuvad inimesed, kes lootsid kiiresti tulu teenida. See viimane võib isegi olla positiivne. Teine oht on, et ICO-de maine võib veel rohkem langeda. Kui leitakse krüptorahastuse loomiseks parem raamistik, mis vähendab investorite riske, siis õnnestub see probleem ära lahendada ja see oht ei realiseeru.

Läheme ajas veel edasi. Milline võib sinu hinnangul krüptorahade maailm olla 10 aasta perspektiivis?

Usun, et siis on levinud, et iga inimene saab luua oma krüptoraha tokeneid, korraldada ICO või mõne muu rahastusprojekti, omamata selleks tehnilisi teadmisi. Usun, et krüptorahas tehtavate tehingute maht ületab pangatehingute mahtu. On võimalik, et selleks ajaks on ka mõni suurfirma loonud oma krüptoraha, kas Amazon, Facebook või Google.

Näed sa pikas perspektiivis, et fiat-valuutad ühel hetkel täielikult oma rolli kaotavad?

10 aastaga see nii drastiliselt ei muutu, kuid võib-olla pikema aja jooksul.

Kuidas sina soovitaksid algajal huvilisel krüptorahade maailma siseneda?

Investeerimisel tuleb alati meeles pidada, et on risk oma rahast ilma jääda, seega pole mõtet võlgu võtta. Ma valiks alustamiseks välja mõne krüptoraha, millel on suur kasutusväärtus, näiteks ethereum, ja alustaks väikeste investeeringute kaupa, et tasapisi õppida valdkonna kohta juurde.

Kuidas toime tulla sellega, et ei kisuks pidevalt ekraanilt vaatama neid järske hindade kõikumisi?

Paratamatult varem või hiljem harjub ära selliste hinnakõikumistega. Eks see teeb ennast psühholoogiliselt tugevamaks. Ma ise iga päev heidan hindadele korraks pilgu peale küll. Minu portfelli kogumaht pole seni miinusesse läinud ja seetõttu on psühholoogiliselt langustega kergem toime tulla.

Millise strateegiaga sina isiklikult krüptorahadesse oled investeerinud?

Olen katsetanud erinevaid mooduseid, aga hetkel on “hoia ja unusta”. Võib-olla ma veel muudan oma strateegiat. Maksimaalselt on mu portfellist läbi käinud 20 erinevat krüptoraha, millest enamus kuuluvad turuosalt top20 suurimate hulka. Sellisel juhul on risk veidi väiksem. Ma ei taha neid konkreetselt välja hakata tooma, et keegi neid soovitustena ei võtaks.

Mis oli esimene krüptoraha, mille kaudu sa sinna maailma sisenesid?

See on hea küsimus, kui ma täpselt mäletaks. Tõenäoliselt oli see litecoin, sest teenustasu oli ühest kohast teise saatmisel väike. Umbes kolm aastat tagasi tegelikult ma ostsin ka bitcoini, aga toona lõppes see nii, et häkkerid varastasid selle ära. Aga see oli väike summa, umbes 30 euro väärtuses.

scroll to top