fbpx
Close

Börsile suunduva Novaturase aktsiaid saab märkima hakata teisipäevast

Avatar

Balti börsil tegutsevatel väikeinvestoritel on alates selle nädala teisipäevast taas võimalik osaleda aktsiate esmapakkumisel, kui börsile tuleb Leedu turismifirma Novaturas, mis Eestis tegutseb Novatoursi nime all.

Esmaspäeval alustas Novaturas aktsiate esmapakkumisega institutsionaalsetele investoritele ning teisipäevast saavad aktsiaid märkima hakata ka jaeinvestorid Poolas, Leedus ja Eestis. Väärtpaberid emiteeritakse nii Varssavi kui ka Vilniuse börsidel.

Novaturas avaldas esmaspäeval ka prospekti, millest kokkuvõte on tõlgitud ka eesti keelde. Dokumendiga saab tutvuda SIIN.

Prospektis kirjeldatakse pikalt ettevõtte põhitegevust ning selgitatakse firma turueeliseid ja tugevusi aga ka võimalikke äririske. Samuti on avalikustatud väljavõtted viimaste aastate konsolideeritud finantsaruannetest.

Novaturase prospektis on kirjas ka ettevõtte dividendipoliitika ning firma enda kinnitusel on regulaarne dividendide väljamaksmine üks grupi strateegia võtmepunkte.

“Grupi vähese põhivaraga ärimudel koos suures ulatuses rahaliste vahendite genereerimisega lubab ettevõttel jagada oma aktsionäridele märkimisväärse osa kasumist. Tulevikus plaanib juhatus eelnimetatud dividendipoliitikale tuginedes pakkuda välja ettevõtte kasumi väljamaksmise 70-80% ulatuses,” seisab prospektis, kus lubatakse pärast aktsiate börsile lubamist kohe maksta ka 6 miljoni euro väärtuses vahepealseid dividende.

Muidugi jätab ettevõtte juhatus endale ka taganemistee: “Dividendipoliitika vaadatakse sellest hoolimata aeg-ajalt juhatuse poolt üle ning dividendide jaotamised tulevikus pakutakse juhatuse poolt välja erinevaid emitenti puudutavaid asjaolusid arvesse võttes.”

Uusi aktsiaid Novaturas välja ei lase, senised suuraktsionärid müüvad oma osalust. Kokku müüvad senised osanikud 3 903 500 aktsiat ehk 50% ettevõtte aktsiakapitalist.

Suurim osanik Central European Tour Operator S.a r.l. (CETO) müüb 3 141 500 aktsiat ja senised vähemusaktsionärid Rytis Šumakaris, Vidas Paliunas vastavalt 381 000 aktsiat. Kui pakkumine osutub edukaks, siis võib suurim osanik suurendada pakkumist veel 1 249 120 aktsia võrra.

Jaeinvestoritele pakutakse aktsiaid Poolas, Leedus ja Eestis ning märkimisperiood algab 27. veebruaril ning kestab kuni 7. märtsini. 14. märtsil peaks toimuma arvelduspäev ning 21. märtsil peaksid Novaturase aktsiad olema juba kaubeldavad Balti börsil.

Praegustel vähemusaktsionäridel on keelatud neile alles jäänud aktsiaid müüa 540 päeva pärast ettevõtte noteerimist börsil ning ning CETO-l on keelatud tema allesjäänud aktsiaid võõrandada 180 päeva jooksul. Firmal on 360 päeva jooksul keelatud ka korraldada uusi aktsiaemissioone.

Jaeinvestoritele on pakutava aktsia maksimumhind 13,5 eurot. Väärtpaberi lõplik pakkumise hind määratakse kindlaks lõpuks erinevate kriteeriumite alusel, kuid jaeinvestorite jaoks ei ületa see kindlasti 13,5 eurot.

Eesti jaeinvestorid saavad ettevõtte aktsiaid märkida ükskõik millises finantseerimisasutuses, mis on Nasdaqi liige ja milles neil on väärtpaberikonto.

Novatoursi Eesti tütarfirmaga seoses oli alles hiljuti üleval ka üks pisike skandaal, kui Novatours OÜ eksjuhi Andree Uustali sõnul on teda ettevõttest lahkumisel ähvardatud, Novatoursi Eesti üksuses on toimunud ebaselged tehingud ja ettevõtte seis on kahtlane. Täpsemalt saab lugeda SIIT.

* See artikkel on kirjutatud informatiivsel eesmärgil ning pole mõeldud investeerimisalase nõuandena. Iga investor peab oma investeerimisotsused ise läbi mõtlema ning vajadusel küsima nõu ekspertidelt.
scroll to top