VKE-d ehk väikese ja keskmise suurusega ettevõtjad on majandusmaastiku alustalad: Euroopa Komisjoni varasema presidendi Jean-Claude Junckeri sõnul loovad just VKE-d Euroopas 85% uutest töökohtadest. Euroopa Komisjoni hinnangul on üheksa kümnest ettevõttest väikese või keskmise suurusega ning kaks igast kolmest töökohast Euroopas on loodud VKE-de poolt.
Selleks, et VKE-d saaksid Euroopa majandusse sama aktiivselt edasi panustada, pakuvad pangad ja alternatiivsed krediidiväljastajad ettevõtete rahastamiseks rohkelt erinevate tingimustega laenutooteid. Ettevõtluse rahastamiseks sobivad ka Euroopa Liidu struktuuritoetused, kuid toetuse saamiseks on alati vajalik ka omaosalus.
Kuna ärilaen on ettevõtluse rahastamiseks igas Euroopa riigis üks populaarsemaid valikuid, võrdleme, kuidas erineb ärilaenude turg Eestis, Rootsis, Norras ja Taanis. Kõrvutame Euroopas saadaolevaid ettevõtluse rahastamise viise ka Ameerika Ühendriikides pakutavate rahastuslahendustega – ehk on eurooplastel ameeriklastelt midagi õppida.
Ettevõtete rahastamine Eestis
Eesti ettevõtjad saavad äritegevuse rahastamiseks kasutada erinevaid lahendusi:
- Tagatiseta ärilaen: laenu väljastaja jaoks riskantne valik, mistõttu on tagatiseta ärilaenu intressimäär ja krediidi kogukulukuse määr kõrgemad kui tagatiseta laenu puhul.
- Tagatisega ärilaen: tagatisega laen tähendab ettevõtjale leebemaid lepingutingimusi ning reeglina madalamat intressimäära, madalamat krediidi kogukulukuse määra ja pikemat laenu tagasimakseperioodi.
- Riiklik või Euroopa Liidu toetus: vastavalt ettevõtte vanusele ja tegevusalale saavad ettevõtjad taotleda Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuselt (EIS) eri liiki toetuseid äri alustamiseks, laiendamiseks või digitaliseerimiseks.
- Alternatiivsed rahastusviisid: ettevõtjad võivad rahaliste vahendite juurde hankimiseks proovida ühisrahastust, kaasata investoreid, müüa inventari või aktsiaid.
Ettevõtjad eelistavad ettevõtlusega alustamisel ja ettevõtte laienemisel kombineerida eri rahastusviise: sõlmida panga või teise krediidiväljastajaga ärilaenguleping toetuse omaosaluse katmiseks ja saata taotlus Euroopa Liidult või EIS-ilt toetuse saamiseks. EIS toetas aastal 2021 toetustega 545 ettevõtet, kelle vahel jagati välja 52 mln euro väärtuses toetusi.
Ärilaenuturg Rootsis: ettevõtja on kuningas
Ka Rootsis saavad ettevõtjad riigilt abi: Rootsi töötukassa Arbetsförmedlingen finantseerib toetuse väljastamise tingimustele vastavatele ettevõtetele kuni 6 kuu vältel starditoetust. Kuna toetusfondi ressursid on piiratud, vaatavad Rootsi ettevõtjad rahastuse saamiseks pankade ja krediidiandjate suunas. Rootsi majanduskasvu ja regionaalarengu ameti (Tillväxtverket) statistika kohaselt on Rootsis registreeritud 1,2 miljonist ettevõttest 99% VKE-d ja tänu sellele pakuvad ärilaenude väljastajad väikeettevõtetele rohkelt paindlike tingimustega laenutooteid.
Rootsis väljastavad ärilaenusid sealse finantsinspektsiooni Finansinspektionen registritesse kantud pangad ja krediidiettevõtted. Äritegevuse finantseerimisest huvitatud ettevõtjad saavad valida järgmiste finantseerimislahenduste vahel:
- Tagatisega ja tagatiseta ärilaen
- Ettevõtte arvelduskrediit
- Spetsialiseeritud laenutooted
Rootsi on 2024. aastal avaldatud Euroopa riikide ärilaenuturu uuringu kohaselt Soome ja Saksamaa kõrval üks parimate tingimustega ärilaenusid väljastavaid riike. Uuring toob põhjuseks Rootsi stabiilse majanduse ja laenuväljastajate arvukuse.
Kõrge pankade ja alternatiivsete ettevõtluse rahastajate arvu tõttu kasutavad Rootsi ettevõtjad laenupakkumiste saamiseks ja kõrvutamiseks võrdlusportaale, mis võimaldavad ühe ankeediga saada pakkumisi kümnetelt krediidiandjatelt. Samasugused ärilaenude võrdlemise portaalid on saadaval ka Eestis – võrdlussaidi kasutamine on ajasäästlik ja annab hea ülevaate laenutaotleja tingimustele vastavatest pakkumistest.
Norra ärilaenud
Lähme üle riigipiiri Norrasse. OECD avaldatud VKE-de rahastamise uuringu kohaselt kasutab u 40% VKE-dest ettevõtluse rahastamiseks ärilaenusid, sellest ~80% on pika maksegraafikuga ärilaenud. Lühikese tagastusperioodi ja tagatiseta ärilaenud pole Norras ettevõtluse rahastamiseks sama populaarne valik kui stabiilsemad ja madalama intressimääraga pikaajalised laenud.
Norras on Eesti ja Rootsiga võrreldes saadaval rohkem spetsialiseerunud laenutooteid. Peale tagatiseta ja tagatisega ärilaenu saavad ettevõtjad krediidiandjatelt taotleda:
- Rohelaenu – rohelaenuga saab rahastada nullenergiahoonete ehitamist või taastuvate energiaallikate kasutuselevõtuks vajalike süsteemide ehitamist.
- Üleminekulaenu – tavalisest ärilaenust paremate tingimustega laen ettevõtte äritegevuse moderniseerimiseks ja jätkusuutlikumaks muutmiseks.
- InvestEU tagatud laenu – kuigi Norra pole Euroopa Liidu liige, liitus riik 2023. aastal InvestEU võrgustikuga ja seetõttu saavad norra ettevõtjad taotleda Euroopa Liidu tagatisega ärilaene.
Norra ärilaenuturu suurim eripära võrdluses teiste Euroopa riikidega on pankade konservatiivsus laenu väljastamisel – pangalt saavad ennekõike laenu ettevõtjad, kellel on olemas tagatisvara. Ilma tagatiseta ärilaenud on pigem pangaväliste krediidiväljastajate tegevusala, mistõttu kasutavad ka norrakad tagatiseta laenude leidmiseks ja kõrvutamiseks võrdlusportaale.
Ärilaenud ettevõtetele Taani näitel
Taanis on VKE-de osa ettevõtluse koguturust 98,7%. Uute VKE-de loomine on Taanis viimatel aastatel aeglustunud, kuna ettevõtluse rahastamiseks vajalike ärilaenude intressimäärad on alates aastast 2022 olnud tõusutrendis. 2020. aastatel on pankade poolt VKE-dele väljastatud ärilaenude väärtus 7–11% kõigist väljastatud ärilaenude koguväärtusest.
Taani ettevõtja saab ettevõtluse jaoks rahalisi vahendeid juurde samal viisil kui naaberriikide ettevõtjad: pangalaenu, ühisrahastuse või EL-i/riiklike programmidega. Taani pankade ja krediidiandjate ärilaenude keskmised intressiprotsendid on küll madalamad kui Eestis (2024. aastal vastavalt 2,72 ja 4,08%), kuid alustavate ja kogenud ettevõtjate laenuhuvi raugeb suurettevõtetega võrreldes kõrgete intressimäärade tõttu.
OECD laenuturu-uuring toob välja, et 2022. aastal oli VKE-dele väljastatud laenude keskmine intressimäär 2,72%, suurettevõtte laenu intressimäär 1,56%. Pea kahekordne erinevus intressimäärade vahel on Taani laenuturgu kujundanud ja lõhestanud juba aastast 2009.
Lähme ookeani taha: kuidas käib asi USA-s?
COVID-19 pandeemia andis USA VKE-dele paraja põntsu, kuid paljud väikeettevõtted on uuesti saavutanud pandeemiaeelse käibetaseme. Teadagi on ameeriklased eurooplastest palju krediidilembesemad ja seetõttu eelistavad USA ettevõtjad pangalaenude asemel krediidilepinguid. Krediidilepingut saab sõlmida tagatisega ja tagatiseta, täpselt nagu klassikalist ärilaenu.
Kuna USA VKE-dele mõeldud ärilaenude keskmised intressimäärad on viimasel paaril aasta hüppeliselt tõusnud (3,13% aastal 2021, 4,37% aastal 2022), eelistavad ettevõtjad kasutada paindliku tagasimaksevõimalusega krediidikontosid.
Ausate tingimustega ärilaen on ettevõtluse alustamiseks tark valik
Ärilaenud aitavad ettevõtjal äri püsti panna ka siis, kui omafinantseering pole ettevõtte opereerimiseks piisav. Tänu laiale valikule laenutoodetele ja võrdlusportaalidele, mis aitavad ettevõtjatel leida nende seatud tingimustele vastavaid laene, saab iga unistus teoks! Enne laenulepingu sõlmimist tuleb end kõigi lepingu tingimustega põhjalikult kurssi viia, alustaval ettevõtjal aitavad ärilaenude maailmas navigeerida finantsnõustajad ja ettevõtlusnõustajad.