“Kinnisvarajutud” 18. oasas käis saatejuhtidel külas notar ja Eesti Omanike Keskliidu esimees Priidu Pärna, kes jagas oma ekspertiisi väga erinevates ja põnevates teemades. Üheks huvitavaks jutupunktiks oli kinnisvara ostmine ja müümine järelmaksuga.
Alustasime küsimusega, kui riskantne selline tehing tegelikult on? “Eks halvasti võivad asjad minna siis, kui seda raha tegelikult ei ole, mida ostja arvab, et suudab järelmaksuga tasuda,” vastas Priidu Pärna.
Pärna sõnul on kaks varianti, kuidas järelmaksuga müüki vormistada, et mõlema poole õigused oleks tagatud ja kaitstud. “Siin on küsimus müüjale, kas ta tahab anda omandi kohe üle ostjale. Sellisel juhul peab notar kindlasti soovitama seada müüja kasuks hüpoteegi. Hüpoteek on antud juhul hea, sest ma ei pea minema oma nõudega ostja vastu kohtusse, vaid see võimaldab sundmüügiga alustada põhimõtteliselt kohe, kui võlgnevus tekib.”
“Võib olla ka plaan B. Lepitakse kokku järelmaksuga müük näiteks viie aasta peale, aga müüa jääb omanikuks, kuni raha on makstud ja siis minnakse uuesti notari juurde. Sellisel juhul on ostja positsioon nõrgem. Ta maksab, maksab, maksab ja ehk sai võtmed ka kätte, aga omanikuks pole saanud. See peaks ostjat rohkem motiveerima summat tasuma. Ostja jaoks on aga risk, et müüja teeb topeltmüügi,” rääkis tituleeritud notar.
Pärna sõnul peab notar ostjat selle teise variandi juures kaitsma, soovitades panna kinnistusraamatusse ostja kasuks eelmärge. See teeks objekti pooleli oleva omandamise kõigile nähtavaks ja topeltmüük poleks võimalik.
“Väga palju järelmaksuga müüke meil pole ja kui on, siis minu hinnangul pigem väikeste tehinguväärtustega. Ongi näha müüja huvi objektist lihtsalt lahti saada ja selliste odavamate ja vähemlikviidsemate varadega minnakse järelmaksuga müügi peale. Järelikult ostja pole panga jaoks atraktiivne klient või pole pank nõus võtma ostetavat vara tagatiseks.
Pärna sõnul pole ta täheldanud mingit trendi, kumma variandi kasuks järelmaksuga müümisel rohkem otsustatakse. “Pigem mulle tundub, et kui müüja tahab sellest varast lahti saada, siis ta annab omandiõiguse üle ja jätab endale hüpoteegi. Sõltub ka, kui palju esimese summana kohe ostja poolt ära makstakse. Kui ostja pole alguses nõus kohe midagi panustama, siis ma ikka ei julgeks talle omandit üle anda. Pigem jään omanikuks ja annan talle kinnistusraamatusse eelmärke, et tema positsiooni kindlustada. Sõltub asjaoludest, kindlat mustrit pole.”
Saatejuhid viskasid õhku ka mõtte, et mingis olukorras võib objekti müüjal olla soov pakkuda objekti järelmaksuga müügiks suurema summa eest kui oleks kohe välja ostes. Mida Pärna selle idee kohta kostis, kuula juba saatest (järelmaksuga müümise teema alates 43:55):