Suur hulk inimesi on bitcoini abil viimastel aastatel oma rikkust tublisti kasvatanud, kuid on ka teine grupp inimesi, kes küll justkui omavad bitcoini, kuid on kaugel sellest, et saaks rõõmu tunda.
USA majandusteemaline podcast “Planet Money” tegi huvitava saate inimestest, kes kunagi aastaid tagasi on endale bitcoine soetanud ning aja jooksul oma privaatse võtme unustanud ning sellega ka matnud maha võimaluse sellest rikkusest reaalselt ka osa saada.
Raadiosaate peategelaseks on mees nimega Syl Turner, kes kaheksa aastat tagasi ostis sisuliselt peenraha eest umbes 1,5 Bitcoini. Aastad möödusid ja Turner vahetas oma arvuti riistvara välja ning kõvaketas, kus peal oli ka tema privaatvõti, lendas pööningule vanakraami hulka.
2017. aasta lõpus kirjutas Briti meedia ühest kohalikust IT-mehest James Howellsist, kes 2013. aastal viskas kogemata ära kõvaketta, kus oli 7500 bitcoini, mis tänases vääringus oleks müstilised 85 miljonit dollarit.
Aastaid tagasi Bitcoini kaevandamisega tegelenud mees hoidis küll pärast selle tegevuse lõpetamist oma arvuti kõvaketta teadlikult alles, kuid ühe koristamise käigus jõudis see ikkagi kogemata olmeprügi hulka. Britt on näiteks kaalunud võimalust, et teha kulukad üleskaevamistööd kohalikul prügimäel, kus kusagil peaks tema kõvaketas maetud olema.
Sarnane lugu on rääkida ka austraallasel Campbell Simpsonil, kes 2012. aastal viskas enda sõnul minema 1400 bitcoini, mis tänases vääringus oleks rohkem kui 15 miljonit eurot.
Oma elu on elamas ka linnalegend mehest, kes 2010. aastal ostis 10 000 bitcoini eest kaks pitsat, mille eest ta maksis tänaste arvutuste kohaselt üle 113 miljoni euro.
“Planet Money” saates käidi välja hinnang, et igaveseks “kaduma läinud” bitcoine on võib olla koguni 2,7-3,7 miljonit, mis on umbes 45 miljardit eurot igaveseks kadunud varandust.
Planet Money saade #816: Bitcoin Losers on kuulatav SIIT.