fbpx
Close

12 kuu ülevaade – millised sektorid on vastu pidanud?

Avatar

Foto: Pixabay

Paljude ettevõtete jaoks on olnud viimased 12 kuud äärmiselt rasked ning pingelised. Kellel on probleeme klientide leidmisega, ning kellel materjalide tarnimisega. Globaalne materjalide puudus on tingitud suurest nõudlusest ning minimaalsest tootmisest. Küll aga on ka väga palju sektoreid, kes on viimase 12 kuu jooksul näidanud meeletuid numbreid.

Kindlasti olete kuulnud, et kinnisvara soetamine on praktiliselt võimatu, kuna kõik head korterid müüakse ära juba enne seda, kui need jõuavad üldse avalikule pakkumisele. Kuna inimestel on palju aega, siis tegelevad paljud ka kodu korrastamisega või renoveerimisega. Sellest tingituna on näiteks endale akende või uste tellimine praktiliselt võimatu tegevus. Tavapäraste 5-6 nädalaste tarneaegade asemel on hetkel tarned 16-20 nädalat ning olukord muutub iga päevaga järjest hullemaks. Järgnevalt vaatame, millised sektorid on meie silmis viimase 12 kuu jooksul ellu jäänud või oluliselt arenenud. Kindlasti jääb sektoreid mainimata, kuid toome välja meie silmis parimad sektorid.

Ehitus ja kinnisvara

Uued ehitusfirmad ja arendajad ei ole midagi uut, ning olukord meenutab pisut 2008. aasta sündmusi. Õnneks on pangad pisut jäigemad ning nii lihtsalt laene ei jagata. Ehituse hinnad järjest kasvavad, kuid vähemalt sama palju kasvavad ka korterite ja majade hinnad. Erinevad suured ja tunnustatud firmad teevad käibe osas rekordeid ning tööd ei jõuta ära teha. Samuti on keeruline leida inimesi, kes oleks valmis tööd tegema. Kõik on juba hõivatud või teinud endale oma firma, mille alt pakutakse teenust. Võiks küll arvata, et piirangutest tingitud muutuste tõttu on olukord keeruline, kuid reaalsuses ei ole Eesti ajaloos olnud kunagi nii suurt nõudlust korterite vastu. Põhjuseks on loomulikult ka see, et inimestel on vaba raha ning soovitakse seda investeerida. Üürikortereid on turul palju, kuid seoses inimeste kolimisega linna on enamik neist ka kiirelt hõivatud.

Online meelelahutus

Inimesed veedavad järjest rohkem aega kodus, kuna paljud kohad on piiratud ligipääsuga ning inimesed soovivad püsida tervena. Sellest tingituna on muutunud äärmiselt populaarseks online meelelahutus, mille alla kuuluvad erinevad videomängud, voogedastusega tegelevad platvormid ja ka online kasiinod. Äärmiselt populaarseks on muutunud just hea majandusliku seisu tõttu kasiinod, mis pakuvad võiduvõimalusega meelelahutust, teinekord on suisa saadaval online kasiino pakkumised. Loomulikult on iga rahalise asjaga seotud ka risk rahast ilma jääda. Tegemist ei ole raha teenimisega, vaid meelelahutusega, mille käigus võite küll võita, kuid suure tõenäosusega on tegemist kulutusega. Veenduge, et antud meelelahutus ei muutuks teie jaoks liiga kulukaks. Alati on võimalik valida paljude erinevate võimaluste vahel ning endale sobiva meelelahutuse liigi leiab ilmselt iga klient.

Tootmine – puitmaterjalid

Paljud puitmaterjalide tootjad on tugeva hüppe teinud käibes ning ka kasumites. Tooted on muutunud defitsiidiks ning inimesed on nõus maksma äärmiselt kõrget hinda. Kuna aasta jooksul on olnud olukordi, kus puitmaterjale ei ole saada, siis tihti ei olnud kasu ka inimeste suurenenud eelarvest. Seda kasutasid aga väga osavalt ära puitmaterjalide tootjad, kes tõstis meeletult oma hinda. Üldiselt panebki materjalide turul hinna paika nõudluse ja laoseisu suhe. Mida rohkem on kaupa laos seda kõrgem on ka hind. Kui kaubaga on kitsas käes, siis tõstetakse hinnad ülesse. Suure osa nõudlusest moodustavad erakliendid, kes soovisid oma kodu renoveerida või hoovi ehitada lisaks hooneid. Trend sai alguse Euroopast ning jõudis üsna kiiresti ka Eestisse. Kuna puidule kehtivad ka erinevaid nõuded, siis FSC tähisega puit on eriti nõutud. Tegemist on protsessiga, millega kontrollitakse puidu päritolu ning kvaliteeti.

Siseturism

Hoolimata olukorrast, kus reisida on äärmiselt keeruline, soovivad inimesed siiski kodust välja pääseda ning sellega seoses otsitakse pidevalt lahendusi. Loomulikult on saanud siseturism kannatada, kuid siiski on leitud erinevaid lahendusi, kuidas klientidele pakkuda võimalikult palju elamusi. Erinevate matkaradade ning puhkemajade külastamine kogus suurt populaarsust nii noorte, kui ka vanemate seas. Sõltuvalt piirangutest olid paljud asutused suletud, kuid siiski oli võimalik korraldada väiksemaid üritusi välitingimustes. Kuna siseturismi puhul hakkab rahvas mööda riiki ringi liikuma, siis see toob üleüldise positiivse mõju linnadele ja küladele, mis muidu väga palju turismi ei näe. Külastatakse poode, toidukohtadest ostetakse toit kaasa ning kasutatakse erinevaid teenuseid. Tegemist on nähtusega, mida võiks meie elanikud rohkem märgata ning julgustada. Siseturismi kasv mängib olulist rolli väikeste kohtade säilimises.

Pangandus

Seoses kinnisvaraga seotud tehingutega on äärmiselt hea aasta olnud ka erinevatel pankadel. Kliendid soovivad soetada endale kinnisvara, kuid tihti vajatakse pankade abi. Kuna pankadel on küllaltki palju vaba raha ning ka Euribor on endiselt miinuses, siis väljastatakse laene palju. Inimesed võimendavad enda krediiti maksimaalselt, et hankida endale uus kodu või kinnisvara investeerimiseks. Suurima tõusu on läbi teinud ilmselt kodumaised pangad, kes on suurtelt Skandinaavia pankadelt võtnud ära olulise turuosa. Loomulikult ei ole mahud veel võrreldavad, kuid sellest hoolimata on kasv märkimisväärne. Lisaks sellele, et kohalikud pangad kasvavad, võidavad nad ka inimeste usaldust ning tulevikus on oodata veel suuremat kasvu. Klientidele pakutakse paindlike lepinguid, mis võimaldavad laene lihtsamalt rahastada.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Kommenteeri
scroll to top