Keeruline talv on tulemas. Eestit on tabanud Euroopa üks kõrgemaid inflatsioone ning hinnad on kasvanud nii tarbe- kui ka toidukaupadel. Maailmas on valitsemas turbulentsed ajad ning aina kasvava energiakriisi taustal tuleb olla valmis ja oma kulutused kriitilise pilguga üle vaadata.
Ent säästmisele nutikalt lähenedes ja hoolsalt ettevalmistusi tehes saad talve vastu võtta korras rahaasjadega!
Alljärgnevalt saad ülevaate väikestest, ent üsnagi kasulikest nippidest, mis aitavad sul talvele veidi kergema meelega vastu minna.
Pane kirja oma tulud ja kulud
Enamus inimesi arvavad, et nad on kursis, mille peale ja kui palju neil igakuiselt raha kulub. Kui sa aga ei ole kunagi kokku arvutanud oma kulusid või kasutanud näiteks mõnda internetipanga pakutavat kulutuste kategoriseerimise lahendust, siis tegelikult puudub sul selleks täielik ülevaade. Kui inimesed on lõpuks selleni jõudnud, et kulud kategoriseeritakse, vaadatakse üle kriitilise pilguga need kulutused, mis olid võib-olla mitte nii vajalikud, siis lõpptulemus võib üllatada.
Suuremaid väljaminekuid nagu eluasemelaenu või liisingu summat teavad inimesed öelda ka une pealt. Aga kuidas on lood väiksemate kulutustega toidupoes või ka auto peale kuluva kütuse ning muude olmekuludega? Samuti on üheks suureks kuluartikliks emotsiooniostud poes või tanklas ning üsna mugavaks osutunud toidu koju tellimine. Kuid kokkuhoid on ostujõud nagu talurahva vanasõna juba sadu aastaid kinnitab. Seega alusta kokkuhoidmisega pigem varem kui hiljem.
Maksa ära kõrge intressiga laenud
Kui olude sunnil oled kunagi võtnud kõrge intressiga (kiir)laene, siis prioriteediks võiks olla võimalikult kiiresti laenujääk tagasi maksta, et säästa raha kõrgete intresside maksmise pealt.
Heaks soovituseks oleks, et võrdle laene omavahel. Üheks lahenduseks pääseda kõrgete intresside eest on võtta uus, väiksema intressiga laen ja selle eest ära maksta kõrge intressiga laen. Võrdle laene võttes ka krediidi kulukuse määra, mitte ainult intressi!
Loomulikult ei ole ühe laenu finantseerimine uue laenu võtmisega parim lahendus, kuid see aitab siiski lõppkokkuvõttes säästa raha. Kui uus laen kohe kätte saades tõesti kulub ainult sihtotstarbeliselt ehk kõrge intressiga laenu maksmiseks, siis see on variant, mida võiksid kaaluda.
Vaata üle oma eluasemekulud ja sõlmitud paketid
Eluasemekulud võiksid soovituslikult moodustada kuni 30 protsenti sissetulekust.
Arvuta, kui suured on sinu eluasemekulud, sest see aitab paremini selgust saada oma põhikuludes.
Kui sul on üürikorter, siis ehk tasub mõelda odavama või väiksema pinna peale kolimist?
Päris oma kodu naljalt inimesed ei soovi vahetada. Sel juhul aga tasub üle vaadata, kas saab ehk elektripaketti muuta odavama vastu või kasutada võimalusel kombineeritud kütteviise.
Ka võid uurida sidevahendite pakettide kohta, ehk tehakse sulle küsimise peale odavam pakkumine?
Otsi lisatööd
Paljude jaoks on lihtsam suurendada sissetulekuid kui säästa väikesest palgast, seega tasub hoida silmad lahti, sest tegelikult hakkaja leiab omale alati midagi, mis sisustab aega ja rahakotti heade uudistega
Tänapäeval on õnneks Eestis loodud üsnagi mitmeid lisateenimisvõimalusi, mis ei nõua ka erilist ettevalmistust ega erialast haridust.
Kui rääkida lihtsamatest töödest, siis enda isiklikku autot omades võikski tööle panna selle potentsiaali ja teha lihtsamaid kulleritöid või osutada sõidujagamise teenust.
Lisaks toidu ja poekaupade ning kõikvõimalikele muudele kulleriteenustele on olemas ka selline platvorm nagu Goworkabit. Goworkabit aitab leida sul oma valitud ajal ja kohas teha seda tööd, millega sa saad hakkama ja on kontimööda. Nii võid vabaks ajaks leida lisatöö pakkijana, komplekteerijana, kauba väljastajana, andmesisestajana ja paljudele teistelegi tööampsudele.
Ja nii need säästud kogunevad!