fbpx
Close

Statistikablogi | Andmekool #9: Kuidas tarbijahinnaindeksit kokku panna?

Avatar

Foto: Pixabay

Tarbijahinnaindeks (edaspidi THI) iseloomustab tarbekaupade ja tasuliste teenuste hinnamuutust. Selles blogipostituses vaatame, mis komponentidest koosneb THI ja kuidas teda kokku pannakse ning kuidas see on seotud rahvusvahelise klassifikaatoriga ECOICOP5 (European Classification of Individual Consumption by Purpose 5).

Kuidas kogutakse Eesti elu puudutavaid andmed ja mida nendega tehakse? Kuidas saab rahvaloendusel kõik Eesti inimesed üles lugeda, kui minu ukse taga ei käinud keegi? Kuidas minu elu sellest paremaks muutub, kui SKP-d arvutatakse? Statistikaameti blogisari „Andmekool“ tutvustab ameti tööd ja statistika tegemist lähemalt!

THI koosneb 12 põhirühmast. Neist igaüks näitab eraldi, kui palju on hinnad vastavas rühmas mingi aja jooksul muutunud, nagu näiteks toidukaupadel ja mittealkohoolsetel jookidel, riietusel ja jalatsitel, transpordil jne. Need põhirühmad tulenevad ECOICOP5 rahvusvahelisest individuaaltarbimise klassifikaatorist. Selle järgi grupeeritakse rahvastiku eratarbimise kulutused ja valitakse THI arvutamiseks vajalikud kaubad ja teenused, mille hinnamuutust hakatakse jälgima.

Loe edasi SIIT.

Mis on Statistikablogi?

scroll to top