fbpx
Close

Septembris oli hinnatõus kahe aasta aeglaseim

Avatar

Foto: Pixabay

Statistikaameti teatel aeglustus hinnakasv septembris 4,2%ni. Viimati oli aastane hinnakasv nii aeglane 2021. aasta juunis. Toiduained kallinesid aastaga 9%, energiahinnad odavnesid 9,9%, aga alusinflatsioon (tööstuskaubad ja teenused) ulatus 6,4%ni.

Augustiga võrreldes jäi üldine hinnatase septembris samaks ning suurimad hinnamuutused leidsid aset hooajalistel põhjustel. Enim langesid majutusteenuste ja üüri hinnad. Toiduainetest odavnesid köögiviljad, aga jätkus ka kevadel alanud piimatoodete hinnalangus, seisab Eesti Panga pressiteates.

Septembrikuised hindade arengusuunad osutavad sellele, et tõenäoliselt pole kauplused käibemaksu tõusu ootuses veel hindu tõstnud. Majanduse halvenenud olukord ja vähenev jaemüük on teinud hindade tõstmise keerulisemaks. Uuest aastast jõustuvatest maksumuudatustest ajendatud hinnatõus võib juba sel aastal hakata ilmnema kallimate püsikaupade hindades, aga ka nõrgema konkurentsiga tegevusaladel.

Järgmistel kuudel võime näha kiiremat hinnakasvu, sest mullu oktoobris rakendus energiahindade kompenseerimine (sh elektri universaalteenus) ja nende mõju taandub nüüd inflatsioonist välja. Käesoleva aasta keskmine hinnakasv ulatub Eesti Panga prognoosi järgi 9,4%ni.

scroll to top