fbpx
Close

Mida teha jõuluhulluses endale tekitatud võlaga?

Avatar

Kui jõulupuu on maha võetud, ehted tagasi kingakarpidesse pandud ning kõik piparkoogid on söödud, siis peavad paljud perekonnad üle maailma tõele näkku vaatama ja tunnistama, et jõuluaeg tõi majja võla.

Näiteks USA-s kulutas tänavusel jõuluajal keskmine ameeriklane kaubanduskeskustes ja veebikaubamajades 967 dollarit. Mulluse aastaga võrreldes on seda 3,6% rohkem. Enamus kulutustest tehakse seejuures krediitkaardiga, mis tähendab, et reaalsus jõuab kohale alles jaanuaris, kui tuleb hakata arvet tasuma.

Portaal Investopedia pani kirja mõned loogilised nõuanded, mis aitavad jõulupohmelusest paremini väljuda ning krediitkaardivõlad kiiremini kustutada. Samad põhimõtted kehtivad hästi ka meie oma Eestis, kui oled näiteks pangakrediidi asemel võtnud laenu mõnelt pereliikmelt.

Tea täpselt, kui suur su võlg on. Paljudel inimestel kaob jõulupoodlemise hulluses mõistus ning ühel hetkel ei saada enam aru, kui palju kordi krediitkaarti masinast on läbi tõmmatud või deebetkaardi PIN-koodi terminali toksitud. Võta oma tšekid kokku ja löö kõik numbrid võimalikult kiirelt kokku, et üldpilt ette saada.

Pea aasta esimesel kvartalil eelarvet. Selleks, et jõulude ajal tekkinud võlg kiirelt likvideerida, tuleb esimeseks kolmeks kuuks teha endale eelarve, millest tuleks ka korralikult kinni pidada. Eelarve koostamist alusta vältimatutest kuludest nagu üür, kommunaalmaksed jms. Teises järjekorras arvesta eelarves laenude tagasimakse ning alles seejärel hakka sobitama sinna kõiki teisi kulutusi.

Loo endale järgmisteks jõuludeks kogumisfond. Kui tänavuste pühade kahjud on likvideeritud, siis on õige aeg võtta kasutusele meetmed, et mitte aasta pärast samasse auku kukkuda. Parim viis selleks on jätkata eelarve pidamist ning laenumakse kanda enda spetsiaalsele pangakontole “jõulufondi”, mida siis järgmise aasta lõpus saaks kingituste ostmiseks kasutada.

Kokkuvõte. Tegelikult peaks iga inimene suutma oma pere rahaasjad hoida sellises korras, et ilma laenuta hakkama saada ka jõulupühade ajal. Kui sa leiad ennast tihti olukorras, kus pead võlgu tagasi maksma või raha on pidevalt puudu, siis oleks parim lahendus hakata ennast harima ja oma finantskirjaoskust parandada.

Alusta! Ideaalseks alguspunktiks oma finantside parandamiseks on Rahajutud.ee portaal, kus saab lugeda paljude Eesti väikeinvestorite tegemistest otse allikast.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Kommenteeri
scroll to top