fbpx
Close

Maailma tippväljaanded üritavad lahti muukida Freedom Finance’i peadpööritava edu saladuse

Avatar

Foto: Freedom Finance

Oleme Rahajutud.ee veebilehel juba kahel korral kirjutanud rahvusvahelisest investeerimisettevõttest Freedom Finance’i ning täpsemalt sellest, milliseid võimalusi nad Eesti klientidele pakuvad. Sel korral viskame pilgu peale, mida on hiljuti kirjutanud 2008. aastal Timur Turlovi poolt asutatud firmast erinevad maailma tippväljaanded nagu Daily Express, Bloomberg, CNN, El Pais, L’Echo ja Frankfurter Allgemeine Zeitung.

2008. aasta finantskriisis lasti ühes suures pangas töötanud Turlov ja tema tiim lahti ning keeruline hetk pöörati hoopis suurepäraseks võimaluseks. “Me otsustasime seejärel proovida teha samu asju ise edasi, mida olime pangatöötajatena teinud,” rääkis Turlov Daily Expressi veebiväljaandele, kuidas Freedom Finance alguse sai. “Tegime alguses palju valesid eeldusi ning siis mõistsin, mis vahe on ühel suurel pangal ja väikesel start up’il.”

Turlovi sõnul läks algus üle kivide ja kändude, kuna keerulistel aegadel on väga raske raha kaasata. “Paljud kliendid, kes lubasid meiega liituda, seda ikkagi ei teinud. Kui meil oli tehtud esialgseid kokkuleppeid mitme miljoni kaasamiseks, siis lõpuks suutsime sellest reaalselt kaasata vaid kümned tuhanded,” meenutas Turlov.

Tema sõnul ootab ettevõtja teekonnale asunud inimesi ees üsna kiire šokk, kui üritatakse omapäi teha lihtsalt seda sama, mida suures korporatsioonis varem tehtud. “Mul polnud valikut, sest meie valdkonnas järjest ühineti ja digitaliseeriti. Pidi kasvama või surema.”

Bloombergi ajakirjanikud käisid Kasahstanis Freedom Finance’i peakontoris külas, et uurida, kuidas on ühel Kasahstanis asutatud maaklerfirmal õnnestunud Wall Streeti firmad selja taha jätta. Ja selja taha on konkurendid tõepoolest jäetud, kui viimasel paaril aastal on Freedom Holding Corp. aktsia hind tõusnud umbes 500%.

“Me oleme üks väheseid väravaid Lääne turgudele, mis siinsetel klientidel on,” sõnas Turlov, kelle loodud ettevõte on alates 2020. aastast võimaldanud klientidele ligipääsu rohkem kui 100-le IPO-le, mille hulgas näiteks ka Airbnb Inc., Bumble Inc. ja Lõuna-Korea e-kaubanduse hiiglane Coupang Inc. Sellist ligipääsu on näiteks isegi USA-s baseeruvatel väiksematel maaklerfirmadel võimatu kindlustada.

Freedom Finance ajab oma ära USA võimude tähelepanelike pilkude all. Grupp baseerub küll Almatõs, kuid USA börsil kauplev juriidiline keha on registreeritud Las Vegases. Nasdaq’i platvormil listitud ettevõtte turuväärtus on hetkel umbes 4 miljardit dollarit.

Frankfurter Allgemeine Zeitungile antud intervjuus puudutati lähemalt koroonapandeemia järgset aega, kui 2020. aasta oli mitmes mõttes rekordiline. Seda näiteks IPO-de arvu, aktsiaturu suuruse, taastumise kui ka majandusstiimulite arvu poolest. Ilmselt lähiaastatel sellist aega enam ei juhtu. Põhjus peitub soodsates intressimäära ootustes ja rahapoliitikas. Seda silmas pidades ujutavad paljud ettevõtted peagi turu üle, kuid mitte kõik neist ei pruugi pärast IPO-t ellu jääda, eriti need, kellel on nõrgad finantsnäitajad.

Teisest küljest on regulatsioonid rangemad. Turlov ütleb, et praegu on fookuses niinimetatud “uued maaklerid” ja suur hulk kriitikat tuleneb sellest, et nad on uued ja nendega kauplemisel tuleb silmitsi seista riskidega. Lisaks on nad palju mugavamad sihtmärgid aruteludes kui suured ja väljakujunenud maaklerid. USA turg on tohutu ja sellel on miljoneid kliente, seega ei saa keegi tegutseda ilma, et reguleerivad asutused seda märkaksid.

Freedom Finance ilmus esmakordselt Euroopa Liidu turule 2015. aastal. Praegu kasutab Freedom24 platvormi 330 000 inimest, tehes üle 10 miljoni tehingu kuus. Ettevõtte veelgi suurema kasvu jaoks avab Freedom Finance oma platvormi erinevates riikides ja nii suure ettevõtte toimetamine aktiveerib koheselt kohaliku meedia.

Näiteks Belgiasse sisenemisel soovis Turloviga rääkida väljaanne L’Echo. Samamoodi leidis laia vastukaja Freedom Finance’i tegutsemine Kreekas, kui sealse CNN-i intervjuus lubas Turlov, et nende eesmärgiks on hiljemalt 2026. aastaks tõusta Kreekas juhtivaks maakleriks. Järgmise viie aasta jooksul on Freedom Finance’i eesmärk avada Kreekas sadu tuhandeid kliendikontosid.

Lisaks ettevõtte pikaajalisele strateegiale võib sellele eesmärgile kaasa aidata ka Kreeka investoritele pakutavad eelised. Esiteks on Freedom24 kauplemisplatvorm täielikult veebis, teiseks on kõik selle teenused, sealhulgas finantsinstrumentidega kauplemine, investeerimisideed ja kiire klienditugi ka kreeka keeles. Lõpuks annab Freedom24 kasutajatele juurdepääsu USA ja EL-i IPO-dele, mille minimaalne investeerimissumma on 2000 dollarit, mis tähendab, et see on kättesaadav ka jaeinvestoritele.

Hispaanlaste väljaandele El Pais kommenteeris Turlov ka ettevõtte nime ja selle põhiväärtust: “Vabadus tähendab vabadust valida, kuhu oma kapitali investeerida ja milliseid vahendeid selle kasvatamiseks kasutada.”

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Kommenteeri
scroll to top