Itaalias pääses väikelinna Forni di Sopra pankur Gilberto Baschiera napilt vanglakaristusest, kuigi ta mõisteti süüdi umbes ühe miljoni euro varastamises. Mees sai endale meedias hüüdnimeks Robin Hood, kuna ta varastas rikastelt klientidelt seitsme aasta jooksul väikeseid rahasummasid, mida kandis edasi vaestele.
Mehele tagas reaalsest vanglakaristusest pääsu see, et ta kogu aastate jooksul ei pannud sentigi enda tasku ning kõik varastatud raha suunas edasi. Seetõttu olid kohalikud võimud nõus minema kokkuleppemenetluse teed. Ametlikuks karistuseks määrati Baschierale küll kaheaastane vanglakaristus, kuid Itaalia seaduste kohaselt ei pea ta seda reaalselt kandma minema, kuna tegemist oli tema esimese kriminaalkaristusega ning see oli piisavalt lühike.
“Ma olen alati arvanud, et lisaks säästjate kaitsmisele oli panga ülesanne ka aidata neid, kellel on meie abi vaja,” kommenteeris tänapäevane “Robin Hood” Itaalia ajalehele Corriere Della Serra.
Baschiera tegevus sai alguse globaalse finantskriisi ajal 2009. aastal, mil üks linnaelanik tuli panka eluasemelaenu taotlema, kuid ei kvalifitseerunud. Pankur “lisas” rikkamate klientide arvetelt laenusoovija kontole raha, et ta vajalikud kriteeriumid täidaks ja laenu saaks.
Sama muster hakkas korduma ning ta lõi omamoodi alternatiivse laenusüsteemi, mis aastate jooksul kasvas koguni miljoni euroni. Mehele said saatuslikuks aga needsamad inimesed, keda ta oli aidanud, kuna paljud tänulikud kliendid maksid küll “abiraha” võimalikult kiirelt tagasi, kuid leidus ka neid, kes selle nimel ei pingutanud ja viisid lõpuks heasüdamliku pankuri tegevuse avastamiseni.
Baschiera advokaat Roberto Mete sõnas BBC-le, et tema klient uskus tõsimeeli, et aitab selliseid inimesi, kes on võimelised laenuraha tagasi maksma. Aga osa nendest seda ei teinud ning mehe tööandja jõudis rikaste klientide kontol olevatele puudujääkidele jälile.
Advokaadi sõnul kaotas pankur tänu vargusele järgnenud kokkuleppemenetlusele nii töö kui oma peamiseks varaks olnud kodu ning seetõttu ta samamoodi uuesti ei käituks.