Statistikaameti andmetel kallinesid tarbijahinnad märtsis aastaga 4,4%. Hinnakasvu kiirendasid kallimad teenused ja toiduained, kuid leevendust tõi elektri ja mootorikütuste odavnemine. Kui energiahinnad kõrvale jätta, siis kallines ülejäänud tarbijakorv aastaga 5,4%.
Suurt hinnaheitlikkust on viimastel kuudel põhjustanud elekter, mis veebruaris järsult kallines, kuid märtsis odavnes. Pikemaajalise trendina on energiahindade hulgas jätkunud mootorikütuste odavnemine. Naftabarrel maksis energiakriisi tipus ehk 2022. aasta keskel 120 dollarit, aga on seejärel järk-järgult odavnenud. USA tollimaksudega kaasneva kaubandussõja kartus kukutas toornafta hinna aprillis 65 dollari lähedusse ning selle mõju kandub peagi tarbijahindadesse. Energia odavnemine parandab majapidamiste ostujõudu, kuivõrd energia moodustab 15% nende tarbimiskulutustest, kirjutab Eesti Pank pressiteates.
Märtsis jätkus toiduainete laiapõhjaline kallinemine, mis kiirenes aastaga 6,7%ni. Toiduainete kiireneva hinnakasvu põhjus on siiski toormete varasem kallinemine, kuivõrd maailmaturul on juba näha, et toiduhinnad stabiliseeruvad või isegi odavnevad.
Tööstuskaupade hinnakasv püsib aeglane – see annab märku nõrgast nõudlusest ja vähesest tarbimisjulgusest. Leibkonnad on vähendanud kulutusi riietele ja jalatsitele, mis odavnesid aastaga 3,4%.
Teenuste 8,8% suurune aastakasv tuli suures osas transporditeenustest. Selle peamine mõjutaja on sõidukite registreerimise tasu rakendumine aasta alguses, mis jääb elukalliduse tõusus nähtavaks kogu aasta jooksul. Võib siiski eeldada, et kütuste odavnemine hakkab transpordi hinnakasvu pidurdama. Nii näiteks olid lennu- ja laevapiletid märtsis 9% odavamad kui eelmisel aastal.
Juulis kiirendab inflatsiooni kahe protsendipunkti suurune käibemaksutõus. Vähemal määral tõstab lähikuudel hinnataset ka bensiini- ja diislikütuse aktsiis. Inflatsiooni võib heitlikuks teha USA algatatud kaubandussõda. Suuremad tollimaksud halvendavad ekspordi väljavaadet ja pidurdavad hinnakasvu, kuid Euroopa kaitsetollid võivad mõne sektori hinnakasvu kiirendada.