fbpx
Close

Alustav Eesti naisinvestor: rahast ilma ei taha ka ju jääda

Avatar

Rahajutud.ee portaali seekordne intervjueeritav on varjunime Investor Laura all blogi kirjutav, nagu ta ise ennast nimetab, “üks täiesti tavaline Eesti naine”.

Tegelik süüdlane selles, miks sai valitud just Investor Laura meie järgmiseks “ohvriks”, on esimesena meie lehel oma südant puistata saanud Rahakratt. Nimelt palusime tal öelda, kelle mõtetesse tema tahaks ekraani vahendusel veidi sügavamalt tungida. Rahakratt soovis, et järgmine intervjueeritav oleks kindlasti naine ning kes on oma investeerimisteekonda alles alustamas.

Investor Laura puhul on hästi täidetud mõlemad nõudmised, kuna esimesed katsetused ühisrahastuses tegi ta eelmise aasta lõpus. Lugejad, kes veel pole oma esimest sammu investeerimises teinud, saavad neiu jutust kindlasti innustust ning juba kogenud investorid saavad nostalgitseda ja meenutada oma kunagist lähtekohta.

Läksime…

Kes on Investor Laura? Kes sa oled, millega tegeled?

Olen üks täiesti tavaline Eesti naine. Elan oma väikese perega Tallinnas. Töötan täiesti tavalisel kontoritöökohal ja teenin sõltuvalt kuust umbes Eesti keskmist palka.

Millal ja millega teenisid oma esimese rahalise tulu?

Paljudel on vist sarnane kogemus, et oma esimese raha teenisid vanemate töökohas? Ühel suvel oli vaja abilisi ning siis teenisin paari päeva töö eest mitusada krooni. See oli sel hetkel mulle suur summa ja isegi ei mäleta, mida selle eest ostsin aga kui pangakontol nii suuri numbreid nägin, siis oli päris uhke tunne.

Millal esimest korda huvitusid investeerimisest ja millal jõudsid esimese investeeringuni?

Kogu oma täiskasvanuelu olen mõelnud, et raha võiks olla rohkem. Olen igasuguseid lubadusi andnud aasta alguses, et säästan rohkem raha ja enam nii palju ei kuluta, aga need eesmärgid ei ole just eriti edukalt täidetud saanud. Olen vaikselt lugenud teiste investorite blogisid ja olen Facebookis mõnes temaatilises grupis, aga kõik tundusid seal juba väga kaugele jõudnud ja vahest oli tunne, et ma olen täitsa rongist juba maha jäänud, et kuidas ma veel pole investeerima hakanud.

Mis oli ajendiks blogiga alustamisele? Mitu inimest teab saladust, kes on reaalselt Investor Laura nime taga?

Kuna ma nii kaua olen pöidlaid keerutanud ja mitte midagi teinud, siis tuli kuidagi ennast sundida. Blogi on hea variant, sest esiteks paned endale asjad kirja. Ma pole elus kunagi päevikupidaja või muidu märkmete tegija olnud, seega blogi on hea lihtne variant. Tundus, et nii palju on teisi alustajaid, et keegi otseselt väga suurt tähelepanu mu tegemistele ei pööra ja äkki mõni teine ootaja, kes pole mitu aastat midagi teinud, hakkab ka tegutsema. Investor Laura pärisnime teavad kaks sõpra.
Ütlesin neile, sest siis, kui laisaks lähen, saavad nad meelde tuletada, et peaks kirjutama.

Kui palju jälgid teisi finantsblogisid ja kui palju blogid su investeerimisotsuseid mõjutavad? On sul investeerimises mõni kindel eeskuju?

Ma ikka loen, ise ei jõua ju kõiki ideid välja mõelda. Tundub, et meie blogijatel on suhteliselt sarnased mõtted mitmete asjade koha pealt. Kui loed 2-3 postitust läbi, siis märkad, mis on oluline. Ma väga usin lugeja pole, pigem paari nädala tagant võtan mõne blogi ette ja siis kiiresti vaatan üle, kas on huvitavaid teemasid. Mul ei ole otseselt eeskujusid, pigem loengi blogisid ja mõtlen, et küll ma samamoodi tegutsedes hakkama saan.

On sul mingi kindel investeerimistees või milliseid põhimõtteid sa jälgid?

Ma ei ole väga usin uurija, kuidas mingid detailid ja nüansid on mõne investeeringu kohta. Sellepärast loen ja kuulan teiste targemate poolt läbi arutatud asja. Olen endale pannud paika reegli, et kui ma tunnen, et ma kohe üldse aru ei saa, siis raha sisse ei pane. Seetõttu ei hakka ma ilmselt kunagi aktsiaid kauplema või mingit muud tegevust tegema, kus peaks väga kursis olema infoga. Mul pole selleks lihtsalt aega. Aeglaselt ja rahulikult. Ega rahast ilma ei taha ka jääda.

Mis varaklassidesse sa investeerid praegusel hetkel ning mis need võiks olla 10-20 aasta perspektiivis?

Praegu annan välja Mintoses laene ja kohe teen endale kasvukonto. Rohkem varaklasse ilmselt ei tule mu portfelli, sest saan iga kuu veidi üle 100 euro panustada. Kunagi tulevikus võiks olla äkki mõni Balti börsi aktsia ka. Katsuks enne aasta aega ära investeerida ja siis vaataks, kuidas välja on tulnud.

Kui hästi sinu arvates keskmine Eesti inimene oskab rahaga ümber käia? Mis võiks olla paremini?

Ma arvan, et ei ole väga hull olukord. Inimesed ju raha kõrvale ikka panevad? Paljud on ilmselt minusugused, kes mõtlevad ja mõtlevad, et peaks midagi tegema ja siis ootavad mingit märki sellest, et nüüd peakski päriselt tegema midagi. Seda märki kuskilt ei tule, tuleb lihtsalt pihta hakata.

Kuidas on lood sinu tutvusringkonnas? Kas saad kellegagi nendel teemadel arutada või oled selles vallas üksinda?

Õnneks on mul sõpru, kes on juba mitu aastat investeerinud ja sellega minu investeerimishuvi ka suuremaks ajanud. Eks igapäevaselt räägime investeerimisest pigem vähe. Õnneks, kui ma päris ummikusse jooksen, siis saab abi vist ikka kirjutamisest.

Kui peaksid kirjutama parimale sõbrale ja veenma teda investeerimises, kuid sul on kasutada vaid kolm lauset, siis mida sa kirjutaksid?

Ma vist ei oska nii head veenmiskõnet teha. Pigem ütleks, et tule, teeme koos ja äkki olemegi pensionäridena rikkad!

Kui saaksid tagasi minna aega, mil sa olid 18-aastane. Mis soovitusi annaksid 18-aastasele Laurale?

Ma lihtsalt küsiks, miks sa kulutad igasuguse jama peale raha, ei ole vaja.

Kujuta ennast aega, kui sa oled 50-aastane. Millega tegeled ja milline võiks olla su investeerimisportfell?

Olen miljonär! Noh, mitte euromiljonär aga mitmekordne eurosendimiljonär ikka.

scroll to top