Cambridge’i ülikooli ärikool avaldas mahuka uuringu 2016. aasta kohta kust selgus, et Euroopa ühisrahastus ja P2P laenude turgu veab endiselt Suurbritannia ning ülejäänud Euroopa üritab neile “järgi jõuda”. Kui Suurbritannia välja jätta, siis Eesti oli taas Euroopas esirinnas laenumahult ühe inimese kohta.
Suurbritannia on 5,6 miljardi euroga kaugelt suurim alternatiivne finantsturg Euroopas. See vahe on vähenemas, kui ülejäänud riikides suurendati mahtu varasema aastaga võrreldes 101%.
Kogu alternatiivsete finantsturgude maht Euroopas kasvas 2016. aastal eelmise aastaga võrreldes 41%, 7,7 miljardi euroni. Kuigi britid kaotasid ühisel turul oma edumaad, siis ekspertide hinnangul on olukord positiivne, kuna sealne turg on muutumas täiskasvanumaks ning toimunud on erinevaid ühinemisi.
“Euroopa kasvab palju madalamalt tasemelt ning seetõttu saab seal näidata kiiremat kasvu,” kommenteeris uuringut juhtinud Tania Ziegler City A.M. portaalile. “UK näitab küll aeglasemat kasvu, kuid oleme näinud firmade ühinemisi ning portaalid on muutunud kohusetundlikumaks. Seega ei peaks britid muretsema, et Euroopa on vahet vähendamas.”
Prantsusmaa on 444 miljoni euroga Euroopas suuruselt teiseks turuks, järgnevad Saksamaa (322 miljonit) ja Holland (194 miljonit). Mõnevõrra üllatuslikult on Soome (142 miljonit) neljandal kohal ja edasi tulevad Hispaania (131 miljonit), Itaalia (127 miljonit) ja Gruusia (103 miljonit).
Kui Suurbritanniat mitte arvestada, siis oli Eesti Euroopas ühe elaniku kohta teist aastat järjest riigiks, kus P2P laenumahud olid ühe elaniku kohta suurimad. Iga Eesti inimese kohta vahendati sellel turul 63 eurot. Järgnesid Monaco (51 euroga) ja Gruusia (28 euroga).
P2P tarbimislaenud olid Euroopa altrenatiivsest finantsturust 34 protsendiga kõige suurema osa, järgnesid P2P ärilaenud, faktooring, kinnisvaratagatisel antud laenud jm.
Uuringu aluseks võeti andmed, mis koguti 344 Euroopa ühisrahastusportaali ning alternatiivseid finantsvõimalusi pakkunud platvormi käest üle 45 Euroopa riigi.
Uudise aluseks olnud uuringutulemustega saab tutvuda SIIN.
Eesti on Euroopa esirinnas investeerimisblogidelt ühe elaniku kohta.