fbpx
Close

Novembris hindade tõus pidurdus ja inflatsioon aeglustus

Avatar

Foto: Pixabay

Statistikaameti andmetel langesid hinnad novembris eelmise kuuga võrreldes 0,5 protsenti ning aasta varasemaga võrreldes pidurdus hinnatõus oktoobri 4,4 protsendilt 3,4 protsendini novembris. Euroalas aeglustus inflatsioon 2 protsendini.

Novembris aeglustus inflatsioon viimase poole aasta madalaima tasemeni välistegurite panuse vähenemise ning oktoobrikuise lennupiletite ajutise kallinemise taandumise tõttu. Ka selle aasta kokkuvõttes jääb inflatsioon sarnasele tasemele, kirjutab rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Kristjan Pungas.

Toorainete hinnad olid möödunud kuul välisturgudel languses. Sündmusterohke aeg maailmamajanduses on kaasa toonud naftahindades viimastel kuudel suuri kõikumisi. Kui oktoobri alguses tõusid naftahinnad viimaste aastate kõrgeimale tasemele, on trend maailmamajanduse nõrgemate kasvuväljavaadete ja suurenenud pakkumise mõjul pöördunud. Ka toidutoorme hinnad on vaatamata Euroopat tabanud suvisele põuale languses.

Sellele vaatamata on energiahindade tõus jätkuvalt kiire, ulatudes novembris 11,3 protsendini. Kütuse hinnatõusu pidurdumist tasakaalustas osaliselt elektri ja kaugkütte kallinemine. Kaugkütte hindadesse kanduvad maailmaturul toimunud vedelkütuste hinnaarengud viitajaga. Lisaks on viimastel aastatel soojuse tootmisel suurendatud soodsamate puitkütuste osakaalu, mistõttu pole kõrgemad maailmaturu hinnad siinseid kaugkütte hindu niivõrd mõjutanud.

Pärast aastatagust kiiret toiduainete hinnatõusu (8 protsenti), on sel aastal kooskõlaliselt välisturgudel toimunuga hinnatõus järkjärgult pidurdunud ning aeglustus novembris 1,7 protsendini. Sealjuures on osade toiduainete hinnad, näiteks kala ja õlitooted, odavamad kui aasta tagasi.

scroll to top