fbpx
Close

Nõudlus eluasemelaenudele ja autoliisingutele on kevadkuudel suurenenud

Avatar

Foto: Pixabay

Kevadkuudel on aktiivse eluasemelaenuturu kõrval suurenenud ka autoliisingute ja tarbimislaenude väljastamine. Nõudlust mõjutab nii piirangute leevenemine kui ka mõningates kaubagruppides tajutav piiratud pakkumine. Majapidamistele väljastatud pangalaenude jääk oli aprillis 10,7 miljardit eurot.

Aprillis väljastati autoliisinguid kokku veidi üle 30 miljoni euro eest. Seda on ligikaudu 14 protsenti rohkem kui viiruskriisieelsel perioodil ehk 2019. aastal keskmiselt. Nii nagu varasematel aastatel, on kevadsuvisel perioodil suurenenud autoliisingulepingute arv, ent sel aastal piirab uute autode pakkumist nn kiibikriis ehk üleilmne mikrokiipide nappus. See on pidurdanud autode elektroonikakomponentide tootmist. Kui enne viiruskriisi moodustasid suurema osa uute autodega seotud tehingud, siis alates möödunud aasta kevadest on ülekaalus kasutatud autode liisingulepingud. Uute ja kasutatud autode keskmine liisingusumma on taastunud ligikaudu võrdsel määral, kriisieelset perioodi veidi ületades.

Eluasemelaenuturg on jätkuvalt aktiivne. Aprillis võeti uusi eluasemelaene 148 miljoni euro väärtuses. Varasemast rohkem tehti tehinguid vanema kinnisvaraga.

Aprillis väljastasid pangad muid laene ja liisinguid kokku ligi 48 miljoni euro eest ehk veerandi võrra rohkem kui 2019. aastal keskmiselt. Tõenäoliselt peegeldab see muu hulgas vahepeal edasi lükkunud tehinguid. Lisaks sisalduvad selles numbris tarbimislaenud vanemate autode ostuks. Selle aasta esimeses kvartalis võeti rohkem laenu ka muude krediidiandjate juures järelmaksuga vara ostmiseks.

Pankade poolt majapidamistele antud laenude kvaliteet püsib väga hea. Üle 60 päeva hilinenud maksetega eluasemelaenude osakaal on vähem kui 0,2 protsenti. Majapidamiste muid laene silmas pidades on üle 60 päeva hilinenud maksetega laenude osakaal veidi suurenenud – ligi 1,8 protsendini. Möödunud aasta lõpus kahekordistus muude krediidiandjate juures väljastatud kiirlaenude segmendis 60 päeva viivises olevate laenude osakaal, ent vähenes sel kevadel viiruskriisieelsele tasemele ehk 5,5 protsendile.

Vaata täpsemalt SIIT.

scroll to top