fbpx
Close

Neli kullaaktsiat, mis võiksid investoreid jaanuaris 2018 huvitada

Avatar

Kulla hind sõitis möödunud aastal kohati nagu Ameerika mägedes, kui kuude lõikes olid kõikumised päris suured. Enamasti jäi hind siiski 1200-1300 dollari vahemikku ühe untsi eest. Ihaldatud väärismetall oli eelmisel aastal kõige kallim septembris, kui tema hinnaks kujunes pea 1350 dollarit untsi eest. Möödunud reedel kaubeldi kullaga hinnatasemel 1320 dollarit.

Vaatamata vastutuultele, mis on seotud aktsiaturgudel toimuva peoga ning võimaliku baasintresside tõusuga, võib kuld sel aastal pakkuda investoritele korralikku kasumit. Väärismetalle on alati peetud turvasadamaks just ebakindlatel aegadel ning Brexit, Põhja-Korea tuumaprogramm, Donald Trumpi tegemised ning krüptorahade volatiilsus on kindlasti mõnevõrra suurendanud üldist ebakindlust.

Kulla hinna tõusust kasu saamiseks on mitmeid võimalusi: võib investeerida kulla hinnaga seotud investeerimisfondidesse või lihtsalt osta füüsilist kulda. Üheks võimaluseks on ka kulla kaevandamise ning leiukohtade uurimisega tegelevate ettevõtete aktsiad.

Investopedia tõi välja neli väärismetallidega tegelevat ettevõtet, kelle aktsiatesse võiksid kulla hinna tõusu uskuvad investorid panustada.

1. Barrick Gold Corporation (ABX)

Barrick on kullakaevandamise liider nii oma suuruse kui ka madalate tegevuskulude poolest. Ettevõtte kõik tegevuskulud moodustasid 2017. aasta jooksul 740-770 dollarit ühe untsi kohta. 2016. aastal oli ettevõtte vaba rahavoog muljetavaldavad 1,5 miljardit dollarit, mille tulemusel maksti tol aastal 42% kõrgemat dividenditulu. Kuigi 2017. aastal vaba rahavoog pisut langes, siis suudab ettevõte piisavalt tulu teenida, et kindlustada dividendide maksmise. Hetke aktsiahinda arvestades oleks dividenditootlus küll vaid 0,83%.

2017. aasta teises kvartalis kasvas Barricki EPS ehk tulu ühe aktsia kohta aastataguse ajaga võrreldes lausa 57%, ületades oluliselt analüütikute ootusi. Oktoobris aktsiahind mõnevõrra langes, kuna firmal tekkisid probleemid Tansaanias. Arvestades ettevõtte madalaid tegevuskulusid ja kindlat tootmisliini võib Barricki aktsia osutuda heaks keskmise tähtajaga investeeringuks. Eriti atraktiivseks muutuks firma juhul, kui suudetaks vähendada oma laenukoormust. Hetkel on aktsiahind pisut alla 15 dollari, 12-kuuline ekspertide ootus on aga keskmiselt üle 18 dollari.

2. Royal Gold, Inc. (RGLD)

Royal Gold pole traditsiooniline kaevandusettevõte, mis peab investeerima kallitesse tootmisseadmetesse, vaid ta teenib tulu litsentsitasudelt ning fikseeritud ostulepingutelt. Royal Goldi suurimaks tuluallikaks on leping ülalmainitud Barrick Gold Corporationi Dominikaani Vabariigi kullakaevandusega.

Aktsia hind on hetkel pisut üle 83 dollari ning 12 kuu hinnasihiks on analüütikud seadnud 93 dollarit. Eelmise aasta septembris raporteeris Royal Gold tuluks ühe aktsia kohta 0,44 dollarit, ületades oluliselt neile pandud ootusi. Samuti pakub Royal Gold selles sektoris suhteliselt head dividenditulu (1,2%).

3. Franco-Nevada Corporation (FNV)

Tegemist on samuti ostulepingute ärimudelit kasutava ettevõttega, mis on peamiselt keskendunud just kullale. Samas on sellel Kanadas asuva peakorteriga ettevõttel palju mitmekesisem portfell, milles on üle 80 investeeringu näiteks ka nafta- ning gaasiprojektidesse, millest 61 on tootmisfaasis. Kuigi firmal on õnnestunud kasutada soodsat olukorda ja lõigata kasu nafta- ning gaasiärist, on fookus endiselt väärismetallidel ja pikaajaliseks sihiks on genereerida 80% tulust just kulla, hõbeda ning plaatina pealt.

Firma on viimase nelja kvartali jooksul EPS-i osas ületanud kõiki analüütikute ootuseid. Aktsiahind on hetkel 78 dollarit ja dividenditootluseks annab see 1,18%. Kui püüdlused ettevõtte portfelli mitmekesistada saadab edu, siis võib aktsiahinda oodata oluline tõus.

4. Agnico Eagle Mines Limited (AEM)

Kanada kullatootja peakorter asub Quebeckis ning selle turuväärtus on 10,823 miljardit dollarit. Firma bilansis on laenutase madal, laenu ja omakapitali suhe kõigub 28% ümber. Ettevõte ületas samuti eelmisel aastal kõik EPS-i ootused, kui viimati sügisel teeniti analüütikute poolt oodatud 0,16 dollari asemel 0,29 dollarit. Dividenditootlus on 0,95%.

Aktsiahind on hetkel pea 47 dollarit, kuid 12 kuu keskmised analüütikute ootused on tasemel 55 dollarit ja 43 senti, mis võiks pakkuda investoritele 18-protsendilist tootlust.

Kuidas suhtute teie kulda ning kullaga seotud ettevõtete aktsiatesse? Mida tasuks kaaluda ja mida mitte?

scroll to top