Close

Metsa müümine erinevates metsa kasvuetappides

Foto: Unsplash

Eestis, kus ligi pool maismaast on kaetud metsaga, on rohkelt ka metsaomanikke, kelle valduses on nii noort, keskeas kui juba küpses eas metsa. Metsa hooldamine on oluline igas metsa elukaare etapis ja seda põhjusel, et mets ei pakuks omanikule üksnes silmailu, vaid oleks majanduslikult kasulik investeering tulevikus.

Noore ja keskealise metsa väärtus ja müümine

Metsa müümine ei tähenda tingimata vaid puude mahavõtmist. Metsa saab müüa mitmel viisil: kas metsamaterjalina (ehk raiuda ja müüa puit ise), raieõiguse kaudu (lubada teistel raiuda) või maa ja metsana tervikuna. Noorest metsast ei tasu metsaomanikul raie mõttes suurt tulu oodata võrreldes küpse metsa raieõiguse müügiga, küll aga on võimalik teenida tulu metsa hooldamise pealt.

Jah, see on tõsi! Metsa hooldamine ei pea olema kulu, sest kui metsaomanikul on aeg oma metsas teha hooldusraiet (valgustus-, harvendus- või sanitaarraiet), on metsaomanikul võimalik sellelt teenida tulu. Olgugi, et tegemist on justkui teenusega, siis materjali, mida müüa, saab nende tööde käigus piisavalt. Üldjuhul katab saadav metsamaterjal töökulu ning pakub metsaomanikule tulu.

Timber.ee oksjonikeskkonnas müüakse sageli metsaalasid, kus on vaja teha hooldusraiet ning huvi selliste metsade vastu on suur. Vähemväärtuslik materjal on täna hinnas, sest seda kasutatakse laialdaselt üldjuhul küttepuu, hakke või puidugraanulite valmistamiseks.

Samuti on võimalik edukalt müüa noore metsaga kinnistuid, sest Eestis on palju eraisikuid ja ettevõtteid, keda huvitab just pikem vaade ehk metsakasvatus ja loodushoid ning ettevõtteid, kelle portfellis ongi palju eriilmelist metsamaad, mida tulevikuinvesteeringuks hoida.  

Küpse metsa müümine

Tegemist on kõige väärtuslikuma metsaga majanduslikus mõttes, sest selliste metsade eest, mida ettevõtted saavad kohe realiseerida ollakse valmis välja käima ka vastavad summad. Looduse mõttes on aga küpse metsa väärtus langemas, kuid metsaomanikul tekib sellist metsa omades ja tuleviku väljavaateid kaaludes tunne nagu ta oleks emotsioonide, rahalise tulu ja looduse ristteel. See tähendab, et oma vajadusi ja võimalusi tuleb hakata hindama. Läbi tuleb mõelda:

1. Rahaline vajadus – Kas mul on kohe ja milleks raha vaja?
2. Hoolduskoormus – vanemaks saades ei pruugi olla enam jõudu ega ressurssi metsa hooldamiseks. Seega tuleb endalt küsida – kas mul on selleks ressurssi ja pealehakkamist?
3. Pärimisega seotud probleemid – kui mets on saadud päranduseks ja omanikke on mitu, on sageli lihtsam mets müüa kui seda koos majandada. Niisama lohakile ja hooldamata pole mõtet metsa jätta. Mets pole teatud etapis enam nagu vein, mis ajaga vaid paremaks läheb.
4. Vähene huvi – kõik inimesed ei tunne sidet metsaga ja peavad selle müüki praktiliseks otsuseks. Milline inimene oled sina?

Metsa müümine kui pikaajaline otsus

Kui otsustad müüa raieõigust oma metsast, tuleb mõista, et sa saad seda teha oma elu jooksul ühe korra, heal juhul 2 korda samalt alalt. Samas raiet müües on sul võimalik aktiivse metsaomanikuna panustada terve ja uue metsapõlve tekkesse, millelt tulevikus saavad kasu järeltulevad põlved.

Kui sul puudub huvi metsaga tegeleda, siis võimalus on müüa mets koos maaga – selle otsusega kaovad ka edasised kohustused ja vastutus. Raiet müües tuleb aga oma kohustusi teada. Metsaseadus reguleerib rangelt raietöid ja looduskaitsenõudeid. Vähesed teavad, et kui mets on raiena müüdud, siis metsaomaniku kohustus on vastutada, et langile hakkaks kasvama looduslikult või istutamise tulemusena uus mets.

Enne müüki tasub konsulteerida metsakonsulendi või metsaspetsialistiga, et saada objektiivne ülevaade metsa väärtusest ja sobivaimast müügivõimalusest. Lisaks Timber AS-i spetsialistidele aitavad sind ka Timber.ee Metsaühistu MTÜ metsakonsulendid. 

Pea meeles! Ära müü metsa kiirustades, vaid kaalutletult. Kui tekkis küsimusi, võta julgelt ühendust Timber.ee metsaspetsialistiga, helista 6665050 või kirjuta info@timber.ee 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Kommenteeri
scroll to top